Bayat Ekmekten Tatlı ve Yemek Yaptılar


Tarih: 02-03-2018 13:33 Belediye Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 1299 Defa Görüntülendi

Bayat Ekmekten Tatlı ve Yemek Yaptılar

Bayat Ekmekten Yemek Ve Tatlı Yapma Yarışması” Düzenledi
Çankırı Belediyesi, ekmek israfının önlenmesine dikkat çekmek için Kırkevler Hanımlar Lokalinde “Bayat Ekmekten Yemek ve Tatlı Yapma Yarışması”  düzenledi. Yarışmaya üye ve kursiyerlerden 20 kişi katıldı.

Çankırı Belediyesi Kırkevler Hanımlar Lokali kursiyerleri,  ana malzemesi bayat ekmek olan birbirinden değişik yemekler ve tatlılar ortaya çıkarmak için kıyasıya yarıştı. Hazırladıkları yemek ve tatlıları Çankırı yöresel lezzetlerine hâkim jüri önünde sergileyen yarışmacılar,  bayat ekmek kullanma oranı, sunum, lezzet, kıvam ve koku kriterlerinden tam not almaya çalıştı. Yarışmada üzerine kırmızı jöle ile 18 yazarak bayat ekmeklerden yeni bir tatlı üreten Nuran Aydos birinci olurken, Çullama ile Şengül Tufan ikinci, Kıbrıs Tatlısı ile Tuba Metin ise üçüncü seçildi.

Yarışmacıları tebrik eden Belediye Başkanı İrfan Dinç, alın terinin sembolü ekmeğin israf edilmesine karşı duyarlılık oluşturmak ve farklı şekillerde değerlendirilmek sureti ile bayat ekmeğin taze lezzetlere nasıl dönüştüğünü görmek çok güzel.  Dinç, bu tür farkındalıkların hanım birimlerinde çoğaltılarak öz kültürümüz açısından bilgi yarışmasına da çevrilmesi gerektiğini söyledi. Hanımların her alandaki bilgi birikimlerinin hayatı ne denli kolaylaştırdığına dikkat çeken Dinç, “İşte, hünerli kadınlarımız buğdayı una, unu ekmeğe, ekmeği de her şeye çeviriyor. Bir toplumu dönüştürenin kadınlar olması tesadüf değil, ancak kadınlar dönüştürebilir.” dedi.

Yarışmacılara ödülleri Belediye Başkanı İrfan Dinç ve eşi Zeynep Perihan Dinç, Başkan Yardımcısı Şirin Karabuğa, Belediye Meclis Üyesi Tuncay Koç tarafından takdim edildi.


 

 


Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com