Deprem ve Doğal Afetler Konferansı Gerçekleşti


Tarih: 01-03-2018 20:28 universite Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu Sayfa: 367 Defa Görüntülendi


Deprem ve Doğal Afetler Konferansı Gerçekleşti

Deprem ve Doğal Afetler Konferansı Karatekin Üniverside Gerçekleştirildi


Çankırı Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından “1-7 Mart Deprem Haftası” etkinlikleri kapsamında “Çankırı’da Deprem ve Doğal Afetler Konferansı” gerçekleştirildi. Çankırı Karatekin Üniversitesi Uluyazı Kampüsü Rektörlük Konferans Salonu’nda düzenlenen programda, ülkemizin deprem kuşağında yer aldığı ve olası bir deprem durumunda da kurumların koordineli çalışarak maddi ve manevi zararları nasıl en az seviyeye indirilebileceği üzerinde duruldu.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşı okunmasıyla başlayan konferansın açılış konuşmasını yapan Çankırı AFAD İl Müdürü Hasan Sait Korkutata, afetlerin yoğun yaşandığı bir ülkede olduğumuzu ve tüm kurumlarımızın da bu afetlere karşı tedbirli olması gerektiğini belirterek “Biz AFAD olarak kurumsal anlamda tüm hazırlıklarımızı yaptık ve yapıyoruz. Bizim başarımız, halkımızı işin içine kattığımız ölçüde artacaktır.” dedi.

Afetlerden korunma konusunda üniversite olarak yapılan çalışmalara ve deprem öncesi alınması gereken tedbirler hakkında önemli noktalara değinen Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, konuşmasında şu sözlere yer verdi:
“Bildiğiniz gibi Türkiye bir deprem bölgesinde. Çankırı’da bu bakımdan pek şanslı değil. Özellikle arazi yapımızın jeolojik açıdan bazı özellikleri içermesi, bizim yapılaşmalar bakımından herhangi bir deprem veya diğer doğal afetlerin olması halinde karşılaşacağımız sorunları büyütme eğiliminde. Bu nedenle, üniversite olarak özellikle bu konulara ağırlık vermek ve derinlemesine çalışmak istiyoruz. Yapılaşmalarda jeolojik etüt raporlarının çok sağlıklı olarak yapılması lazım. Çünkü aynı kara parçasında bile parseller arasında jeolojik dayanıklılık açısından farklılıklar olabiliyor. Buna hem ilgili birimlerin hem de bunların denetimini yapan kurumların özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Şimdi bu işin bir öncesi bir de sonrası var. Bizim önceden çok hazırlıklı olmamız lazım. Bunun başında da bilinçlendirme, kentsel dönüşüm, jeolojik etüt raporlarının doğru yapılması gibi temel unsurlar geliyor. Bu anlamda biz de üniversite olarak özellikle Yapraklı Meslek Yüksekokulu’nda Sivil Savunma ve Mülkiyet Koruma Bölümünde ve diğer bölümlerimizde bu hizmete ağırlık veriyoruz. Mesela İtfaiye ile yapmış olduğumuz Gönüllü İtfaiyecilik eğitimlerini başlattık.“

Çankırı Vali Yardımcısı Musa Göktaş ise depremleri engellemenin mümkün olmadığını ifade ederek bilinçli bireyler, bilinçli yöneticiler ve depreme dayanıklı binalarla depremlerin verdiği maddi ve manevi zararların hafifletilebileceğini dile getirdi.

Konferansta, Çankırı Karatekin Üniversitesi Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Programı Öğretim Görevlisi Selahattin Taylan “Sivil Savunma”, Öğretim Görevlisi Mustafa Doğan “KBRN”; Bitlis Eren Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Büyüksaraç “Türkiye’de Deprem ve Çankırı’nın Depremselliği”, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Ercanoğlu “Deprem Özelinde Doğal Afetler” sunumlarını gerçekleştirdi.

Konuşmacılara, katılımlarından dolayı hediye takdim edilmesiyle son bulan konferansın ardından Rektör Ayrancı ve Vali Yardımcısı Göktaş, Deprem Fotoğrafları Sergisini gezerek AFAD Ekipmanları tanıtımına katıldı.Etiketler:

Deprem ve Doğal Afetler Konferansı Gerçekleşti

Ana Sayfa


Rektör Ayrancı, Kadınlar İçin Kar Yağdırdı - - Rektör Ayrancı, Kadınlar İçin Kar Yağdırdı
Karatekin Üniversitesinde Uluyazı Kampusunda Kadınlar Gününe Özel Kar Yağdı

Etkili İletişim ve Liderlik Semineri - - Etkili İletişim ve Liderlik Semineri
Karatekin Üniversitesinde Etkili İletişim Ve Liderlik Semineri Verildi

ÇAKÜ’lüler Gezi ve İncelemeler Yaptı - - ÇAKÜ’lüler Gezi ve İncelemeler Yaptı
Karatekin Üniversitesi öğrencileri Devlet Arşivleri, Milli Kütüphane ve Bilkent Üniversitesini Gezdiler

ÇAKÜ’lü Öğrencilerden SPK’ya Teknik Gezi - - ÇAKÜ’lü Öğrencilerden SPK’ya Teknik Gezi
Karatekin Üniversite Öğrencilerden SPK’ya Teknik Gezi

Deprem ve Doğal Afetler Konferansı Gerçekleşti - - Deprem ve Doğal Afetler Konferansı Gerçekleşti
Deprem ve Doğal Afetler Konferansı Karatekin Üniverside Gerçekleştirildi

Sevakin Adası Konferansı Gerçekleştirildi - - Sevakin Adası Konferansı Gerçekleştirildi
Sevakin Adası Konferansı Gerçekleştirildi

Üç Ülkeden Erasmus Proje Misafirleri Geldi - - Üç Ülkeden Erasmus Proje Misafirleri Geldi
Üç Ülkeden Erasmus Proje Misafirleri Geldi

Üniversite Güvenlik Biriminden İki Veda - Çankırı - Üniversite Güvenlik Biriminden İki Veda
Üniversite Güvenlik Biriminden İki Veda

Fuarda Karatekin Üniversitesini Tanıttılar - - Fuarda Karatekin Üniversitesini Tanıttılar
Fuarda Çankırı Karatekin Üniversitesini Tanıttılar

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BU GÜN
 • DÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY


ilceler
  ÇANKIRI
.

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaydak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstereker kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans Haber 18 Sitesi © 2018