Su Borularından Müzik Aleti Yaptılar


Tarih: 02-05-2018 15:16 cerkes Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 2037 Defa Görüntülendi


Su Borularından Müzik Aleti Yaptılar


Çerkeş’te Çerkeş Namık Kemal Ortaokulu Su Borularından Müzik Aleti Yaptı


Çerkeş Namık Kemal Ortaokulu tarafından hazırlanan Öğretmen Can Burak KESKİN’in yürüttüğü TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı 24 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Toplamda 65 öğrenciyle 24 proje yapılmış ve sergilenmiştir. Sergi açılışına Çerkeş Kaymakamı Servet GÜNGÖR, Belediye Başkanı Hasan SOPACI, İlçe Milli Eğitim Müdürü Muharrem ÇİLTAŞ, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Orhan Kemal KARAKUŞ, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katılmıştır.
TERLİKLERİMLE MÜZİK YAPIYORUM

Evlerimizde, dışarıda, plaja giderken kullandığımız terlikler elbetteki müzik yaparken de kullanılır. Nasıl mı? Atık olarak bulabileceğimiz PVC borular tahta ayaklar üzerine sabitlenir. Bu borular belirli ebatlarda kesilerek istediğimiz nota sesleri elde edilir ve terlikler üzerine vurularak ses elde edilir. Ses titreşimlerden oluşur ve dalgalar halinde kulaklarımıza gelir. Terliklerle vurduğumuz borular titreşir, boru içerisindeki boşluklar dalgaların havaya yayılmasını sağlar ve biz de istediğimiz müzikleri bu şekilde çalarak, kulağa hoş gelen melodileri borular ve terliklerimiz sayesinde çalabiliriz. Biz de bu projemizde gerekli ölçümleri yaptık ve Do-Re-Mi-Fa-Sol-La-Si-Do notalarını çalabileceğimiz uzunluklardaki boruları tahta ayaklara sabitledik. Bu sayede sevdiğimiz şarkıları çalarak içimizdeki stresi bir nebze olsun attık.

Proje Yürütücüsü Can Burak KESKİN: “Bu projeyle herkesin basit bir düzenekle müziğe ulaşabileceği, bir şeylere vurarak müzik yapılabileceği ve aynı zamanda tüm stresin atılabileceğini kanıtlamış olduk” dedi.


 

 

 

 

Etiketler:

Su Borularından Müzik Aleti Yaptılar  İLÇELER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

Eğlence
örnek ol Vali Otosu gönlümüzdekiler Vali yapboz kar oto mineral kaleci Başkan bilyeler balon patlat
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com