Çankırı Haber18 Son dakika - Çankırı haberleri
canlı yayın, kameraları, canlı izle, mobese luxury yacht cruises


Tahsin Ötğüç


Facebookta Paylaş

İslam Allah'ın yarattığı her insana değer vermeyi
Tarih: 31-10-2018 21:51:00 Güncelleme: 31-10-2018 21:51:00


İslam Allah’ın yarattığı her insana değer vermeyi, haklarını kollamayı, ona zarar verici söylem ve eylemlerden uzak olunmasını ister Kadının, cahiliye Arap devrindeki hayatına bakıldığında, İslam geldikten sonra kazandığı insani değerler kendiliğinden görülecektir. Kendilerini yaratan Allah’a teslim olmayan insanların oluşturduğu toplumda kadının hiçbir hakkı ve değeri yoktu. Mal, mülk edinme, ilim tahsil etme; evlenirken eş seçimi ve benzeri konularda söz sahibi değildi. Kadın olmak bu toplumda adeta suç gibiydi. Zira kız çocukları diri, diri gömülüyordu.

İslam’ın gelmesiyle kadın bu karanlık tablodan kurtulma imkânı buldu. Kadın da erkek gibi evlenirken eş seçme, mal, mülk sahibi olma, ilim tahsil etme, çalışıp üretime katkıda bulunma hakkına sahib oldu. Allah’a iman ederek yararlı davranışlarda bulunup dünya ve ahretini mamur kıldı. Bu hususta Yüce Mevlamız şöyle buyurdular: “Erkek veya kadın kim mümin olur da güzel amellerden işlerse, işte onlar cennete girerler. Zerre kadar da haksızlığa uğramazlar. Nisa,124.

Mümin olarak Salih amel işleyen kadın ve erkek Allah’ın indinde aynı durumdadır. Aile yuvasını kuran kadın ve erkek bir elmanın yarısı gibidir. Birlikteliğin huzur ve güven içinde devam etmesi için karşılıklı anlayış, saygı ve sevgiye dayalı yaşantının oluşturulması önem arz etmektedir. Peygamberimiz (s.a.v) efendimiz konuyla ilgili bir hadislerinde şöyle buyurdular. “İman bakımından müminlerin en değerli olanları, ahlaken en güzel olanlarıdır. Sizlerin en hayırlı olanlarınız, kadınlarıyla iyi geçinenlerinizdir.” Ebu Davut, sünnet,15

Sağlıklı toplumların oluşumu, mutlu aile yuvalarının kurulmasına bağlıdır. Toplumun çekirdeğini meydana getiren ailedir. Bundan dolayıdır ki, toplumun bekası için huzurlu ve mutlu ailelerin varlığı o denli önem arz etmektedir. Karşılıklı anlayışın, hoşgörünün temelinde ilim ve ahlak vardır. Peygamberimiz (s.a.v) efendimiz “İlim talebinde bulunmak kadın ve erkek her mümine farzdır”   buyurdular. İbn Mace, mukaddime,17.

İlim ve kültür yönünden belli bir düzeyde olan kadın ve erkeğin kurduğu yuvalar
sıhhatli olduğu kadar uzun ömürlü olur. Zira ilmin, irfanın ve ahlaki değerlerin olduğu yerde saygı ve sevgi vardır. Sorunu konuşarak birlikte çözme vardır. Elem ve kederi birlikte göğüslemek vardır. Günümüzde zaman zaman duyduğumuz veya şahit olduğumuz kadına karşı şiddet, ufak tefek meseleler yüzünden boşanmaların temelinde kültür eksikliği ve ahlaki değerlerin yıprandığı görülmektedir. Her insanın kendisine, topluma ve Allah’a karşı sorumluluğunu bilmesi lazım gelir. Sorumluluk sahibi olan kişi, rastgele davranış sergileyemez. Yaptıklarından yaratan tarafından hesaba çekileceğinin bilinci içinde olur. Böyle olunca da olumsuz gördüklerimiz müspet hale dönüş yapar.
 
Efendimiz veda hutbesinde: “Ey insanlar kadın ve çocuklarınız Allah’ın sizlere verdiği birer emanettir” buyurdular. Emanet, koruyup kollamak ister. Hakkının verilmesi lazım gelir. Öyle ise yuvamızı diri tutan, çocuklarımıza mürebbilik yapan, aile içi huzur ve mutluluğu sağlayan, Allah’ın bizlere emaneti olan kadınlarımıza değer verelim. Haklarını koruyalım. Kendimiz için arzu ettiğimizi onlar için de arzu edelim. Unutmayalım ki, huzur ve mutluluğun kaynağı karşılıklı saygı ve sevgidir. Yüce Mevla yuvalarımızın dirlik ve bütünlüğünü daim eylesin. Amin.

idi 150

YAZARIN DİĞER YAZILARI

EN OKUNANLAR HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
VİDEO GALERİ
 • Yolu Yardan Ayrılanlar Böylemi Olur - Çankırı Türküsü - Haber18
  Yolu Yardan Ayrılanlar Böylemi Olur - Çankırı Türküsü - Haber18
 • Kömür Gözlüm Gülüm - Çankırı Türküsü
   Kömür Gözlüm Gülüm - Çankırı Türküsü
 • Kaçma Güzel Kaçma - Çankırı Türküleri
  Kaçma Güzel Kaçma - Çankırı Türküleri
 • Duvara Vurdum Kazmayı Çankırı Türküleri
  Duvara Vurdum Kazmayı Çankırı Türküleri
 • Ah Yine Akşam Oldu - Çankırı Türküleri
  Ah Yine Akşam Oldu - Çankırı Türküleri
 • Çankırı Peşrevi - Çankırı Türküleri -
  Çankırı Peşrevi - Çankırı Türküleri -
 1. Yolu Yardan Ayrılanlar Böylemi Olur - Çankırı Türküsü - Haber18
 2. Kömür Gözlüm Gülüm - Çankırı Türküsü
 3. Kaçma Güzel Kaçma - Çankırı Türküleri
 4. Duvara Vurdum Kazmayı Çankırı Türküleri
 5. Ah Yine Akşam Oldu - Çankırı Türküleri
 6. Çankırı Peşrevi - Çankırı Türküleri -
VİDEO GALERİ
YUKARI