Çankırı Haber - Haber18 - Çankırı Haberleri
canlı yayın, kameraları, canlı izle mobese

Çankırı Taş Mescit - Çankırı Gezilecek Yerler - Haber18 - Gezi Yerleri


Çankırı Tas Mesçit - Taşmescit

Cemaleddin Ferruh Darülhadisi (Taş Mescit): Çankırı'da Selçuklular Dönemi'nden kalma en önemli yapıdır. Cemaleddin Ferruh Şifahanesi ve Darülhadisi olarak birbirine bitişik inşaa edilen bu iki yapı, mimarlık tarihi bakımından olduğu gibi plastik sanatlar açısından da ilgi odağı niteliğindedir. Günümüze kadar ulaşan kitabelerinden anlaşıldığına göre Şifahane, Keyhüsrev Oğlu l.Alaeddin Keykubat zamanında Atabey Cemaleddin Ferruh tarafından 1235 M. (Hicri 633 Muharrem) yılında yaptırılmıştır.

Bundan yedi yıl sonra 1242-1243 M. (Hicri 640) yılında Şifahanenin önüne bir Darülhadis ekleten Cemaleddin Ferruh, bu yapılarıyla Çankırı'da ilginç sağlık kurumlarından birisinin kurucusu olmuştur.

Bu iki yapıdan, halk arasında Taş Mescit olarak tanınan Mescit ve Cemaleddin Ferruh'un Türbesi bulunan Darülhadis kısmı, bütünüyle günümüze ulaşmıştır. Şifahane kısmı ise tamamen yok olmuş durumdadır. Tekkelerin kapatılması kararına kadar bir süre Mevlevihane olarak ta görev yapan Şifahanenin yıkılmasına, moloz taştan yapılmış olması ve arazinin durumunun sebep olduğu sanılmaktadır. Buna karşılık olarak ön tarafa yedi yıl sonra yapılan Darülhadis, iki katlı olarak kesme taştan yapılmış, dışardan iki duvar ve bir köşe kulesiyle desteklenmiştir.

Bu yapıların bir diğer önemi de, yapı üzerinde yer alan iki adet figürlü parçadan gelmektedir. Bunlardan biri sürekli yayınlara konu olmuş, devamlı olarak üzerinde durulmuştur. Boyutları1.0X 0.25 m. olan bu kabartmanın özelliği, gövdeleri birbirine dolanan iki ejder (yılan) motifidir.

Ejderlerin başları karşılıklı gelecek şekilde biçimlendirilmiştir. Günümüzde "Tıp Sembolü" olarak kullanılmaktadır. Halk arasında su içen yılan olarak da adlandırılan ikinci parça ise, diğeri gibi alçak kabartma olarak biçimlendirilmemiş olup başlı başına bir heykel görünümü verilmiştir. Darülhadis'te kullanılan gözenekli taştan yapılmış olan parça, kupa şeklinde olup gövdesine bir yılan sarılmakta ve üst kısımda uzantı yaparak sonuçlanmaktadır. Bu motif de günümüzde "Eczacılık Sembolü" olarak kullanılmaktadır. Eser yakın döneme kadar Mevlevihane olarak da kullanılmıştır.

Araç ile çıkılabilen kalede oturma yerleri, perguleler, elektrik, su, mescit, otopark umumi tuvalet mevcuttur.

Çankırı gezilecek yerler


Çankırı Kalesi


kale


çankırı


Çankırı Kalesi


EN ÇOK OKUNANLAR
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
VİDEO GALERİ
 • Münevver Abla ve Eşi Çankırıyı Böyle Geziyorlar
  Münevver Abla ve Eşi Çankırıyı Böyle Geziyorlar
 • Çankırı Merkezde Kuşların Dansı
  Çankırı Merkezde Kuşların Dansı
 • 10 Kasım - Ulu önder Atatürk Çankırı’da Andı
  10 Kasım - Ulu önder Atatürk Çankırı’da Andı
 • Çankırı Taş Mescit
  Çankırı Taş Mescit
 • Cumhuriyet Bayramı 2018
  Cumhuriyet Bayramı 2018
 • Çankırı Kalesi
  Çankırı Kalesi
 1. Münevver Abla ve Eşi Çankırıyı Böyle Geziyorlar
 2. Çankırı Merkezde Kuşların Dansı
 3. 10 Kasım - Ulu önder Atatürk Çankırı’da Andı
 4. Çankırı Taş Mescit
 5. Cumhuriyet Bayramı 2018
 6. Çankırı Kalesi
VİDEO GALERİ
YUKARI