-
 

 
çerkeş newsÇerkeş’te Eğitimde Dünya Renkleri


Tarih: 16-04-2018 14:26 cerkes Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu Sayfa: 1082 Defa Görüntülendi


Çerkeş’te Eğitimde Dünya Renkleri


Öğrenmeleri kalıcı hale getirebilmek için Dünya Renkleri Projesi


Çankırı ili Çerkeş ilçesi 19 Mayıs Çok Programlı Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Derya YÖNDEMLİ SERT, coğrafya dersindeki öğrenmeleri kalıcı hale getirebilmek için “Dünya’nın Renkleri”  adlı bir proje hazırlanmıştır.
“Dünya’nın Renkleri” projesinin amacı; öğrencilerin monoton, alışılmış, soyut ve ezberci öğrenme ortamının dışında eğlenerek, düşünerek, araştırarak, yaparak, yaşayarak ve aktif olarak katılabileceği öğrenme ortamını oluşturmaktır. Ayrıca okul içi ve dışında bilgileri somutlaştırarak ve grup çalışmaları yaparak etkin, paylaşımcı ve öğrencinin sosyal becerilerini geliştirebileceği öğretim ortamı sağlamak amaçlanmaktadır.

Projeye öğrencilerin coğrafya dersine karşı tutumunu ölçen anket uygulanarak başlanılmıştır. Yapılan anket sonuçlarına göre öğrenci grupları oluşturulmuş ve gruplar kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda ders öğretmeni ile iş birliği içerisinde proje için hazırlayacakları konuları belirlemişlerdir. Gruplar, seçtikleri konular ile ilgili üç boyutlu materyaller hazırlamaları için okul dışı zamanlarda bir araya gelerek önce konu ile ilgili ön araştırmalar gerçekleştirmişlerdir. Konular tam anlamıyla belirlendikten sonra grupların verilen süre içerisinde çalışmalarını tamamlamaları istenmiştir. Öğrenciler bu süreç içerisinde öğretmen ile devamlı iletişime girerek çalışmaların eksik ve geliştirilebilecek yönleri üzerinde fikir alışverişinde bulunmuşlardır. Bu sayede öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri, iletişim becerilerinin gelişimi, iş birlikçi çalışmalarda bulunmaları sağlanmıştır. Öğrencilerin ortaya koydukları materyaller ile okulda sergi düzenlenmiştir.
    
Proje yürütücüsü Coğrafya Öğretmeni Derya YÖNDEMLİ SERT, “Proje, okulumuzdaki öğrencilere, çevresine ve ilçede bulanan diğer okullardaki öğrencilere coğrafya dersindeki konuları somutlaştırabilmeleri, bilgileri kalıcı hale getirebilmeleri ve edindikleri tecrübeleri diğer derslerine de uygulamaları noktasında yardımcı olacaktır. Uygulanan proje, öğrencilerin coğrafya dersine karşı olan olumsuz tutumlarını en aza indirmiştir.” dedi.

Okul Müdürü Kadir TÜRKYILMAZ, “Coğrafya öğretmenimiz rehberliğinde öğrencilerimiz ile yapılan proje dâhilindeki materyaller dersin içeriğini yansıtmaktadır. Ayrıca bu materyaller öğrencilerin coğrafya dersine olan ilgilerini artırmakta ve dersin anlaşılmasını kolaylaştırmaktadır. Projede yer alan öğrencilerin coğrafya dersine olan ilgilerinin arttığını gözlemledik. Yapılan sergi ile birlikte projenin yaygınlaşma faaliyetinin gerçekleşmesi, diğer okullara örnek teşkil etmesi, okulumuz öğrencilerinin ve ilçemizdeki diğer okul öğrencilerinin bu tür faaliyetlerde ve coğrafya dersinde üç boyutlu materyallerin önemi ve gerekliliğini fark etmesi sağlanmıştır.” dedi.
 

 

 

 

 

Etiketler:

çerkeş news

Çerkeş’te Eğitimde Dünya Renkleri


Çerkeş’te Eğitimde Dünya Renkleri
Öğrenmeleri kalıcı hale getirebilmek için Dünya Renkleri Projesi

Sopacı'nın Annesi Son Yolculuğuna Uğurlandı
Çerkeş Belediye Başkan Sopacı’nın Annesi Son Yolculuğuna Uğurlandı

Federasyondan Kaymakama Hayırlı Olsun Ziyareti
Çankırı Çerkeş Federasyon Kaymakam Güngör e Hayırlı Olsun Ziyaretinde Bulundu

Çankırı Çerkeş’te muhtarlar toplantısı gerçekleştirildi
Çankırı Çerkeş’te Vali Aktaş Başkanlığında muhtarlar toplantısı gerçekleştirildi

Vali Aktaş, Çerkeş’te Ziyaretlerde Bulundu
Vali Hamdi Bilge Aktaş , Çankırı Çerkeş Kaymakamlığını ve Belediyesi’ni ziyaret etti

Kendi Kazdığı Çukura Düştü
Çankırı’nın Çerkeş İlçesinde Vatandaş Kendi Kazdığı Çukura Düştü

Çarşı Merkezi Kanalizasyon İle Tanıştı
Belediyenin imkanlarıyla Kanalizasyon zor şartlarda yapılıyor

Çerkeş Kaymakamı Görevine Başladı
Son Kararname İle Çankırı’nın Çerkeş İlçe Kaymakamlığına Atanan Güngör Göreve Başladı

Çerkeş Belediyesi Alt yapı Sorununu Çözüyor
Çankırı’nın Çerkeş İlçesinde Alt Yapı Sorunlar Bir Bir Çözümleniyor

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BU GÜN
  • DÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY


  Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Yazar ve Haberci GİRİŞİ

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaydak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstereker kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans haber18.com Sitesi © 2018
Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com