Doğa ve İnsan

Hüseyin Durmaz

25-08-2018 16:36

Hüseyin Durmaz

Doğa ve insan bir bütündür aslında ancak herkes doğadaki insan olamaz.
Doğayı sevmeyen insanın doğada gölgelenmeye, doğadan su içmeye, doğada gezmeye, hele hele piknik yapmaya hiç hakkı yoktur.

Yaşadığım, havasını soluyup, suyunu içtiğim memleket Anadolunun Cennet köşelerinden Yapraklı dağlarına her daim çıkarım. Müthiş bir doğası vardır.

Ancak!!!
İnsan demeye dilim varmıyor çünkü yediği yemeğin çöpünü öylece doğaya bırakıp giden kişinin insanlığını sorgulamadan edemiyorum.

Bayram tatili nedeniyle misafirlerimi Yapraklı dağlarına götürdüm. Hayran kaldılar piknik yaptığımız alanda ve dağların değişik mevkilerinde müthiş bir ziyaretçi akını vardı. Elbetteki Yapraklının doğa turizminin tanıtımı için gayet memnuniyet verici bir durum.
Fakat insanlar çok düşüncesiz ve acımasız bıraktıkları çöplerini ne doğanın yok etmekte yıllarını verdiğine, ne de o doğanın asıl sahiplerinin sağlığını düşünüyorlar.

Allah aşkına çöpünüzü doğada bırakmayın. Çöpünü toplayıp poşete koyarak ormanda bırakan aklı sıra iş yaptığını sanmasın gece hayvancağızlar o poşetleri dağıtıp çevreye yayılmasını sağlıyorlar. Onun için çöpünüzü poşetleyin ve şehir merkezine inince çöp variline bırakın.
Unutmayın doğayı sevgi korur.
Bundan böyle piknik yapıp çöpünü orada bırakanları araç plakaları ile ifşa edceğim.
Lütfen Gönüllü doğa koruyucusu olalım.


Görüntünün olası içeriği: gökyüzü, ağaç, açık hava ve doğa

Görüntünün olası içeriği: ağaç, gökyüzü, açık hava ve doğa
Bu haber 827 defa okunmuştur.

Köşe Yazarları
kose Geç Buldum Tez Kaybettim.20-09-2018