Ilgaz Mesleki Lisesi  TÜBİTAK 4006


Tarih: 27-05-2018 04:10 Ilgaz Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 1037 Defa Görüntülendi

Ilgaz Mesleki Lisesi TÜBİTAK 4006

Ilgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi TÜBİTAK 4006
Çankırı Ilgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı açılışını gerçekleştirdi.

Sergi açılışına Ilgaz İlçe Millî Eğitim Müdürü Yurtkurtaran DAĞDAŞ, İl Millî Eğitim Şube Müdürü Serkan DURMUŞ, okul ve kurum yöneticileri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. Proje yürütücüsü Öğretmen Gülbin KAFTAR, bilim fuarı kapsamında 59 öğrencinin görev aldığı 34 projenin sergilendiğini belirtti.
Asit Yağmurlarının Bitki Gelişimine Etkisi Projesi
Öğretmen Gülbin KAFTAR, “Atmosferde oluşan kükürt ve azot gazları asit yağmurlarına dönüşür ve bitkiler zarar görür. İnsanların farkındalığını artırmak amacıyla bu proje hayata geçirildi.

İki saksıya ekilmiş bitkiler kullanıldı. İki saksıdan bir tanesi kontrol grubu diğeri ise deney grubu olarak belirlendi. Kontrol grubuna ve deney grubuna ait olan bitkiler aynı koşullarda büyümesi için bırakıldı. Kontrol grubu çeşme suyuyla sulandı. Deney grubu ise spreyli kutuya konulan limon-su karışımı ile sulandı ve gelişmeleri bir ay boyunca izlendi.
Bu proje ile hızlı nüfus artışı ve çarpık kentleşme, ısınma ve enerji amaçlı fosil yakıt kullanımı, yoğun trafik, volkanik ve endüstriyel faaliyetler sonucu oluşan kükürtdioksit, azot oksit ve partikül maddelerin atmosferde birikerek bitkilere verdiği zararlar öğrencilerimiz aracılığıyla aktarıldı. Öğrencilerde farkındalık oluşturularak çevre bilincinin kazanıldığı gözlemlendi.” dedi.
Proje yürütücüsü Gülbin KAFTAR, “TÜBİTAK 4006 bilim fuarı öğrencilerimizin bilimin önemini kavrayıp, birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlamıştır. Bir bilim insanında olması gereken gözlem ve deneylerinde uygun yöntemi belirleyebilme ve elindeki materyali en iyi şekilde kullanabilme yeteneğinin öğrencilerimizde var olduğu gözlendi. Fuarda görevli öğrenciler yaptıkları gözlem ve sonuçları değerlendirerek bu sürece aktif olarak katıldılar. Proje çalışmalarında emeği geçen idareci, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum." dedi.

 
 
 
 
 
 
 
 

Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com