Okullarda Spor Alanları Yeterli Hale Getiriliyor


Tarih: 05-07-2018 13:25 Cankirispor Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 982 Defa Görüntülendi


Okullarda Spor Alanları Yeterli Hale Getiriliyor


Spor Alanlarının Fiziki Ve Donanım Olarak Yeterli Hale Getirilme Çalışmalar Yapılıyor


Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü spor alanlarının fiziki ve donanım olarak yeterli hale getirilme çalışmalar yapılıyor

Günümüz eğitim anlayışının en çok üzerinde durulan noktalarından birisi öğrenci merkezli eğitimdir. Öğrenci merkezli eğitimde her birey farklı şekilde öğrenir, farklı şekilde düşünür ve farklı yetenekleri vardır. O halde her öğrencinin aynı becerileri gerçekleştirmesini beklemek öğrenci merkezli eğitim anlayışına aykırıdır. Yine her insanın farklı bir zekâ türüne sahip olduğu zekâ kuramcıları tarafından sıklıkla dile getirilmektedir. Bu zekâ türlerinden biri de bedensel kinestetik zekâdır. Bazı bireylerin bedensel aktivitelerde daha başarılı oldukları ve bu yetenekleri doğrultusunda yönlendirilmelerinin yapılması ve gelecekte bu alanda daha iyi hizmet ve ürünler ortaya koyup daha mutlu olacağı aynı eğitimciler tarafından belirtilmektedir.

Peki, spor sadece bedensel gelişimi mi desteklemektedir? Spor bireysel olarak insan sağlığına, karakter gelişimine, sosyal ve zihinsel gelişime de katkılar sağlamaktadır. Bu bakımdan zihin gelişiminin bedensel gelişimle uyumlu ve dengeli bir şekilde ilerlediği ve böylece bireyin yaptığı faaliyette daha verimli ve mutlu olacağı belirtilebilir.  

Yine son yıllarda yapılan araştırmalar sporla ilgilenen ve fiziksel aktivitelerde bulunan öğrencilerin ders başarılarında da bir artışın olduğunu ortaya koymaktadır. Nitekim spor disiplinli olmayı, gelecek için hedefler oluşturmayı, hızlı ve üretken çözümler ortaya koymayı gerektirmektedir. Bunun sonucu olarak birey kendine hayatında da hedefler koyma alışkanlığı edinecek, disiplini kendine ilke edinecek ve başarısı artacaktır. Ayrıca öğrenciler spor yaptıklarında sosyal ilişkilerde daha aktif hale gelirler, çevreleri tarafından ilgi görürler ve özgüvenleri yüksek olur, kendilerini daha kolay ifade eden, derse daha katılımcı olan ve fikirlerini rahatça ifade eden bireyler olurlar.

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak öğrencilerimizin birçok yönden gelişimine katkı sağlayacak olan spor aktivitelerinin daha verimli ve etkili bir şekilde yapılabilmesi için spor alanlarının fiziki ve donanım olarak yeterli hale getirilmesi öncelikli eğitim politikalarımız içerisinde yer almaktadır. Bu amaçla ilimiz içerisinde spor malzemesi eksikleri bulunan birçok okulumuzda donatım faaliyetleri yapılmakta olup bu okullarımızın ihtiyaçları bütçe planlaması dâhilinde yapılmaktadır.

Konuyla ilgili Şabanözü Şehit Murat Somuncu Ortaokulu Beden Eğitimi öğretmeni Uğur SÜVARİ; “Okulumuza yapılmış olan açık spor sahası beden eğitimi derslerinin daha verimli geçmesine katkıda bulunmuştur. Sahanın kullanılmasıyla birlikte spor branşlarına yönelik çalışmaların yapılması sağlanmıştır. Ayrıca sahanın taban yapısı ve tellerle çevrili olması derslerde sakatlık yaşanma riskini azaltmış, daha düzenli ders işlenmesine yardımcı olmuştur. Açık spor sahası ile birlikte öğrenciler için dersler daha çekici ve zevkli hale gelmiştir. Sahanın ders dışı vakitlerde de aktif şekilde kullanılması öğrencilerin spora olan ilgisini artırmış, keyifli vakit geçirmelerini sağlamıştır.” dedi.

 
 
 
 
 
 
 

Etiketler:

Okullarda Spor Alanları Yeterli Hale Getiriliyor  İLÇELER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

Eğlence
örnek ol Vali Otosu gönlümüzdekiler Vali yapboz kar oto mineral kaleci Başkan bilyeler balon patlat
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com