Çankırı

Bugun...


Tarih: 06-11-2018 12:05:33 Bu haber 1566 defa okunmuştur.Karatekin Üniversitesinde Yaklaşım Paneli Gerçekleştirildi Çankırı Üniversite - Çankırı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanlığı tarafından düzenlenen “Annales Ekolü ve Sosyal Bilimlerde Disiplinler Arası Yaklaşım Paneli” 5 Kasım 2018 Pazartesi günü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kırmızı salonda gerçekleştirildi.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Nuri Öner, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı panelde konuşmacı olarak İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Güneş Işıksel yine aynı üniversiteden Dr. Öğr. Üyesi Fatih Durgun yer alırken panelin moderatörlüğünü ise ÇAKÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Özcan yaptı.

Panelin açılışında bir konuşma yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı “ İlk olarak şunu söylemeliyim ki, salonun dolu olması beni çok mutlu etti. Bilgi paylaşımı tecrübe paylaşımı ancak gönüllülük esası üzerinden gider. Konu çok ilginç disiplinler arası yaklaşım. Bende bir hukukçu akademisyen olarak bu yeni yaklaşımları merak ediyorum. Geçmiş zamanda bilim tek bir çatı altındaydı bir ilim adamı birden fazla alanda söz sahibi olabilirdi. Fakat zaman içerisinde özellikle pozitivist ekol ile birlikte çok büyük ayrımlar başladı. Alt ayrımlar, alt ayrımların alt ayrımları, dolayısıyla “uzmanlık aptallığı” dediğimiz kavram ortaya çıktı. Yani o kadar tek konu üzerinde konuşmuş ki artık geneli kaybetmiş ve başka hiçbir konu üzerinde fikri olmayan bir ilim adamları zümresi ortaya çıktı.  Bu alt dallarda uzmanlaşma özellikle Batıda var, fakat bizim şark toplumu olarak henüz o uzmanlaşmayı yapamadığımızı düşünüyorum. Belki sadece tıp fakültelerinde var, çok spesifik alanlarda uzmanlaşma. Esasen ben disiplinler arası yaklaşımların ölçüsünün tutturulması halinde çok önemli olduğunu düşünüyorum. Aslında insanların dönemlerine göre kavrama kalıpları ve davranışları birbirine benziyor. İlim alanındaki gelişmeler önce fizikten başlayıp felsefeye ve oradan diğer alanlara doğru yayılmaya başlıyor. O esnada az önce ifade ettiğim gibi belli bir dönemde bir anlayış inceliği ve o kalıp yaklaşımı zaman içerisinde diğer bilimlere de sirayet ediyor. O bakımdan kendi kendimize gördüğümüz bir şey bir süre sonra alanın dibine kadar çözmüşseniz o zaman diğer alanlarda da benzer yaklaşımları sergileyebiliyorsunuz sadece kavramsal eksiğiniz oluyor. Aslında batı kültürleri arasında da bakın kıta Avrupası ile Anglosaksonlar arasında ciddi yaklaşım farklılıkları vardır. “ dedi.

Rektör Ayrancı’nın konuşmasının ardından panel moderatörü Doç. Dr. Ahmet Özcan’da konuşmasına “Uzmanlık aptallığı” kavramına vurgu yaparak başladı ve “bu öyle bir şey ki bahçesinde sincap yaşadığının farkında olmayan bir insandan sincapların böbrek taşı düşürmesini uzmanlık alanı olarak seçen bilim adamları türedi.  Bu gittikçe yaygınlaşan ama buna karşıda interdisipliner çalışmaların ortaya çıktığı bir zamana geldik. Aslında ben bir tarihçi olarak bütün bilimlerin tarih merkezli olduğunu ve tarihin bilimin anası olduğuna inanan bir akademisyenim. Nihayetinde var olup biten tüm olaylar tarihi zaman içerinde olup bitiyor. Tarihi persfektifin bilim adamlarına olağanüstü bir düşünce özgürlüğü ve çalışma alanları sunacağına inanan bir insanım.” dedi.

Daha sonra söz verilen İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Güneş Işıksel , “19.yy’dan itibaren disiplinler arası disiplin ayrışması ve disiplinler arası ilişkileri” ayrıntılı bir şekilde anlatırken yine aynı üniversiteden Dr. Öğr. Üyesi Fatih Durgun ise “  Annales Ekolü ve Sosyal Bilimlerde Disiplinler Arası Yaklaşımı” anlattı.

Panel soru cevap bölümü, moderatör Doç. Dr. Ahmet Özcan’ın sonuç değerlendirmesi ve konuşmacılara hediye takdimi ile sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 
Bu haber 1566 defa okunmuştur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Çankırı Üniversite Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY


YUKARI