700 Yıldır Önce Yıkılan Binalar İhya ediliyor


Tarih: 30-03-2018 10:42 Genel Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 10527 Defa Görüntülendi


700 Yıldır Önce Yıkılan Binalar İhya ediliyor


Tarihi ve Turistlik DeğerimizTaşmescid 700 Yıl Öncesine Dönüyor


Çankırı Merkezde Taşmescid binası yanına  1235 yılında yapılan ek binalar yapımından 7 yıl sonra deprem ve çeşitli etkenler yüzünden yıkılmış.  
Taşmescid binası günümüze kadar gelirken ek binalar yaklaşık 700 yıl önce yıkılmış. 700 Yıldır yok olan bu ek binalar Çankırı Valiliğinin girişimleri ile Anıtlar Yüksek kurulu tarafından yeniden ihya ediliyor.
Tamamlanma aşamasına gelen ek binaların  bu sene tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.
Süre: 01:28- Görevlilerden Ilyaz Kahraman ”Şu karşımızda gördüğümüz Dâr-ûl Hâdis(taşmescid) Cemalettin Ferruh tarafından yapılmış.  Ek binalar 1235 yılında şifa hane iken yıkılmış. Yedi Yıl ayakta kalmış. Deprem ve zelzeleye dayanamadığından yıkılmış. Dâr-ûl Hâdis günümüze kadar gelmiştir.
Daha sonra Vakıflar Genel müdürlüğü , İl Kültür Turizm  Müdürlüğü ve Valiliğimizin katkıları ile burası eski haline dönüştürülmüştür.
Boş alan şifa hane olan sekizgen biçimindeki yerdir. Burası  Hasib dedenin bulunduğu kendi yeridir. Karşıdaki ye müritlerin yeridir. Karşısı da Mevlevihaneler. Küçük bölümde aş evidir. Yani yemekhanedir.
Yapımı devam ediyor ağustos eylül gibi açılacak. Çankırı’mıza ve Türkiye’mize kazandırılacaktır.
Buraya gelenler meynevihane görecekler. Taşmescidi görecekler. Eski hali ile burası devam edecek. Hadis derslerine de devam etmeye çalışılacak.
Aşağıda mezar odaları vardır burayı yapanların kabirleri bulunmaktadır. Çevre düzenlemeleri de yapılıp teslim edilecek.
7 Yıl ayakta kalan şifa hanemiz yıkıldıktan sonra 700 -800 yıl sonra tekrar ayağa kaldırılmıştır. Bitme aşamasındadır.
 
Video Görüntüleri

 
Fotoğraflar

 

 
taşmescit
 

 

 
çankırı taşmescit tarihi eser
  

 

 

 

 

 

 

 

 


Taş Mescid:
Çankırı'da Selçuklu Dönemi'nden kalma en önemli yapıdır.
Moloz taştan yapılması sebebiyle tamamen yıkılmış olan şifahane kısmı, Anadolu Selçuklu Hükümdarı I. Alâeddin Keykubat zamanında Çankırı Atabeyi (Valisi) Cemalettin Ferruh tarafından 1235 yılında yaptırılmıştır. Cemalettin Ferruh şifahaneye ilave olarak 1242 yılında bir Dâr-ûl Hâdis inşa ettirmiştir. Anadolu’daki ilk Dâr-ûl Hâdis olan eser halk tarafından Taş Mescit olarak isimlendirilmektedir. Mimari özelliğinin yanı sıra yapıya önem kazandıran diğer husus iki plastik sanat eseridir. Biri yapı üzerinde, diğeri heykel görünümünde olan iki adet figürlü taş eserden birbirine dolanmış iki yılanın tasvir edildiği ve günümüzde “Tıp Sembolü” olarak kullanılan birinci parça yapı üzerinde bulunmaktadır. Çankırı Müzesinde sergilenen ikinci parçada ise günümüzde “Eczacılık Sembolü” olarak kullanılan kupaya dolanmış yılan figürü bulunmaktadır.
Etiketler:

700 Yıldır Önce Yıkılan Binalar İhya ediliyor  İLÇELER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

Eğlence
örnek ol Vali Otosu gönlümüzdekiler Vali yapboz kar oto mineral kaleci Başkan bilyeler balon patlat
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com