Ufka Yolculuk Yarışması Yapıldı


Tarih: 09-04-2018 12:26 STK Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 1514 Defa Görüntülendi

Ufka Yolculuk Yarışması Yapıldı

Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından düzenlenen Ufka Yolculuk yarışması yapıldı
Çankırı Çevre ve Kültür Derneği tarafında organize edilen ve Server Gençlik ve Spor Kulübü tarafından bu yıl 6’ncısı düzenlenen 7’den 70’e her yaşa hitap eden, 700 bin yarışmacının başvurduğu Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması, Türkiye'de ve dünyada coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.
Miladi 8 Nisan 2018, hicri 21 Recep 1439 pazar günü yapılan yazılı sınav illerde belirlenen okullarda, online başvuru sahipleri ise online sistem üzerinden sınava tabi oldu.
Çankırı’da da başta il merkezi olmak üzere tüm ilçelerde bu güzide yarışma yapıldı. Yarışmaya katılan çocuğundan, gencine ve yaşlısına herkesin heyecanı yüzlerinden okunuyordu.
‘Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz’ teması ile uluslararası çapta düzenlenen ve konusu ‘Kur'an ve Sünnet Bütünlüğü’ olan yarışma Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde yaşlara göre belirlenmiş 11 ayrı kategoride icra edildi.
En geniş katılımlı sivil yarışma olan ve tamamı gönüllülerden oluşan Ufka Yolculuk 6. Bilgi ve Kültür Yarışması; Millî Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yanında, resmi ve özel kurum, kuruluş, kulüp, vakıf ve derneklerin desteği ile gerçekleştirildi. Yarışmaya, özel gözetmenler eşliğinde engelli vatandaşlar ve cezaevlerinde oluşturulan sınav noktalarında tutuklu ve mahkûmlar da katıldı.
Yarışmanın İçeriği
Yarışma kapsamında 6-10 yaş aralığındaki A kategorisi yarışmacılara Peygamber Efendimiz’in hadisleri ve örnek hayatını resimli hikâyelerle anlatan Mürşide Uysal'ın ‘Peygamberimizden Dini Hikâyeler’ isimli kitabından; 11-14 yaş aralığındaki B kategorisi yarışmacılar ile C, D, E ve F kategorileri yarışmacılarına merhum Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan'ın (Rh.a.) ‘Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz’ isimli kitabından sorular yöneltildi.
G, H ve K kategorilerinde yarışanlar Riyazu’s-Salihin kitabının Arapça olanından; J kategorisinde yarışanlar ise İngilizce çevirisinden sınava tabii tutuldular.
Amaç Okuma Alışkanlığını Arttırmak ve Sahih Kaynaklarla Buluşmak
Okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde, okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak, halkımızın özellikle gençlerimizin sahih kaynaklarla buluşmasına destek olan yarışmanın bu yılki “Kur'an ve Sünnet Bütünlüğü” konusu ile;
Kur’an ve Sünnet’in ayrılmaz bir bütün olduğunu anlamak,
Kur’an-ı Kerim’i daha iyi anlayıp yaşamak,
Toplumun her kesimini Son Peygamber'in (sav) mesajları ile buluşturmak,
Yüce dinimiz İslam’ı sahih kaynaklar ile daha doğru anlamak ve anlatabilmek,
Hadis-i Şerifleri önemsizleştirip yok sayarak Kur'an-ı Kerim'i yanlış uygulatmayı amaçlayan tuzaklardan korunmak hedeflendi.


 

 

 

Etiketler:HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com