Evi Sınıf Yaptıklar


Tarih: 06-03-2018 16:20 Egitim Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 1858 Defa Görüntülendi

Evi Sınıf Yaptıklar

Evi Sınıf Yaptılar. Akranları İle Buluştu
Çankırı İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen "Engelleri Aştık, Evi Sınıf Yaptık" projesi ile evde eğitim hizmetlerinden yararlanan öğrencileri akranlarıyla birlikte aynı ortamda bulunarak arkadaşlık ilişkilerinin geliştirilmesi ve sosyal kültürel yönden desteklenebilmeleri için fırsat ortamları sağlandı.

Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerden sağlık problemi nedeniyle örgün eğitim kurumlarından doğrudan yararlanamayan öğrencilere evlerinde eğitim hizmeti sunulmaktadır. Bu kapsamda bu öğrencilere belirlenen öğretmenler aracılığıyla evlerinde eğitim ve öğretim çalışmaları gerçekleştirilmektedir.

Evde eğitim hizmeti alan öğrenciler ve aileleri bu hizmetten büyük bir memnuniyet duymanın yanı sıra çocuklarının evde akranlarından ayrı eğitim ortamında bulunmanın eksikliğini de yaşamaktadırlar.

Çankırı’da Evde eğitim hizmeti alan ailelerle yapılan görüşmede durum tespiti yapılıp, ihtiyaç analizi anketi uygulanarak sorunlar ortaya konulmuştur. Ailelerden gerekli izinler alındıktan sonra    çalışma için gönüllü veli ve öğrencileriyle yapılan bilgilendirme toplantıları neticesinde çalışmalar başlatılmıştır.
“Engelleri Aştık, Evi Sınıf Yaptık” projesi ile öğrencilerimizin arkadaşlık ilişkileri içerisinde akranlarıyla beraber ders işlemeleri, resim etkinlikleri yapmaları, müzik öğretmenleri aracılığı ile müzikal etkinlikler yapılması, öğrencilerin kültürümüzde yer alan Keloğlan ve Nasrettin Hoca karakterleriyle hazırlanan tiyatro etkinliklerini izlemeleri,  sinema ve yemek aktivitelerine katılmalarıyla akranları ile birlikte zaman geçirmeleri sağlanırken okullarda öğrenim gören ve proje kapsamında evde eğitim çalışmalarına katılan öğrencilerimize empati davranışı kazandırılması amaçlanmaktadır.

Proje ile evde eğitim hizmeti alan öğrencilerimizin eğitimde “Feda edilecek bir birey yoktur.” anlayışı kapsamında mutluluklarının arttırılmasına katkı sağlanmaktadır. Tüm bu çalışmalar ile ilgili memnuniyetini dile getiren aileler etkinlik çalışmalarının arttırılarak devamlılığının sağlanmasının faydalı olacağını belirtmektedirler.

Çankırı İl Millî Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, “Evde eğitim gören öğrencilerin akranlarından uzak kalması bir eksiklikti. Bu eksikliği gidermek adına evlerdeki eğitimlere öğrencinin akranları ile birlikte gidilerek evlerin bir sınıf ortamına dönüşmesi sağlanmıştır. Yapılan çalışmalar öğrenci ve ailesini memnun etmiştir. Ayrıca projede evlerdeki faaliyetlerin dışında öğrencilerinin sosyallik kazanması ve mutlu olmaları adına ev dışında da sinema, gezi, yemek gibi etkinlikler planlanmış ve devam etmektedir. İlimizde yenilikçi yaklaşımlar kapsamında uygulanan bu çalışmada evde eğitim öğrencilerine daha iyi şartlarda hizmet vermek amaçlanmaktadır. Çalışmada emeği geçen bütün öğretmenlerimizi tebrik ediyorum.” dedi. 

 

 

 

 


Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com