Okunma 3246 defa
facebook-paylas
Çankırı - MEB Kazanım Değerlendirme Uygulaması - Eğitim Haberleri haber18 haberleri 

 

 

 

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ölçme Değerlendirme Merkezi tarafından Çankırı merkez ve ilçelerdeki bütün ortaokullarda Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilgiler, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile İngilizce branşlarında ilk defa Kazanım Değerlendirme Araştırması uygulandı. 
Gecesi, gündüzüne katılarak hummalı bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkan Kazanım Değerlendirme Araştırması; verilen eğitimlerden soruların hazırlanmasına, dizayn/tasarım işlemlerinden basımına, paketlenip dağıtılmasından uygulanışına kadar her aşamasıyla tamamen Çankırı iline ait bir çalışma olması açısından da ayrıca dikkat çekiyor. 


Uygulama esnasında bütün okullarımızda görülen düzen, tertip ve ciddiyet; yönerge ve kılavuzlara uygun hareket etme eğilimi okullarımızın ve öğrencilerin Kazanım Değerlendirme Araştırmasına verdiği önemi gösteriyor. 


Çankırı Ölçme Değerlendirme Merkezi bu araştırmanın sonunda çıkaracağı geri dönüt karneleriyle ders kazanımlarının öğrenci, şube, sınıf düzeyi, okul ve il bazında ne kadar elde edilip edilmediğini somut olarak ortaya koyacağından, bazı kazanımların tekrar işlenerek telafi edilmesini sağlayacaktır. Böylelikle öğrencilerin ders kazanım ve becerilerini elde etme oranlarının her geçen dönem artması hedeflenmektedir. 


Okulları kendi iç dinamiklerine göre değerlendirmenin önünü açan Kazanım Değerlendirme Araştırması okullara sadece kendi sonuçlarını ve il ortalamalarını geri dönüt olarak vereceği için okullar arası karşılaştırmaların muhtemel olumsuz etkilerini de ortadan kaldırmaya yönelik önem arz etmektedir. 
Kazanım Değerlendirme Araştırmaları 19 Aralık’ta 9. sınıflara ve 26-27 Aralık’ta da 8. Sınıflara ikincisi uygulanmak üzere hız kesmeden devam edecektir. 

 

 


Bu haber 3246 defa okunmuştur.

Eğitim Haberleri Haberleri
YUKARI