SERGENÇ İzcileri, Çanakkale Milli Bilinç Kampında


Tarih: 29-04-2018 21:31 STK Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 825 Defa Görüntülendi

SERGENÇ İzcileri, Çanakkale Milli Bilinç Kampında

Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nda Dedelerinin İzinde Yürüdü
Çankırı Serhat Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (SERGENÇ) izcileri, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın  Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamındaki “Bedence Sağlam, Ahlakça Güzel Olmak İçin İzcilik” Projesi ile Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nda dedelerinin izinde yürüdü.
İzciler, Çanakkale savaşlarında 57. Piyade Alayının 103 yıl önce kullandığı yoldan “dedeciğim ben geldim” sloganıyla giderek ecdadını yad etti.
Türkiye İzcilik Federasyonu (TİF) tarafından, 57. Alayın taarruz öncesinde karargah olarak kullandığı Kocadere köyü yakınlarındaki yerde 22-26 Nisan 2018 tarihinde düzenlenen uluslararası “Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nda” 81 ilden Çankırı'yı temsil eden Çankırı Serhat Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (SERGENÇ) İzcileri, 25 Nisan saat 05.00’te Sela, silah, topsesleri ve sabah ezanıyla birlikte kalkarak yürüyüş hazırlıklarını tamamladı.
Kınalar Yakılarak Mehter Marşıyla Uğurlandı
İzciler, kamp alanından o zamanki askerler gibi “hamur kızartması ile kırık buğday çorbası” içerek başlarında “enveriye kabalağı”, sırtlarında “dedeciğim ben geldim” yazan cepkenleriyle yürüyüşe başladı.
Kamp alanından uğurlama töreninde izcilere, mehter marşı eşliğinde “kınalı Hasan” gibi saçlarına kınalar yakılarak uğurlandı.

6 bin izci, dedelerinin izinde 57’nci Alay askerlerinin 103 yıl önce yaptığı gibi saat 06.00’da şafakla birlikte yürüyüşe başladı.

Yürüyüşe Büyük Destek

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye İzcilik Federasyonu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen organizasyonda, 57. Alay yolu boyunca Çanakkale Savaşı’na katılanların kıyafetlerini giymiş askerlerin mizansenleri canlandırıldı.

Yaklaşık 14 kilometrelik (gidiş ve dönüş ) patika, dağ, dere ve geçitlerden oluşan yürüyüş yolunu yaklaşık 6 saatte başarıyla tamamlayan Çankırı Serhat Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (SERGENÇ) izcileri, tekrar kamp alanına döndü.

“Bedence Sağlam, Ahlakça Güzel  Olmak İçin İzcilik" proje koordinatörü Savaş Aktepe yaptığı açıklamada; “Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nda izcilerimiz atalarımızın vatan, millet ve maneviyat uğruna verdiği destansı mücadeleyi yerinde yaşadılar. Milli manevi duygularla donanarak evlerine geri dönen izci ve liderlerimizi gönülden tebrik ediyorum,” dedi.


 

 

 

 

 

 


Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com