Kuzinenin Son Şeflerinden Öğrendiler


Tarih: 11-04-2018 21:00 Egitim Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 9814 Defa Görüntülendi


Kuzinenin Son Şeflerinden Öğrendiler


Yeni şefler tarihimizi yaşatacak. Videodaki görüntüleri izlediğinizde sizde tarihte yolculuk yapacaksınız


Çankırı Şehit Korhan Kuruçay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi “KUZİNeNİN SON ŞEFLERİ “projesi ile  Çankırı yöresinde unutulmaya yüz tutmuş yiyecekleri yeni nesiller aktarmayı hedefliyor.

Okulun yiyecek ve içecek bölümü öğrencileri yapılan araçtırmalar sonunda öğretmeleri ile birlikte belirlenen ilçe ve köylere giderek bu yiyecekleri yörenin şefleri diye hitap ettikleri vatandaşlardan yerinde onların tarifleri ile yaptılar pişirdiler.  Bununla da yetinmeyip öne çıkan yöresel yiyecekleri en iyi yaptıklarını düşündükleri yöresel şefleri okula getirerek okul da da onların tarifleri ve onların anlatımları ile okulda da yaptılar.

Okul yönetimi bu projeyi vatandaşlarla da paylaşmak için okulda program düzenledi. Okul bahçesinde düzenlenen programda yöresel yiyecekler ve yöresel bazı malzemelerde getirildi. Hatta . Okul Bahçesine kurulan kuzinede patates ve bazı yöresel yiyecekler yapıldı.

Programda Köylerde yapılan çalışmaları yansıtan resim sergisi ve farklı tarihi eserlerde sergilendi.

Programa gelenler buradaki tarihi yansıtan aletlerle adeta tarihi yaşadılar. Katılanlardan bazıları dibek dövdü. Babazıları el değirmeninde bulgur çekti. Bazıları da uprukla eşlerine abdest aldırdılar.

Programın sonunda da programda yapılan yöresel yiyecekleri tatma imkanı buldular.

Köylü Şef Fatma Satılmış
Süre: 00:38 -  01:02 “Ben Gölezli Fatma Satılmış. Eldivan’a Bağlı Gölez Köyü. Bu gün burada dibek dövüyoruz. Atalarımızdan kalma. Dibek dövüyoruz . Bulgur çekiyoruz. Elimden geleni gençlere öğretmek için buradayım.”

Okul Öğretmeni İsmail Başyiğit
Süre:01:07 – 02:20 Çankırı Şehit Korhan Kuruçay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yiyecek içecek alanı  öğretmeniyim.
Bu proje kapsamında Çankırı yöresinde bulunan ,Çankırı Bölgesinde bulunan 12 ilçe ve 370 köyü taranarak yöresel bazda unutulmaya yüz tutmuş özellikle unutulmaya yüz tutmuş yiyeceklerimizi tespit ederek bunları yerinde şeflerimizden daha doğrusu annelerimizden babaannelerimizden ninelerimizden dedelerimizden tariflerini almak sureti ile bu yiyeceklerin yerinde yapılışını  geleneksel üretim tekniklerinde içerisine alacak şekilde yerinde yaptık.
Daha sonraki aşamada da özelliklede köylerimizdeki şeflerden öne çıkanları okulumuza davet ederek okulumuzun yiyecek içecek alanındaki öğrencilere bunları anlatmalarını gerçekleştirdik.
Bu sayede de amacımız bu kültürümüzü gelecek nesillere  aktarmak. Öğrencilerle bu şekilde bilgi paylaşımında bulunmak.”

Öğretmen Mine Özer Çankırı Şehit Korhan Kuruçay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmeni
Süre:02:31- 03:07 “Burada geçmişimizde yaşanmış var olan kültürel değerlerimizi tekrar yaşatmak tekrar tanıtmak amacı ile böyle bir proje yapılmıştır. Burada bulgur çekiyoruz. Buğdaydan. Eskiden bütün köylerimizde yapılan bir şeydi. Şimdi bunu yeni nesillin görmesi hem de yaşaması nostalji amaçlı olarak. Bunu yapmış bulunuyoruz. Çok Gül bir şey.”

Öğretmen Zeynep Şahinoğlu Çankırı Şehit Korhan Kuruçay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğretmeni
Süre:03:07 – 03:50“Projemiz Kuzinenin Son Şefleri projesi. Yaşlı şeflerimizden büyük şeflerimizden Çankırı’da yaşayan yöresel yaşlılarımızı tek tek gezerek belirledik. Bunlara öğrencilerimizi de alıp ziyaretlerde bulunduk. Projemizin amacı eski şeflerimizden yaşlılarımızın bilgilerini öğrencilerimize yeni nesille aktarmak. Projemiz Kuzinenin Son Şefleri eski damak tatlarımızı yeni şeflerimiz ile yeni nesille aktaracağız.

Çankırı Vali yardımcısı Abdullah Aslaner
Süre:04:25 –04:57 “Dibek projenin parçalarından bir tanesi. Proje çok güzel. Bizi eskiye götürüyor. En önemlisi eskiyi bu güne getiriyor. Dedelerimizin ninelerimizin yaptığı. Bizim kuşakların bilmediği şeyleri öğretiyor. Bede dibeği görürdüm. Annemiz ağabeylerimiz babalarımız döverdi görürdük. Ben ilk defa hayatımda dibek dövmüş oldum. O yüzden 50 yıl öncesine gittim. Çok mutlu oldum. Tebrik ediyorum bu projeyi düşünenleri yapanları uygulayanları .”
 
Video Görüntüleri

 
Fotograflar

 

 

 

 

 

 

 

 


Etiketler:

Kuzinenin Son Şeflerinden Öğrendiler  İLÇELER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

Eğlence
örnek ol Vali Otosu gönlümüzdekiler Vali yapboz kar oto mineral kaleci Başkan bilyeler balon patlat
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com