Atkaracalar TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı


Tarih: 20-04-2018 16:33 Atkaracalar Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 1107 Defa Görüntülendi


Atkaracalar TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı


Atkaracalar Şehit Hakkı Çelik Çok Programlı Anadolu Lisesi TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarını Gerçekleştirdi


Atkaracalar Şehit Hakkı Çelik Çok Programlı Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Öğretmen Yeşim ÇUBUK’un yürüttüğü TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı 19 Nisan 2018 tarihinde okul spor salonunda gerçekleştirilmiştir.
 Fuar açılışını Kaymakam Selami Korkutata, Belediye Başkanı Rifat Altuntop, İl Millî Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, Şube Müdürü Orhan Kemal KARAKUŞ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Eşref İçli, okul ve kurum amirleri, öğretmenler ile öğrenciler hep birlikte gerçekleştirdiler.  Yeşim ÇUBUK’un yürütücülüğünü yaptığı fuarda 10 araştırma, 11 araştırma geliştirme ve 2 bilgi araştırma projesi olmak üzere 23 proje sergilendi. 43 öğrenci tarafından hazırlanan projeler çok sayıda katılımcı tarafından ziyaret edildi.

“TEMİZLİKLE KAYBOLAN TOPRAKLARIMIZ”
Yağmur UZUN tarafından hazırlanan projenin çıkış noktası yaşadığımız bölgenin tarım bölgesi olmasıdır. Tarım topraklarının kimyasal maddelerle zarar görmesine engel olmak amacıyla temizlik maddelerinin toprağa vereceği zararları araştırarak farkındalık oluşturmak hedeflenmiştir. Evlerimizde temizlik yapmak amacıyla kullandığımız kimyasal maddeler bilinçsizce doğaya bırakılmaktadır ve bunlardan canlıların sağlığı ile çevre olumsuz olarak etkilenmektedir. Özellikle su ve toprak kirlenmekte bunun sonucu da yıllar içerisinde insanlığa olumsuz olarak yansımaktadır. Çalışmamızda 6 adet saksı temin edildi. Bu saksılara hazır olarak aldığımız bitki toprakları konularak içeriği belirli verimli toprağın nasıl zarar göreceği gösterildi. 30 gün boyunca gün aşırı saksılardan üçü çeşme suyuyla, diğer üçü ise %70 oranında hazırlanan deterjanlı su ile sulandı. 30 gün sonunda saksıların hepsine aynı miktarda buğday tohumu eklenerek aynı ortamda çimlenmeye bırakıldı.  Buğday seçmekteki amacımız bölgemizde buğday tarımı yapılmasındandır. 30 gün boyunca buğdayın büyümesini gözlemlenerek kaydettik. Elde edilen verilen ışığında temizlik maddelerinin toprağa verdiği zararlar ortaya kondu. Verimsizleşen toprak örnekleri ve deney yöntemiyle elde edilen sonuçlar ile kişilerde farkındalık oluşturulmaya çalışıldı. Proje sonunda beklenti ve önerilerimiz, evlerimizde kimyasal temizlik maddesi kullanımı hem sağlığımız hem çevremiz için en aza indirgenmeli hatta kullanılmamalıdır. Tarım arazilerine giden sulama kanalları arıtılmalıdır. Kimyasal maddelerin çöpleri uygun şekilde imha edilmeli ve tarım topraklarından uzaklaştırılmalıdır. Daha yeşil ve güzel bir Dünya için, herkesi Dünya’ya zarar vermeden, çevre dostu ve sürdürülebilir bir yaşama davet ediyoruz. Bütün gayemiz; temiz bir çevre, yaşanabilir bir dünyadır.
                 
Proje yürütücüsü Yeşim ÇUBUK “Bilim fuarı projeleri hazırlarken amacımız öğrencilerimize bilimsel çalışma becerilerini kazandırmakla birlikte öğrencileri bilimsel çalışmalara teşvik etmek, bilimi günlük hayatla ilişkilendirmek, proje yapmanın eğlenceli taraflarını ön plana çıkarmak, öğrencilerin gerçek hayattaki sorunlara çözüm bulmalarına katkı sağlamaktı. Öğrenciler kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular ve sorunlar üzerinde araştırmalar yaparak bu araştırmalarının sonuçlarını sergileme imkânı buldukları fuardan mutlu ayrıldılar.” dedi.
  

 

 

Etiketler:

Atkaracalar TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı  İLÇELER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

Eğlence
örnek ol Vali Otosu gönlümüzdekiler Vali yapboz kar oto mineral kaleci Başkan bilyeler balon patlat
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com