Receb Ayı Ve Regaib Kandili

Tahsin Ötgüç

29-03-2017 21:12

Tahsin Ötgüç

Receb ayı muhterem ve önemli dört aydan biridir. Bünyesinde regaib ve miraç kandili gibi iki mübarek geceyi barındırmaktadır.  Receb ayının ilk Cuma gecesi regaib, bu ayın yirmi yedinci gecesi de miraç kandilidir. İslam toplumunda üç aylar diye adlandırılan, Receb, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan bir zaman dilimine 29.03.2017 tarihinde dâhil oluyoruz inşallah.  Bundan dolayı Yüce Mevla’mıza ne kadar hamdü sena etsek, bu değeri büyük nimetler karşısında yeterli gelmese gerek.   

Kandiller geçidi üç ayların ilki olan Receb ayının fazileti, ulviyeti ve değeri büyük olmakla beraber, “ Receb” kelimesinin R harfi, Allah’ın rahmetini, C harfi, kulun cürmünü, B harfi ise; kulun günahlardan beri olmasını ifade eder.  Bu ayda her müminin samimi olarak yaptığı amellerinin karşılığının katlanarak alma hakkı vardır. Bu ay günahlardan arınma, Allah’a daha fazla yakın olma muttaki bir kul olabilme, dünya ve ahireti huzurlu ve mutlu kılabilme sürecidir.  


Yüce Rabbimiz Kur’an’ında şöyle buyurmaktadır.” Rabbinizin bağışına, genişliği göklerle yer arası kadar olan ve Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için hazırlanmış bulunan cennete koşun”. Al-i İmran, 133. Üç aylar Allah’ın Müslüman kullarına verdiği özel nimetlerdir. Hakkını verme adına bu zaman dilimlerini, planlı ve programlı bir şekilde değerlendirmeliyiz. Kur’an-ı Kerim okumak başta olmak üzere, namazlarımızla, dua ve tembihatlarımızla, tutacağımız oruç ve yapacağımız hayırlarımızla bu süreci süslemeliyiz.
 

Peygamberimiz ( sav) efendimiz bir hadisi şerifinde şöyle buyurmuştur. “Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geriye dönmez. Receb ayının ilk gecesi, (regaib) Şaban ayının on beşinci gecesi (berat),  Cuma gecesi, Ramazan bayramı gecesi, Kurban bayramı geceleri” Riyazüssalihin.

30.03.2017tarihinde kavuşacağımız Receb ayının ilk Cuma gecesi, 30 mart 2017 tarihi akşamı mübarek regaib kandilidir. Hz. Amine validemizin Peygamberimize hamile olduğunu fark ettiği gecedir. Regaib gecesi, mübarek, çok feyizli, bolluk, bereketli bir gecedir. Arz ve seme vat meleklerinin kabeye toplandıkları, Ya Rabbi! Receb ayını oruçlu geçirenleri affetmeni istiyoruz diye Allah’a dua ettikleri bir gecedir. Manevi bir nimet olan bu geceyi, çocuklarımızla beraber en iyi şekilde ihya etmeliyiz.


Peygamberimiz (sav) efendimiz Receb ayının başından itibaren Şaban ayının sonuna kadar şu duayı yapmıştır.” Allahım! Receb ve Şaban ayını bizlere mübarek eyle. Bizleri on bir ayın sultanı olan Ramazan ayına kavuştur.”  Bizler de bu önemli duayı Receb ayından itibaren Ramazan ayına kadar yapmaya devam etmeliyiz. Bu güzide zaman dilimlerinde, Allah’ın bağışlamasını, rahmetini ve inayetini istemeliyiz. Dünyadaki tüm Müslümanların birliğini ve beraberliğini, huzur ve güvenliğini talep etmeliyiz. Zulme uğrayan müminlerin bu hallerden kurtulmalarını gönülden istemeliyiz. Dünyanın pek çok yerlerinde zor durumda kalan mümin kardeşlerimiz için dua etmeliyiz.


Bu vesileyle 30.03.2017 tarihinde kavuşacağımız mübarek üç ayların ve kandillerin ilki olan regaib gecesinin bölgemize, ülkemize ve İslam âlemine huzur, barış ve saadetler getirmesini Cenab-ı Haktan niyaz ederim.     
 

Bu haber 5820 defa okunmuştur.

Köşe Yazarları
kose Düğün Magandaları11-09-2018