Çankırı Haberleri
Habr18
 

Google Reklamaları

Google Reklamları
 Çankırı ÇANKIRI Cankiri

Eldivan’a Gebe Düve Dağıtımı Yapıldı

Eldivan İlçemizde Projesi Kapsamında Gebe Düve Dağıtımı Yapıldı

Goole reklam

Haber Detay
Eldivan Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin uygulamakta olduğu sığır yetiştiriciliği projesi kapsamında hayvan dağıtımı töreni gerçekleştirildi.
Törende bir konuşma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Çakır, “Kooperatifimiz Haziran 2008 tarihinde kurulmuş, 2010 yılından itibaren genel kurul kararı ile çalışma bölgesine Yukarıyanlar, Sarıtarla, Oğlaklı, Gölez, Gölezkayı ve Elmacı Köyleri de dahil edilmiştir. Kooperatif çalışma bölgesinde yer alan 30 yetiştiricimizin bir araya gelmesiyle 30 aileye 6’şar büyükbaş gebe düve olmak üzere 180 büyükbaş hayvancılık projesi Bakanlığımızca Mart 2011 tarihinde yatırım programına alınmıştır.
Bakanlığımızca yeni ahır ve ahır tadilat yapımı, işletme binası inşaatı ile makine ekipman alımında kullanılmak üzere 587.580,00 TL, damızlık gebe düve alımı için ise 1.170.000,00 TL kredi tahsis edilmiştir.
Proje kapsamında 30 aileye 6’şar baş Simental ırkı damızlık gebe düve, süt sağım makinesi verilmiş olup, proje kapsamında işletme binası yapılmış, 5 tonluk süt toplama tankı ve pompası, 500 litrelik süt süzme kabı, süt ölçüm kabı, mısır silaj makinesi, yem ezme makinesi ve jeneratör alınmıştır. Projede harcanan toplam bedel 1.529.108,00 TL’dir.
Kooperatif ortaklarına kullandırılan kredilerin tamamında yıllık faiz %3’tür. Kredilerin geri ödemesinde vade 7 yıl olup, 1. yıl ödemesiz ve faizsiz, 2. yıl faiz ödemeli ve kalan borç 5 yılda 5 eşit taksitte ödemesi yapılacaktır.
Damızlık Simental ırkı gebe düveler doğrudan temin şartnamesinde belirtilen şartları taşıyan hayvanların dağıtımı kura usulü ile yapılacaktır.
Amacımız üreticilerimizin gelir seviyesinin yükseltilerek refah seviyelerinin artırılmasıdır. Bu projenin diğer ilçe ve köylerimize de örnek teşkil etmesi dileğiyle, İlçemizin ve İlimizin hayvancılığına hayırlı uğurlu olmasını temenni ederim” dedi.
Vali Özcan ise, “Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından düzenlenen bu organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çankırı göç veren bir il. Bunu engellemek için halkımızı bulundukları yerde doyurmak gerekiyor. Eldivan, yeni kurulan OSB’ye işgücü açısından destek sağlayacak bir ilçe olması nedeniyle önemli bir ilçe” diyerek hak sahiplerine hayırlı olması dileklerinde bulundu.
Konuşmaların ardından hak sahiplerine damızlık Simental ırkı gebe düvelerin dağıtımı gerçekleştirildi. 

 

 

 
Çankırı|    @ By Kimim      RSS Kaynağı    |  ANA SAYFA