Deprem ve Doğal Afetler Konferansı  Gerçekleşti


Tarih: 01-03-2018 20:28 universite Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 528 Defa Görüntülendi


Deprem ve Doğal Afetler Konferansı Gerçekleşti


Deprem ve Doğal Afetler Konferansı Karatekin Üniverside Gerçekleştirildi


Çankırı Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından “1-7 Mart Deprem Haftası” etkinlikleri kapsamında “Çankırı’da Deprem ve Doğal Afetler Konferansı” gerçekleştirildi. Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen programda, ülkemizin deprem kuşağında yer aldığı ve olası bir deprem durumunda da kurumların koordineli çalışarak maddi ve manevi zararları nasıl en az seviyeye indirilebileceği üzerinde duruldu.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı okunmasıyla başlayan konferansın açılış konuşmasını yapan Çankırı AFAD İl Müdürü Hasan Sait Korkutata, afetlerin yoğun yaşandığı bir ülkede olduğumuzu ve tüm kurumlarımızın da bu afetlere karşı tedbirli olması gerektiğini belirterek “Biz AFAD olarak kurumsal anlamda tüm hazırlıklarımızı yaptık ve yapıyoruz. Bizim başarımız, halkımızı işin içine kattığımız ölçüde artacaktır.” dedi.

Afetlerden korunma konusunda üniversite olarak yapılan çalışmalara ve deprem öncesi alınması gereken tedbirler hakkında önemli noktalara değinen Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, konuşmasında şu sözlere yer verdi:
“Bildiğiniz gibi Türkiye bir deprem bölgesinde. Çankırı’da bu bakımdan pek şanslı değil. Özellikle arazi yapımızın jeolojik açıdan bazı özellikleri içermesi, bizim yapılaşmalar bakımından herhangi bir deprem veya diğer doğal afetlerin olması halinde karşılaşacağımız sorunları büyütme eğiliminde. Bu nedenle, üniversite olarak özellikle bu konulara ağırlık vermek ve derinlemesine çalışmak istiyoruz. Yapılaşmalarda jeolojik etüt raporlarının çok sağlıklı olarak yapılması lazım. Çünkü aynı kara parçasında bile parseller arasında jeolojik dayanıklılık açısından farklılıklar olabiliyor. Buna hem ilgili birimlerin hem de bunların denetimini yapan kurumların özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Şimdi bu işin bir öncesi bir de sonrası var. Bizim önceden çok hazırlıklı olmamız lazım. Bunun başında da bilinçlendirme, kentsel dönüşüm, jeolojik etüt raporlarının doğru yapılması gibi temel unsurlar geliyor. Bu anlamda biz de üniversite olarak özellikle Yapraklı Meslek Yüksekokulu’nda Sivil Savunma ve Mülkiyet Koruma Bölümünde ve diğer bölümlerimizde bu hizmete ağırlık veriyoruz. Mesela İtfaiye ile yapmış olduğumuz Gönüllü İtfaiyecilik eğitimlerini başlattık.“

Çankırı Vali Yardımcısı Musa Göktaş ise depremleri engellemenin mümkün olmadığını ifade ederek bilinçli bireyler, bilinçli yöneticiler ve depreme dayanıklı binalarla depremlerin verdiği maddi ve manevi zararların hafifletilebileceğini dile getirdi.

Konferansta, Çankırı Karatekin Üniversitesi Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı Öğretim Görevlisi Selahattin Taylan “Sivil Savunma”, Öğretim Görevlisi Mustafa Doğan “KBRN”; Bitlis Eren Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç “Türkiye’de Deprem ve Çankırı’nın Depremselliği”, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Ercanoğlu “Deprem Özelinde Doğal Afetler” sunumlarını gerçekleştirdi.

Konuşmacılara, katılımlarından dolayı hediye takdim edilmesiyle son bulan konferansın ardından Rektör Ayrancı ve Vali Yardımcısı Göktaş, Deprem Fotoğrafları Sergisini gezerek AFAD Ekipmanları tanıtımına katıldı.Etiketler:

Deprem ve Doğal Afetler Konferansı Gerçekleşti


İlimiz İçin Bakanları Tek Tek Gezdi
Bakanları Tek Tek Gezdi

Dünyanın En Güzel İnsanlarını Böyle Mutlu Etti
Rektör Hasan Ayrancı En Güzel Gönülleri Feht Etti. En Güzel İnsanları Mutlu Etti

Hasan Ayrancı Bayram Mesajı
Rektör Hasan Ayrancı Ramazan Bayramı Mesajı

Dil Öğrenme Yaz Kursları Başlıyor
Dil Öğrenme Yaz Kursları Başlıyor

Miniklere Sağlıklı Beslenme Eğitimi Verildi
Karatekin Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Miniklere Sağlıklı Beslenme Eğitimi Verildi

Rektörün Övgüsüne Duyarsız Kalmadılar
Rektör Hasan Ayrancı’nın Övgüsüne Öğrenciler Duyarsız Kalmadılar

Rektör Hasan Ayrancı Öğrenci Evinde İftar Yaptı
Karatekin Üniversitesi Rektörü Hasan Ayrancı, Öğrenci Evinde İftar Yaptı

ÇAKÜ Sporcularından 3 Yeni Madalya
Karatekin Üniversitesi Sporcularından 3 Yeni Madalya

İftar Yemeğinde Sertifikalarını Aldılar
Cibutili Öğrenciler İftar Yemeğinde Sertifikalarını Aldılar

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BU GÜN
  • DÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY


 

Tüm Haberler

Valilik Haberleri

Belediye Haberleri

Siyasi Haberler

Genel Haberler

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

Anasayfa

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans haber18.com Sitesi © 2018
Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com

Yazar ve Haberci GİRİŞİ