Tarih: 20-12-2018 12:22:33 Okunma 7860 defa
Çankırı haber18 - Ti Sesi Yeri Dua Edelim Çankırı Valilik - Çankırı resim görselleri

Ti Sesi Yeri Dua Edelim

İçişleri Bakanlığının 11.09.2017 tarih ve 7525 sayılı Genelgesi ile Şehit Törenlerinde ve diğer her türlü törenlerde saygı duruşu sırasında İstiklal Marşımızın öncesinde çalınan “Tİ” sesinin kaldırıldığı bildirilmişti.

Ancak; bu durumun zaman zaman devam ettiğini düşünün Çankırı Valiliği 18.12.2018 tarih ve 9524 sayılı yazıları ile Resmi Kurum ve Kuruluşları tekrar uyararak Tİ sesinin çalınmaması önemle rica etti.

Haber18 olarak Vali beyin bu duyarlılığından dolayı teşekkür ederiz. Naciza saygı duruşunda bulunan kıymetli kardeşlerimizden saygı duruşu sırasında öylece durmaktansa içimizden başta Türkiye Cumhuriyetinin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Silah arkadaşları, Şehitlerimiz, Ebediyete intikal etmiş Gazilerimiz ve bütün vefat etmişlerimiz için 3 ihlas 1 Fatiha okumayı tavsiye ederiz. Kamu Oyuna Saygılarımızı Sunarız

 

"Tİ Sesi”  Nereden Geliyor

(Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı)

Yazımızın başlığını biraz uzatalım; “Türkiye’de resmi törenlerde ve İstiklal Marşı’ndan önce yapılan saygı duruşunda çalışan Tİ sesi, ya da müzik parçası nereden geliyor?...

Bildiğiniz gibi Türkiye’de resmi törenlerde İstiklal Marşından önce genellikle Atatürk, şehitler ve sonsuza göç eden büyüklerimiz için saygı duruşu yapılır. Saygı duruşu sırasında Tİ sesi çalınır ve arkasından İstiklal Marşı söylenir.  Amerika için önemli olan bu müziğin, Türkiye için neyi ifade ettiğini --İstiklal Marşından önceki saygı duruşuna “Tİ sesi ni ekleyenler--açıklamalıdırlar diye düşünüyorum…

Tİ SESİNİN KÖKENİ NE?

 Ti Sesi'nin kökenini merak ettiniz mi bilemem. Ben merak ettim. Merakımı, bir önceki Amerika Birleşik Devletleri(ABD) Başkanı Buş'un Türkiye'ye geldiği zaman söylediği söz artırdı. Buş, İstiklal Marşı'ndan önceki saygı duruşunda Ti Sesi'ni duyunca çok memnun olmuş, kültürümüz buraya kadar gelmiş demiş.

 Konuyu biraz araştırdım. Anılan Ti Sesi'nin önce, 1953 yılı ABD yapımı"From Here To Eternity" adlı ve Türkçe'ye "İnsanlar Yaşadıkça" olarak çevrilen filimdeki müzik parçalarından biri olan "Military Taps" olduğunu öğrendim. Müziğin bestekarı ise Daniel Butterfield idi.

 İlk başlangıçta, Ti Sesi'nin "İnsanlar Yaşadıkça" filminden alındığı sanılabilir. Ancak, araştırmayı biraz derinleştirdikçe, müziğin bestekarı Daniel Butterfield (1831-1901)'in Amerikan İç Savaşı'nda generalliğe kadar yükselmiş bir iş adamı olduğu ortaya çıkıyor. Bu müziğin de, iç savaş sırasında savaşın yıkımlarına karşı yakılmış bir ağıt olduğu söylenebilir.

Tİ SESİ, TÜRKİYE'YE NE ZAMAN, NASIL VE NEDEN GİRDİ?

 Şimdi sorulması gereken sorular var. Birincisi şu; Ti Sesi, Türkiye'ye ne zaman, nasıl girdi? Ben açık bir cevap bulamadım. Müzik tarihçileri ve konunun uzmanları elbette bilir. Ancak olasılıkla Türkiye'ye Kore Savaşı ile girdiği düşünülebilir. Bu yıllar, o zaman ki kimi büyüklerimizin deyişiyle"Küçük Amerika Olacağız" denilen yıllara denk geliyor.

 İkincisi şu; İstiklal Marşı, Türkiye Cumhuriyeti'nin Marşı'dır. Bir başka deyişle, Türk Milleti'nin emperyalizme karşı duruşunu ve direnişini, onuru ve bağımsızlık isteğinin bir ifadesidir.

Durum böyleyken hangi gerekçeyle, Amerikan İç Savaşı sırasında bestelenmiş bu müzik parçası Saygı Duruşu'na eklenmiştir?

Hemen belirtelim, Amerikan İç Savaşı, köle ticareti ve sömürüsüne dayalı olarak yapılan tarım ekonomisinin egemen olduğu Amerika'nın güney eyaletleri ile serbest ucuz işgücüne gereksinme duyulan sanayiye sahip kuzey eyaletlerinin çıkar çatışmasının bir sonucu idi. Bu nedenle, Amerika için önemli olan bu müziğin, Türkiye için neyi ifade ettiğini İstiklal Marşı'ndan önceki Saygı Duruşu'na Ti Sesi'ni ekleyenler açıklamalıdırlar diye düşünüyorum.

 Yapılması gereken ilk iş, Ti Sesi'nin Saygı Duruşu'ndan derhal çıkartılması ve Türk Bestekarları'nca bir müzik yaptırılmasıdır. Sanırım bu konu üzerinde durmuş ve duracak müzik bilimcilerimiz vardır. Ancak konu, yalnız müzik bilimcilerini değil, BÜTÜN YURTSEVERLERİ İLGİLENDİRİYOR kanısındayım.”

Prof. Dr. Mustafa Kaymakçı

 
Editör: TRÖ

Bu haber 7860 defa okunmuştur.

Etiketler :

İlginizi Çekebilecek Diğer Çankırı Valilik Haberleri

YUKARI