0


Tarih: 02-05-2016 20:34 Belediye Haberleri Muhabir: Haberci  Bu haber: 8281 Defa Görüntülendi


0


Türkiye Kent Konseyleri Birliği 8. Bölge Toplantısı için farklı i


Türkiye Kent Konseyleri Birliği Çankırı Buluşması adı altında gerçekleştirilen bölgesel toplantıda şehirlerin ortak sorunları ve çözüm yolları ile halkın yönetime aktif bir şekilde katılımının sağlanması gibi birçok ortak sorunlar ele alındı. Toplantıya katılan Kent Konseyleri temsilcileri, toplantı sonrasında Çankırı’da incelemelerde bulundu.

Çankırı kent Konseyi Başkanı Muzaffer Derelli ve Yönetim Kurulu Üyeleri eşliğinde Yaren kültürünü yakından tanıma fırsatı bulan katılımcılar, Çankırı Belediyesi Kadın Eğitim Kültür Merkezi, Buğday Pazarı ( Hazımiye) Medresesi, Dr. Kamil Rıfkı Urga Çankırı Araştırmaları Merkezi ve Çankırı Kalesi’ni gezdi. Kadın Eğitim Kültür Merkezinde birçok faaliyetin ihtiyaçlara cevap veren güzel bir mekânda bir araya getirilmesini takdirle karşılayan misafirler, Buğday Pazarı Medresesi’nde yerel kültürün sergilenmesini ve yaşatılmasını da çok beğendi.

Çankırı’nın Kalbi Araştırma Merkezinde Atıyor

Türkiye Kent Konseyleri Birliği Üyelerini Dr. Kamil Rıfkı Urga Çankırı Araştırmaları Merkezinde Belediye Başkanı İrfan Dinç karşıladı. Başkan Dinç, şehrin konuklarına Çankırı’nın bilinmeyen tarihini belgeleri ile anlattı. Verimli geçen incelemede Başkan Dinç’in verdiği bilgiler, konukları hayrete düşürdü. Belgelerle daha da heyecanlanan konuklar, Çankırı’ya gelirken böyle donanımlı bir şehir beklemediklerini ifade ederek “Çankırı’yı herkes tanımalı. Çankırı, kelime anlamı ile farklı bir yerdi ama şimdi çok farklı geldi bize. Bunu dostlarımıza anlatacağız. Bizim için iyi bir şans oldu bizce.  ”dedi. Şehrin tarihine ve kültürüne bu denli sahip çıkılmasının çok önemli olduğunu ifade eden katılımcılar, Belediye Başkanı İrfan Dinç’ten övgü ile bahsetti. Kent Konseylerinin varlığını devam ettirebilmesi ve etkinliğini artırabilmesi için ileri görüşlü yerel yöneticilerin varlığına işaret eden Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı Gülay Sarışen, üyelerinin hiç tahmin etmedikleri bir şehirle karşılaştıklarını söyleyerek Çankırı’da gördüklerinin kendilerini çok şaşırttıklarını belirtti. Sarışen, küçük ölçekli bir şehirde büyük ölçekte çalışmaların gerçekleştiğini gittikleri illerde de anlatacaklarını ifade ederek Çankırı Kent Konseyi Başkanı Muzaffer Derelli’ye “Hevesli ve ileri görüşlü bir Belediye Başkanına sahip olduğunuz için çok şanslısınız.” dedi. Konuklar, Safiye Ayla’nın Ah Bu Gönül Şarkıları taş plağı ile nostaljiye yolculuk yaptı. Antika gramofondan çalan şarkıya konuklar da eşlik etti.
 
Başkan Dinç, Çankırı’nın, Türkiye’nin ve hatta dünya tarihine ışık tutacak belgelerin yer aldığı Çankırı Araştırmaları Merkezinin Çankırı’nın kalbi olduğunu söyleyerek “Çankırı, Anadolu’nun özetidir. Bu özeti doğru okumayı ve anlatmayı da Yüce Rabbim bize nasip etti. Herkesi bu tarihi ve kültürel zenginliğimizi görmeye davet ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

Konuklar, Çankırı Kalesi’ni gezdikten sonra şehirden ayrıldı.
 


 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi
Çankırı - haberleri - Haber
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com
haber18.com Çankırı Haberleri

Bu Gün: 19-08-2018 22:56 - Çankırı haberleri