Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi Konferansı


Tarih: 13-04-2018 15:39 Genel Haberleri Muhabir: Turgut Reis  Bu haber: 495 Defa Görüntülendi


Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi Konferansı


Osman Turan ve Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi Konferansı Gerçekleştirildi


Ayrancı: Bildiğiniz gibi Türk tarihinin önemli bir kırılma noktasındayız. Dünya çok önemli bir dönüşümden ve başkalaşımdan geçiyor. Bu nedenle işte tam da bu zamanda, Türk Cihan Mefkûresi konusu ve rahmetli Osman Turan hakkında konuşmak da bizim için bu bakımdan çok büyük önem arz ediyor.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve 15 Temmuz Millî İrade ve Demokrasi Topluluğu tarafından organize edilen “Vefatının 40. Yılında Osman Turan Hoca ve Türk Cihan Hakimiyeti Mefkûresi ” Konferansı, ÇAKÜ Rektörlük Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Osman Turan’ın Türk Cihan Hakimiyeti Mefkûresi ile Kızıl Elma kavramları hakkındaki fikirleri ve çalışmalarının ele alındığı konferansa, konuşmacı olarak Türk Ocakları Genel Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Öz katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bildiğiniz gibi Türk tarihinin önemli bir kırılma noktasındayız. Dünya çok önemli bir dönüşümden ve başkalaşımdan geçiyor. Çok önemli askeri, siyasal ve ekonomik gelişmeler var. Bu gelişmeleri zamanında anlamak, kavramak ve ona uygun zamanın gereklerine göre doğru tepkileri vermek, doğru hamleleri yapmak ve doğru riskleri almak boynumuz borcudur. Bunu Türk tarihine borçluyuz. Bu nedenle işte tam da bu zamanda, Türk Cihan Mefkûresi konusu ve rahmetli Osman Turan hakkında konuşmak da bizim için bu bakımdan çok büyük önem arz ediyor. Çünkü malum geçmişimizi bilemeden geleceğimizi inşa edemeyiz. İşte bu değerli eser, bildiğim kadarıyla ilk defa 1969 yılında basılmıştı. Çok değerli bir eser. Bu eserde, rahmetli hocamız bir Selçuklu tarihçisi ve iyi bir ilim adamı olması hasebiyle çok önemli tespitler yaptı.  Bugün de önümüzü açacak, geçmişimizi anlatacak, geleceğimize ışık tutacak tespitlerdi bunlar. Dolayısıyla önemli bir ilim ziyafeti çekeceğimiz kanaatindeyim. Rahmetli Osman Turan hoca gerçek bir ilim adamıydı demiştim. İşte son zamanlarda bazı kişilerde gördüğümüz; dedikoduyla, hurafeyle tarih yazma geleneğini yanlışlığı dışında tertemiz bir ilim ekolüne mensup bir hocamızdı. İşte bunları siz genç arkadaşlarımızla paylaşmak, tartışmak ve bundan feyz alarak hep birlikte geleceğimize ışık tutmak, Türk tarihine karşı önemli bir görevimiz ve vazifemizdir.“

“Osman Turan, Türklerin tarihini dünya tarihi içerisinde bir yere oturtan, ideallerini ve geleceğe dönük tasarımlarını da o çerçeve de ele alan bir bakış açısına sahip, kitabında da bunu çok net bir şekilde ortaya koyan bir hocamızdır.” diyerek konuşmasına başlayan Prof. Dr. Mehmet Öz, Osman Turan’ın Türk Cihan Hakimiyeti Mefkûresi kavramı hakkındaki çalışmalarının günümüzde nasıl algılanması gerektiği hususundaki görüşlerini belirterek “Tarihe eğer biz sadece geçmiş olarak bakarsak yanılırız. Tarih sadece geçmiş değildir. Tarih, aynı zamanda bugündür ve gelecektir.” İfadelerini kullandı.

Osman Turan’ın hayatını, çalışmalarını ve Türk Tarih Bilimi açısından önemine değinen Mehmet Öz, konuşmasının devamında şu sözlere yer verdi:

“Bence Osman Turan’ın Türklük, İslam ve Milliyetçilik konusundaki görüşleri günümüze ışık tutuyor. Sanki günümüzü tarif ediyor. Anadolu hala dostların ümidi ve düşmanların hedefidir, diyor. Zira Türk Milleti toparlanabildiği, millî şuur ve kültürünü kurtardığı, ilim ve tekniğini kurduğu zaman bu cevherlerine yine eski kudretiyle ulaşacaktır, diyor.”

“Tarihimizi doğru bir yaklaşımla ele alıp gençlerimize de bunu doğru bir şekilde aktarmamız lazım. Yani Cihan Hakimiyeti Mefkûresi demek, insanlara gidip tahakküm etmek değildir. Türk Milletinin tarihinde Cihan Hakimiyeti Mefkûresi ile ilgili bir kavram vardır. Bu kavramın adı Nizam-ı Alemdir. Yani asıl hedef, oradaki insanlara refah ve düzen götürmektir. Gönül kazanmaktır. Kızıl Elma veya Cihan Hakimiyeti Mefkûresi, aslında dünyaya nizam, barış ve huzur götürme davasıdır. İ'lây-ı Kelimetullah, yani Allah’ın adını yayma davasıdır. Osman Turan’ın kitabının alt başlığında da bunu net olarak görüyoruz. Şimdi biz, bu Kızıl Elma yada Türk Cihan Hakimiyeti Mefkûresi kavramları günümüzde ne ifade eder sorusu üzerinde de bir nebze olsun durmamız lazım. Türklerin İslamiyet öncesi de bir cihan hakimiyeti kavramı vardı. Fakat Türklerin; Selçuklular, Karahanlılar ve Osmanlılar ile beraber de böyle bir mefkûreleri oldu. Rahmetli Osman Turan bunu çok net ortaya koymuştur. Osmanlının kuruluşunda da bu var. Türklerde; gaza, cihat kavramı ve bu çerçevede gittiği her yere düzen götürme, oranın İnsanlarını kendine ısındırma ve oraya adaleti götürme ideali vardır. Osmanlı Devleti’nin temel ideali de adalettir. “

Soru cevap kısmıyla devam eden konferans, Prof. Dr. Mehmet Öz’ün Rektör Ayrancı’ya Osman Turan’ın “Türk Cihan Hakimiyeti Mefkûresi” kitabının özel baskısını; Rektör Ayrancı’nın ise Mehmet Öz’e tuz lambası hediye etmesiyle son buldu. Etiketler:

Türk Cihan Hâkimiyeti Mefkûresi Konferansı  İLÇELER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

Eğlence
örnek ol Vali Otosu gönlümüzdekiler Vali yapboz kar oto mineral kaleci Başkan bilyeler balon patlat
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com