Kızılırmak Ortaokulları TÜBİTAK 4006


Tarih: 23-05-2018 02:16 Kizilirmak Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 883 Defa Görüntülendi

Kızılırmak Ortaokulları TÜBİTAK 4006

Kızılırmak Ortaokulu ile Kızılırmak İmam-Hatip Ortaokulunun TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları açılışları gerçekleştirildi
Çankırı Kızılırmak Ortaokulu ile Kızılırmak İmam-Hatip Ortaokulunun TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları açılışları gerçekleştirildi. Açılışa Kızılırmak Kaymakamı Mustafa Caner CULUKAR, Çankırı İl Millî Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf MÖHÜR, Kızılırmak İlçe Millî Eğitim Müdürü Önder GÖKÇE, okul ve kurum müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı. Proje yürütücüleri Ömürhan ÇETİNER ve Fatma KARATAŞ, proje kapsamında birçok öğrencinin görev aldığı 43 projenin sergilendiğini belirtti.
 
Gızılırmak Ne Diyo?
 
Kızılırmak ilçesine dışarıdan gelen memurlar, öğrenciler ya da Kızılırmak’a gelen tüm misafirlerin yöre insanı ile iletişimini daha sağlıklı kılmak amacıyla bölgede sık kullanılan, ancak günümüz Türkçesinde kullanılmadığı için unutulan kelimelerin daha anlamlı hale gelmesi için bir sözlük hazırlanmıştır.  
Proje hazırlanırken özellikle köylerde ve ilçede yaşlıların sıklıkla kullandığı kelimeler saptandı. Daha sonrasında bölge de bulunan bu kelimelerin Türk Dil Kurumundaki karşılıkları araştırılarak sözlüğe yazıldı.
Proje yürütücüsü Ömürhan ÇETİNER, “TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarları için kazanımları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine çalışırken öğrencilere bir bilim insanında olması gereken sabır, merak, özgüven ve disiplinli çalışma alışkanlığı kazandırılmaya çalışıldı. Sergide görevli öğrenciler gerek uyguladıkları anketlerle gerekse konusunda uzman kişilerle yaptıkları röportajlarla sosyalleştiler. Projelerin oluşmasında ve sergilenmesinde emek veren idareci, öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.
Bilim Fuarına ilçe merkezi ve köylerden çok sayıda katılımcının ilgi ve merakı hem okul idarecilerini hem de öğrencileri ziyadesiyle memnun etti. İl Millî Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, proje yürütücülüğü görevini üstlenen Fatma KARATAŞ ve Ömürhan ÇETİNER’e teşekkür ederek hediyelerini takdim ettiler.
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com