Köylerinde Unutulmaya Yüz Tutmuş Kelimeleri


Tarih: 03-05-2018 05:08 yaprakli Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 2035 Defa Görüntülendi

Köylerinde Unutulmaya Yüz Tutmuş Kelimeleri

Yapraklı ve Köylerinde Unutulmaya Yüz Tutmuş Kelimeler Projesi
Çankırı Yapraklı Ortaokulu tarafından hazırlanan, Öğretmen Zühal TUNA’nın yürüttüğü TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı. Toplamda 50 öğrenciyle 23 proje yapılmış ve sergilenmiştir. Sergi açılışına Yapraklı Kaymakam Vekili Mustafa Caner CULUKAR, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Yusuf MÖHÜR, İlçe Millî Eğitim Müdürü Hüseyin BALTA, İl Millî Eğitim Şube Müdürü Orhan Kemal KARAKUŞ, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katılmıştır.

Yapraklı ve Köylerinde Unutulmaya Yüz Tutmuş Kelimeleri Öğreniyoruz.
Bu projenin yapılma amacı; internetin yaygınlaşmasıyla beraber daralan sözcük dağarcığımızı, unutulmaya yüz tutmuş kelimelerle zenginleştirerek genişletmektir. Okulumuzdaki öğrencilerle, Yapraklı ve köylerinde bulunduğu yerin kültürünü iyi bilen kişileri ziyaret edilmiştir. Yörede eski zamanlardan bu zamana kadar kullanılan ancak şimdi kullanım alanı azalmış kelimeleri tespit edilmiş ve danışman öğretmen ile bulunan kelimeler paylaşılmıştır. Bu kelimeler derlenerek sözlük haline getirilmiştir.
Proje yürütücüsü Zühal TUNA, “Genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağlayarak hayal gücü ve yaratıcılıklarını geliştirmelerine katkı sağlamaları amaçlanmıştır. Öğrenciler somut ürünler geliştirerek psikomotor becerilerini geliştirmişler ve yapılan çalışmalar öğrencilerin yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmelerine katkı sağlamıştır. Projelerin oluşmasında emek veren idareci, öğretmen ve öğrencilerime teşekkür ediyorum.” dedi.


 

 

 


Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com