İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı


Tarih: 03-08-2018 07:57 Kurumlar Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 650 Defa Görüntülendi

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı Gerçekleştirildi
Çankırı İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu üçüncü toplantısı, Vali Vekili Abdullah ASLANER başkanlığında gerçekleştirildi. Sekretaryası Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan Kurul toplantısına üye kamu kurum/kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.  

İstihdam ve Mesleki Eğitim şeklinde iki bölümden oluşan toplantıda Çankırı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Alim ÇAYCI tarafından istihdamla ilgili yapılan sunumda; 2018 yılı Ocak-Haziran döneminde 1745 kişinin özel sektörde işe yerleştirildiği, İŞKUR işveren hizmetleri kapsamında iş ve meslek danışmanları tarafından 680 işyeri ziyareti gerçekleştirildiği, yine iş ve meslek danışmanları tarafından 109 okulun ziyaret edilerek “İş Arama Becerileri ve Mülakat Teknikleri” eğitimi verildiği ve  “Mesleki Yönelim Bataryası” uygulandığı, öğrencilerin bilgi sahibi olmaları yönünde “Meslek Seçimine Destek Dergisi” dağıtıldığı,  iş arayan vatandaşlar ile 7.132 görüşme gerçekleştirilerek kişilere iş ve meslek danışmanlığı hizmeti sunulduğu, İŞKUR aktif işgücü programları kapsamında 4 adet mesleki eğitim kursu düzenlenerek 107 kişinin bu mesleki eğitimlere katıldığı, özel sektör işyerlerinde kişilerin işbaşında işi yaparak öğrendikleri ve günlük 61,65 TL. ücret aldıkları işbaşı eğitim programlarından 1.089 kişinin faydalandığı, kendi işini kurma fikri olan iş arayanlar için 7 girişimcilik kursu düzenlendiği ve bu programdan 163 kursiyerin faydalandığı, kamu kurum ve kuruluşları ile 54 adet Toplum Yararına Program projesi uygulanarak çevre temizliği ve düzenlemesi, ağaçlandırma, kamusal altyapının yenilenmesi ve park düzenlemeleri alanlarında 1.005 kişinin çalıştığı, bu kişilerin 6 ay süre ile asgari ücret, tüm sosyal güvenlik primleri ile vergilerinin İŞKUR tarafından ödenerek çalışacakları bilgileri verilmiştir.
İŞKUR’da kayıtlı engelli ve eski hükümlülerden, toplamda 400.000,00 TL. tutarında olan 10 adet kendi işini kurma hibe projesinin desteklenmek üzere Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğüne gönderilmesi karara bağlanmıştır.
Toplantının ikinci bölümünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce, İlimiz okullarında 2018/2019 yılında açılması hedeflenen alan ve dallar Kurul tarafından değerlendirilerek karara bağlandı. İşletme Belirleme Komisyonları ile işletmelerde meslek eğitimi yapacak öğrenciler ile ilgili olarak, Kurula bilgi aktarılmıştır.
Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com