İlimizde İki Buluş Gerçekleştirildi


Tarih: 25-05-2018 23:18 universite Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 4764 Defa Görüntülendi


İlimizde İki Buluş Gerçekleştirildi


ÇAKÜ Öğretim Görevlisi İki Buluş Gerçekleşti


Çankırı Karatekin Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Abidin Şahinoğlu, “Akıllı Üretim Tezgahı” ve “PLC Kontrollü Yol Yapım Makinası” ile iki önemli buluşa imza attı. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Şahinoğlu’nun çalışmalarına patent verildi.

“Akıllı Üretim Tezgahı”nın kısa sürede çok sayıda kaliteli iş parçası üretimini sağlayıp tezgâh verimliliğine de önemli katkılar sağlanmasının amaçlandığını belirten Abidin Şahinoğlu, “Bu buluş sayesinde imalat sanayisinde kullanılan tezgâhların verimliliğini ve kabiliyetlerini artırmak ile kalmayıp iş parçası imalatında yeni teknolojilerin gelişmesine de önemli katkılar sağlayacağı tahmin edilmektedir.” dedi.

“PLC Kontrollü Yol Yapım Makinası”nın ise asfalt yapım işlemindeki önemli sorunlardan biri olan asfaltın sıkışma sorununu çözmek için yapılmış olduğunu ifade eden Şahinoğlu, “Bu makine ile  asfalt analizi yapılmakta ve bu analize göre sıkıştırma oranı belirlenmektedir. Bu sıkışma miktarına göre de titreşim miktarını otomatik olarak değiştiren makine, operatörsüz çalışma özelliği ile sürekli kullanıma uygun ve yüksek performans sağlamaktadır.” dedi.

 

Etiketler:

İlimizde İki Buluş Gerçekleştirildi  İLÇELER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

Eğlence
örnek ol Vali Otosu gönlümüzdekiler Vali yapboz kar oto mineral kaleci Başkan bilyeler balon patlat
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com