Yapraklı da Teravih Namazında Bir İlk


Tarih: 19-05-2018 22:47 yaprakli Haberleri Muhabir: Hüseyin Durmaz  Bu haber: 3455 Defa Görüntülendi


Yapraklı da Teravih Namazında Bir İlk


Yapraklı da Teravih Namazında Bir İlk


Yapraklı İlçe Müftüsü Ömer Faruk Kıvrak önderliğinde bu Ramazan teravih namazında Enderun Usülü teravih namazı kılındı.

Ömer Faruk Kıvrak "İlki Merkez çarşı camiinde kılınan Enderun Uslülü teravih namazı  Ramazan ayı boyunca Perşembe geceleri ilçemizin değişik camilerinde kılınacak dedi.

Kıvrak; Enderun Usulü teravih namazının Bir Osmanlı Geleneği olduğunu değişik makamlarda kılındığını belirtti. Ayrıca teravih namazına gelen çocuklaraımız arasında hediye çekilişi yapıyoruz. Çocuklarımıza camiyi ve namazı sevdirmek için çeşitli hediyeler veriyoruz." dedi.

Yaptığımız araştırmalara göre Enderun Usülü Teravih Namazı "Osmanlı Sarayı’nda doğmuş bir uygulama ve şöyle:
müezzinin okuduğu kamete göre yatsı namazının farzı uşşak ya da hicaz makamında kılındıktan sonra teravih namazının ilk dört rekatı nevâ, ikinci dört rekatı hüseynî, üçüncü dört rekatı bestenigâr, dördüncü dört rekatı eviç, son dört rekatı da acemaşirân makamlarında kılınır. her dört rekattan sonra, bir sonraki dört rekatlık bölümde icra edilecek makamda bestelenmiş ramazan ilahileri okunur. imam teravihin son rekatında mahûr makamında selam vermesiyle mahur makamında bestelenmiş salat-ü selam, segahsalat-ı ümmiye okunarak teravih tamamlanır. vitir namazı da müezzinlerin son salavatına göre hüzzam, segâh ya da sabâ makamında kılınır. böylece, yatsı ve teravih namazları boyunca ‘yedi makam’dan geçilir. saraydan istanbul’un selatin camilerine, oradan küçük camilere ve teravih namazı kılınan konaklara, oradan da anadolu şehirlerine yayılan bu uygulamada, zaman içinde makamlar değişerek rast, saba, hüseyni, eviç ve acemaşiran sıralaması yaygınlık kazanmış. bugün de bu sıralama takip ediliyor. yazılı kaynaklar, usulün klasik türk musikisinin zirve ismi itri tarafından başlatıldığını veya tanzim edildiğini belirtiyor"Kaynak:Ekşi sözlük

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, düğün ve iç mekan

Görüntünün olası içeriği: 6 kişi, ayakta duran insanlar ve iç mekanEtiketler: 

HABERLER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi
Çankırı - haberleri - Haber
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com
haber18.com Çankırı Haberleri

Çankırı haberleri