İşi, İş Başında Öğrenmek

Turgut Reis Özk

09-07-2018 15:39

Turgut Reis Özk

İşi, İş Başında Öğrenmek;

Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü sayın Alim Çaycı Bey ile Yaptığımız Söyleşi de İŞKUR’un yapmış olduğu faaliyetler ile ilgili bilgiler edindik.

Sayın Çaycı bize İŞKUR ile ilgili neler söylersiniz?

Eskiden maalesefli cümleler ile başlayan işsizlik haberleri artık gazetelerde pek yer bulmuyor. Günümüzde işsizlik için, her işsizin profiline özel birçok geçici ve kalıcı reçete uyguluyoruz.

Mezun olduktan sonra kaç genç bu boşluğu yaşadı? Okullarda teorik bilgiler edinen yeni mezunlarımızın iş hayatına atılma süreçlerinde, sadece teorik bilgi sahibi olmaları işlerinde başarılı olmaları için yeterli sayılmıyor. Çalışmadan tecrübe sahibi olmak ise mümkün değil, bir yandan tecrübesiz olmak da iş kapısını nispeten kapatıyor. Bu ikilemin reçetesi ne olmalı?

Reçetesi var. İşbaşı Eğitim Programı.

Peki Sayın Çaycı bunun reçetesi nedir?

Mezun oldunuz, ancak tecrübeli değilsiniz. Yapılması gereken, İŞKUR’a başvurmak. Şartlar dâhilinde, program süresi boyunca kursiyer ücretini karşılıyorlar. Genel sağlık sigortası, iş kazası meslek hastalığı sigorta primleri de karşılanıyor.

Gençlerimiz işi iş başında uygulamalı olarak öğrenmek için fırsat bulmuş oluyor. İşverenlere de herhangi bir ek maliyet yükü getirmeden eleman yetiştirme şansı tanınarak büyük bir avantaj sağlanmış oluyor.

İstihdam alternatiflerinin her geçen yıl çoğaldığı ve iş piyasasının kalabalıklaştığı İlimizde gelişimin devamlılığı için mesleğinde tecrübe sahibi insanların da artış göstermesi ve en kısa sürede çalışma hayatına adapte olması gerekli. Tam da burada işbaşı eğitim programının faydasını görüyoruz. En az iki çalışanı olan işverenlerin faydalanabildiği bu program emek verilerek okullardan mezun edilen gençlerimizin, Çankırı’da istihdam edilerek beyin göçüne de çare olması mümkün. Heyecan verici ki; milli istihdam seferberliği kapsamında, geleceğin mesleklerinde uygulanması durumunda bu programlardan faydalanma süreleri ve kursiyer ücretleri de daha fazla.

Nedir bu programlar acaba?

Bilişim ve imalat sektörlerinde altı ay boyunca bu programdan faydalanılıyor. Yani tecrübesiz elemanınızı yetiştirmek için altı ay boyunca kursiyerinizin ücretini, genel sağlık ve iş kazası meslek hastalığı sigorta primlerini İŞKUR karşılıyor. Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme, kodlama gibi alanlarda ise 18-29 yaş arası gençler için bu süre dokuz aya çıkıyor. Bunun dışında ise üç ay boyunca programdan faydalanmak yine mümkün.

Normalde kursiyerlere 61,65 TL ücret ödeniyor. Geleceğin mesleklerinde bu rakam 75 Liraya yükseliyor. Halen öğrenci olanlar da düşünülmüş.  Öğrenciler de bu programdan faydalanabiliyor, ücretleri de 46,23 Lira olarak ödeniyor. Hatta işsizlik maaşı alanların da 30,82 Lira günlük ücret ile bu programdan faydalanması mümkün.

Peki, program bitince her şey bitiyor mu?

Kursiyer, çalışan olarak istihdam edildiğinde bu kez de teşvikler devreye giriyor. Program tamamlandıktan sonra üç ay içerisinde istihdam edilmesi durumunda en az otuz, en fazla kırk iki ay boyunca sosyal güvenlik primleri yine işsizlik sigortası fonundan karşılanarak işverenin bu maliyeti de lehine kolaylaştırılıyor.

Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü sayın Alim ÇAYCI’ ya yöneltilen sorular neticesinde, hemşerilerimizin işbaşı eğitim programına oldukça sıcak baktığını ve yoğun bir talep olduğunu öğrendik. Yılbaşından bu yana 229 işyeri ile işbaşı eğitim programı uygulanmış ve 1.149 kursiyerimiz programlarda yer almış. Halen 138 işyeri ile devam eden programlardan ise 801 kursiyer iş başında bu sayede meslek ediniyor.

“Haydi gençler iş başına!” sloganı için artık gerek kalmamış görünüşe göre. Bilinçli gençlerimiz geç kalmadan bu program ile istihdam hayatına atılmış bile. Yine de ilk kez duyanlar için tekrarlamakta fayda var:

Haydi gençler! İş başına!

Verdiği Mülakattan dolayı Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü olduğu günden bu tarafa herkesin takdirlerini toplayan sayın Alim Çaycı beye teşekkür ederim.


Bu haber 3352 defa okunmuştur.

Köşe Yazarları
kose Geç Buldum Tez Kaybettim.20-09-2018