Orta Atatürk Ortaokulu TÜBİTAK 4006


Tarih: 03-05-2018 10:27 Orta Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 1331 Defa Görüntülendi

Orta Atatürk Ortaokulu TÜBİTAK 4006

Orta Atatürk Ortaokulu TÜBİTAK 4006 Fuarı
Çankırı Orta Atatürk Ortaokulu TÜBİTAK Bilim Fuarı açılışı  İlçe Kaymakamın Yunus Emre TEMEL, Belediye Başkanı Bayram Yavuz ONAY, İlçe Milli Eğitim Müdürü Savaş UZUN, Çankırı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri Turhan HAKİOĞLU ve Kenan YADA, kurum amirleri, öğretmenler ve öğrencilerim katılımıyla yapıldı.
Fuarda 13 görevli öğretmen ve 50 öğrenci tarafından yapılan 24 proje yer aldı.
TÜBİTAK Bilim Fuarı; ilçemizdeki ilkokul, ortaokul ve liselerden gelen öğrenci ve öğretmenler tarafından ziyaret edilmiştir. Ayrıca Çerkeş Namık Kemal Ortaokulundan 15 öğrenci öğretmenleri gözetiminde fuarı ziyaret etmiştir.

 “Türkçe Düşün, Türkçe Konuş /Yaz, Türkçe Sev.”
Proje, öğrencilerin hazırlıklı-hazırlıksız konuşma /sunu yapmalarını sağlamak ve yabancı dillerden alınmış kelimelerin yerine Türkçelerini kullanmak amacıyla oluşturulmuştur.
Öğrenciler tarafından Türklerin uzay bilimi alanında yaptığı çalışmalar hakkında bilgi edinerek gezegenlerin eski Türkçe isimleri öğrenilmiştir. Bunu etkili şekilde sunmak için Japon fenerlerini kullanılarak gezegenler yapılmıştır. Araştırmalar sonucunda elde edilen gezegenlerin eski isimleri hazırlıklı ve hazırlıksız konuşma etkinliklerinde kullanılarak kelimelerin pasif kelime hazinesinden aktif kelime hazinesine aktarımı sağlanmıştır. Türkçe karşılıkları olan kelimelerin yerine yabancı kelimeleri kullanmanın dilimize verdiği zarar görülmüştür ve sınıf panolarında konuya ilişkin çalışmalar yapılarak bütün öğrenciler bilgilendirilmiştir.


 

 

 

 

 

 


Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com