İlim Yayma Cemiyeti  HİLAL’İN İKİ MUHAFIZI Konferansı


Tarih: 30-04-2018 12:38 STK Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 1209 Defa Görüntülendi

İlim Yayma Cemiyeti HİLAL’İN İKİ MUHAFIZI Konferansı

İlim Yayma Cemiyeti HİLAL’İN MUHAFIZI İKİ II. ABDÜLHAMİD-R. TAYYİP ERDOĞAN Konferansı
Başbakanlık Tanıtma Fonu destekleriyle İlim Yayma Cemiyeti Çankırı Şubesi’nin 26-29 Nisan 2018 tarihlerinde düzenlemiş olduğu “Hilâl’in İki Muhafızı” konulu konferans yoğun ilgi gördü.

Program açılış, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı, HİLÂL’İN İKİ MUHAFIZI barkovizyon videosunun izlettirilmesi, İlim Yayma Cemiyeti Şube Başkanı Musa Çağlar’ın açış konuşması, Yazar Şükrü Altın’ın tanıtım RTL’sini izlettirilmesi, Araştırmacı – Tarihçi Yazar Şükrü Altın’ın konferansı, Ödüllerin takdimi, Hicaz Demiryolu sergisinin gezilmesi, Öğrencilerimize ve konuklara hediye kitapların dağıtılması, ikram ve kitap imza ile sona erdi.
100. Yıl Kültür Merkezinde, İlim Yayma Cemiyeti Çankırı Şube Başkanı MUSA ÇAĞLAR açılış konuşmalarıyla başlayan konferansa başta Çankırı Vali Vekili Abdullah ASLANER, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Murat Arı, Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi İsmail Çam, KYK İl Müdürü Sadık Ak, Kültür ve Turizm İl Müdürü M. Kemal Karatatar, Çankırı Gençlik ve Spor İl Müdürü Ekrem Gerginci ve MÜSİAD Başkanı Şükrü Serdaroğlu, KYK Şube Müdürleri, Çankırı Karatekin Üniversite öğrencileri ve Çankırı Halkı katıldı…

Araştırmacı – Tarihçi Yazar Şükrü Altın’ın sunumları, Hilal’in İki Muhafızı kitabının hediye edilmesi, yazarından kitap imza, ikramlar ve Hicaz Demiryolu sergisiyle ilgi çekti.

Karatekin Üniversitesi öğrencileri ve halkın katılımının yoğun olduğu programda Yazar Şükrü Altın’ın “BEN OSMANLIYIM” şiiriyle büyük alkış aldı. Sunumunda Sultan II. Abdülhamid ile Cumhurbaşkanı Erdoğan döneminin benzerlik arz eden ilginç olaylarını anlatırken dinleyicileri 130 sene önceki tarihe götürdü. İki dönemin tarihini anlatırken konuşmasına şöyle devam etti:
130 sene önce Sultan Abdülhamid, bir hatıratında şöyle diyordu: Bana, ‘Pinti Hamid’ dediklerini biliyorum. Desinler, ben gücenmiş değilim! Böyle bir isim bilakis bir şereftir diyordu…

Sultan Abdülhamid tahta çıktığında devletin dış borcu, faizleriyle birlikte 252.801.885 Osmanlı lirasıydı. Galata’daki Yahudi bankerler gecelik faizlerini yüzde 9000’lere çıkarmışlardı. Oysa devletin yıllık geliri 16 milyon, Gideri 22 milyon civarındaydı. En büyük alacaklı devletler İngiltere ve Fransa’ydı.  Batı’lı devletler Osmanlı maliyesine müdahaleye kalkıştılar.

Sultan II. Abdülhamid 33 yıl sonra borçları bitirdi. Devletin dış ticareti yüzde 4,3 fazlalık vermişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2002 yılında Başbakan olduğunda IMF'ye 23,5 milyar dolar borçla görevi devralmıştı. Yani Erdoğan hükümeti kurulduğunda, devletin kasası iflasın eşiğindeydi. Her iki lider de devlet hazinesi iflasın eşiğindeyken başa geçmişlerdir. En kısa zamanda ekonomiyi düzelttikleri gibi dev yatırımlar yaparak, çılgın projelere de imza atmışlardır.

Sultan II. Abdülhamid’in çılgın projeleri: Haydarpaşa Limanı, Karaköy Köprüsü, Karaköy yeraltı metrosu, Tünel-i Bahri, Boğaz köprüsü ve Sultan Abdülhamid’i tahtından eden Hicaz Demiryolu projeleri yapıldı.

Erdoğan döneminde yapılan çılgın projeleri ise: Üçüncü Havalimanı, Kanal İstanbul, Boğaz’da Tüp Geçit, Marmaray, Osmangazi Köprüsü… Bu projelerin en önemli benzerliği ise parası hazineden karşılanmıyordu. Hicaz Demiryolu bağışlarla yapıldı. Erdoğan döneminde de yap işlet devret modeli uygulanıyordu. Bir başka benzerlik Sultan Abdülhamid döneminde Yahudi ALLİANCE okulları Erdoğan dönemindeki FETÖ okullarıyla çok büyük benzerlik arz ediyordu. Tarihte hain yapılanmalar Abdülhamid döneminde başladı.
Yazar Şükrü Altın sunumunda iki dönemin Haçlı saldırılarını, darbelerini, suikastlarını anlatarak dinleyicilere kısa bir tarih yolculuğu yaptırdı. Program sonunda ödül alan HİLAL’İN İKİ MUHAFIZI kitabını konuklara imzaladı.


 

 

 

 


Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com