Havalar ve Su Tüketimi  Suyun Rengini Değiştirdi


Tarih: 05-09-2018 14:05 Belediye Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 5367 Defa Görüntülendi

Havalar ve Su Tüketimi Suyun Rengini Değiştirdi

Havalar ve Su Tüketimi Şehir Merkezinde Suyun Rengini Değiştirdi
Çankırı Belediye Başkanı Hüseyin Boz’un çalışmaları sonuç verdi. Suların rengi düzeldi.

Çankırı şehir merkezinde çeşmelerden akan suyun renginin değişmesi beraberinde çeşitli söylentileri de beraberinde getirdi.

Su konusu ile yaptığımız araştırmalar ve teknik bilgiler sonucu olayın rengi de ortaya çıktı.

Yılın belli aylarında hatta belirli günlerinde hava Sıçaklıkları ile alakalı olarak su katmalarında hareketlilik oluyor.  Buda  farklı renklerdeki katman suyunun  şebekelere gelmesine neden oluyor.

Geçtiğimiz yıllarda da benzer olaylar yaşanmış. Anca busene su tüketimi çok fazla olmuş  tüketimin   arıtılan su kalitesi ile orantılı olduğu  biliniyor.

Su tüketiminin artmasının sebebi bayram da çok sayıda hemşehrimizin ilimizi ziyaret etmesinin yanı sıra suların kullanıldığı bazı bölgelerde yüzeysel suların çekilmesi ile birlikte bahçecilikle uğraşan vatandaşlar bahçe ve ağaçlarını şebeke suyu kullanması su kullanımında etken olmuş

Çankırı Belediye başkanı Hüseyin Boz, konunun uzmanlarına  Güldürçek barajında yaptırdığı çalışmalar sonrasında hava şarlarından etkilenmeyen suyun hareketinin en az olduğu kesimleri tespit ederek suyun oradan çekilmesini sağlamış.

Bayramcıların dönmesi ile birlikte su tüketiminde de azalma olması, arıtmada suyun daha kaliteli olmasında da etken oldu.

Bazı vatandaşları dedikleri gibi değil sular Korgun kuyularından gelmiyor.  Daha önceki haberlerimizde bahsetmiştik. Çankırı çevre yolu yapılırken fidanlık mevkiinde bulunan varılar yol nedeni ile kaldırılmış maliyetli  ve gereksinim olmadığından o borular döşenmemişti.
Dolayısı ile en azından şimdilik Korgun kuyularında su gelme ihtimali yok.

Sağlık Müdürlüğü Sağlık konuşunda olumsuz bir artış olmadığını belirtti.
Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile yaptığımız görüşmede”  Bu dönemde çarpıcı miktarda ishal vakası yok. Vakalar geçtiğimiz yıllar nikbetinde görülüyor. “

Çeşmelerden sular berrak akmaya başladı. Alt kısımlarda ve suyun ulanılmadığı bölgelerde görülse oralarda sular kullanıldığında normale döneceği ifade edildi. 
 
 Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com