Okullar Güne Sütle Başladı


Tarih: 28-02-2018 12:06 Egitim Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 1420 Defa Görüntülendi

Okullar Güne Sütle Başladı

Çankırı’da Okullar Güne Okul Sütü İle Başladı
Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığınca ortaklaşa olarak ülke genelinde 2011-2012 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanan Okul Sütü Programı, 7. uygulama yılına girdi. 2017-2018 eğitim öğretim yılı ikinci döneminde Okul Sütü Programı 05.02.2018 tarihinde okullarımızda uygulanmaya başlandı.
Çankırı'da da başarıyla yürütülen “Okul Sütü Programı” kapsamında Çankırı’da 38’i merkez, 45’i ilçe olmak üzere toplam 83 anaokulu ve ilkokula süt dağıtım işlemleri tamamlandı. Çocuklarımıza sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırılması amacıyla Çankırı’da toplam 10.600 öğrencimize haftada 3 gün (Pazartesi, Çarşamba, Cuma) olmak üzere 05.02.2018 tarihinden itibaren güvenilir, sağlıklı ambalajlarda 200 ml, yağlı, sade UHT süt dağıtımına başlanmıştır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Süt Konseyi işbirliğiyle yürütülen Okul Sütü Programı’yla okul öncesi öğrencileri dahil olmak üzere ilkokul öğrencilerine süt içme alışkanlığı kazandırmak, bu sayede yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerini sağlamak amaçlanmıştır.
Okul Sütü Programı’nın uygulanmasının önemi, ülkemizde binlerce çocuğun ailelerinin sosyo-ekonomik durumları nedeniyle hiç süt içemediği göz önünde bulundurulduğunda daha da iyi anlaşılacaktır.
İnsanın sağlıklı ve dengeli beslenmesi için vazgeçilmez gıdaların başında süt ve süt ürünleri gelmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye katkısının yanı sıra süt, içeriğindeki kalsiyum nedeniyle, kalsiyum yetersizliğinden kaynaklanan hastalıklardan korunmak için de düzenli olarak tüketilmelidir.
Süt tüketiminin artırılması için dünyada en yaygın şekilde uygulanan projelerin başında, Okul Sütü Programı gelmektedir. Okul Sütü Programı ile okul çağındaki çocukların süt tüketimlerini arttırmak ve doğru beslenme alışkanlıkları edinmelerini sağlamak amaçlamaktadır. Okul Sütü Programı sayesinde, çocukların fiziksel gelişimlerinin yanı sıra zihinsel aktivitelerinin arttığı ve okula devam oranlarının yükseldiği gözlemlenmektedir.
Öğrencilerimiz sütü çok sevdiklerini ve keyifle içtiklerini belirtirken bir sonraki süt içecekleri günün gelmesini sabırsızlıkla beklediklerini belirtmektedirler.
 


 

 

 


Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com