Kolon Kanseri Hakkında Bilgilendirdi


Tarih: 04-03-2018 16:04 Kurumlar Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 984 Defa Görüntülendi

Kolon Kanseri Hakkında Bilgilendirdi

İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Hüseyin Keskin Kolon Kanseri hakkında bilgi verdi
Kolorektal kanser; dünyada ve ülkemizde kadınlar ve erkeklerde en sık görülen kanser türleri arasında yer almaktadır. En sık görülen ilk 5 kanser türü arasında olmasına rağmen, erken evrede teşhis edilmesiyle kolon kanseri tedavisinde başarılı sonuçlar almak mümkündür.

Kolon kanseri hakkında halkı bilinçlendirmek, taramanın önemini vurgulamak ve erken teşhisle önlenebilir bir hastalık olduğu hakkında toplumda farkındalık yaratmak amaçlarıyla; 2000 yılından beri her yıl mart ayında ülkemiz genelinde farkındalık etkinlikleri yapılmaktadır.

 Kolorektal kanserin kesin sebebi bilinmemekte olup en bilinen risk faktörleri Fiziksel olarak aktif olmamak, fazla miktarda işlenmiş gıda veya kırmızı et tüketimi, alkol kullanımı,
Sigara, ailede benzer kanser öyküsü bulunması.
         
Kalın bağırsak kanserlerinden korunmada tarama yöntemlerinin yanı sıra riski azaltıcı bazı basamaklar da mevcuttur. Örneğin fiziksel egzersiz, aşırı kilolardan kurtulmak, sigara ve alkol kullanmamak, yüksek lifli, düşük yağ içerikli gıdaları tüketmek bunlardan birkaçıdır.
       
Kolon Kanseri Belirtileri
Bağırsak alışkanlıklarında ishal-kabızlık gibi değişikliklerin meydana gelmesi.
Bağırsakta tam boşalmama hissi.
Dışkıda kan (parlak ya da koyu kırmızı), veya dışkı renginde koyulaşma
Karında şişkinlik, kramp tarzında ağrı veya gaz şikâyeti
Bilinen bir neden olmaksızın kilo kaybı
Sürekli yorgunluk

Diğer kanserlerde olduğu gibi kolon kanserleri de iyice büyüyene kadar belirti vermezler. Bu nedenle amaç, daha kanserde belirti yokken tümörü ortaya koymak olmalıdır. Erken tanı konulduğunda, kolorektal kanserin tedavisi daha etkin olabilir.

Kolorektal Kanser Taraması “gaytada gizli kan testi”olarak  uygulanmakta ve bu testi 50-70 yaş arasındaki herkesin 2 yılda bir yaptırması önerilmektedir. 50 yaşından sonra her 10 yılda bir de kolonoskopi önerilmektedir.

Çankırı İl Sağlık Müdürlüğü  Kanser Birimi  organizasyonunda yürütülen Kolorektal Kanser Taraması KETEM’de ( Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) , Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde ÜCRETSİZ  olarak yapılmaktadır.

Halkımızı MUTLAKA yaptırmaları gereken kanser taramaları için Aile Sağlığı Merkezleri ve KETEM’e bekliyoruz.                                                                                               

Op. Dr. Hüseyin KESKİN  İl Sağlık Müdürü
KETEM:Fatih Mahallesi Mezarlık Cad. No/54 Kat 1
Sağlık Kompleksi Tel No:3762137697
 

Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com