Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar


Tarih: 19-02-2018 18:03 Egitim Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 1449 Defa Görüntülendi


Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar


İl Milli Eğitim Müdürü, Velilerin Evinde Kitap Okudu


İlimiz Org. İsmail Hakkı Karadayı İlkokulu idareci ve öğretmenleri tarafından “Kitap okumak boş zamanı değerlendirerek değil, zaman ayırarak yapılmalıdır.” sloganıyla öğrencilere, öğretmenlere ve velilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için bir proje hazırlandı.
“Her Ev Bir Kütüphane” projesinin amacı ülkemizde ve Çankırı ilinde değişik mesleklerde çalışan, ev hanımı, öğrenci vb. gruplara dâhil olan insanların kitap okuma alışkanlıklarını geliştirmek, öğrencilerimize  “Haydi kitap oku!” demek yerine “Haydi kitap okuyalım!” demektir. Öğrencilerin kendilerini ifade etmelerini, iletişim ve sosyal becerilerinin gelişmesini desteklemektir. Öğrencilere ve velilerine kitap okuma alışkanlığı kazandırılarak toplumsal duyarlılık ile yorumlama bilgi ve becerisi kazandırmak amaçlanmaktadır. Bu yolla öğrencilerin algılama gücü yüksek, yorum yapabilen, sorgulayan, tartışan, doğruların tek noktadan değil çeşitli bakış açılarıyla ortaya çıkacağını kavramış, milli ve manevi değerlere sahip yüksek karakterli bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlamak amaçlanmaktadır.
Özetle; öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için kendi özel ortamlarında ailelerinin, öğretmenlerinin ve okul idarecilerinin de içinde bulunduğu ve onların model olacağı bir kitap okuma etkinliğiyle farkındalık oluşturmak hedeflenmiştir.

Proje kapsamında sınıf öğretmenlerinin seçeceği ve istekli olan öğrenciler ve ailelerinin evlerine ziyaret edilerek “Kitap Okuma Alışkanlıkları” konulu ön anket çalışması yapılacak, ardından öğretmenlerimiz öğrenciyle ve ailesiyle 30 dakikalık sürede kitap okuyacaktır. Bu süreçte aynı zamanda öğrencinin ev ortamındaki durumu, davranışları, ailenin çocuklarına karşı davranışları da öğretmenler tarafından gözlemlenecek, öneri ve tavsiyelerde bulunulacaktır. Kitap okuma saatinin sonunda aileye ve öğrencimize mini bir kütüphane ve bu kütüphaneye konulacak ilk kitap seti öğretmenleri tarafından hediye edilecektir. Proje sonunda projeye katılım gösteren ailelere etkinlikten sonra çocuklarında ve kendilerinde kitap okuma alışkanlığı konusunda ne gibi değişiklikler olduğunu tespit etmek için etkinlik sonu anket çalışması düzenlenecektir.

Proje sonuçlandığında okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine, çocuk ve ailelerin kitapla buluşmasına katkı sağlanmış olunacaktır. Öğrencilerin öğrenme anlama yetenekleri artacak. Hayatın her safhasında ve değişik ortamlarda kitap okuma alışkanlığı yerleştirilecek ve kitap okuma alışkanlığının sürekli canlı tutulması sağlanacak.

Proje yürütme kurulundan öğretmenimiz Çiler Özge YILDIZ ise “Öncelikle anasınıfı öğrencilerimiz ve ailelerinden başlanarak bütün öğrenci ve velilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyoruz. Evlerdeki kitap okuma faaliyetlerinde çok güzel ortamlar oluşuyor. Aynı anda dede, baba ve çocuk kitap okuyor. Ayrıca her gittiğimiz eve bir kitaplık hediye ederek ilk kitap setlerini de biz veriyoruz.” dedi.  

Proje hakkında Org. İsmail Hakkı Karadayı İlkokulu Okul Müdürü Resul AYHAN, “Kitap okumak; öğrenciler, veliler, öğretmenler ve herkes için bir geçerliliktir. Bizler de öncelikle öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için böyle bir proje hazırladık. Fakat evlerde ebeveynler kitap okumazsa öğrencilerimizde kitap okumuyor, bu gerçeği de biliyoruz. Bunun önüne geçmek için evlere ziyaretlerde bulunup bütün aile ile kitap okuma saatleri düzenliyoruz. Hem okul aile işbirliğini sağlıyoruz hem de öğrenci ve velilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırıyoruz. Bizlerle evlere gelip kitap okuma nezaketi gösteren Sayın Muammer ÖZTÜRK başta olmak üzere yardımları için İl Millî Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.


 

 

 

 

 


Etiketler:

Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar


Mesleki Çalışma Programları Devam Ediyor
İlimizde İl Milli Eğitim Müdürlülüğ Haziran 2018 dönemi mesleki çalışma programı oluşturdu.

Tüm Okulları laboratuar İle Buluşturmak İstiyoruz
Laboratuvar ihtiyaçları ve mevcut laboratuvarlarındaki eksiklerin giderilmesi çalışmaları başladı

İlk Defa Karne Aldı. Çok Heyecanlandı
Karne Programına Ailece Eğitimci Olan Siyasetçi Mustafa Potukoğlu’da katıldı

Kudüse Mektup Yarışması Düzenlendi
Kudüs e Mektup Yarışmasında Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi

Güzel Sanatlara Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alınacak
Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi’ne Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alınacak

İftar Sonrası Yaş Pasta Kestiler
Minikler Aileleri İle İftar Yaptılar. Yaş Pasta Kestiler

Merkezi Sınav ve Bursluluk Sınavları Mesajı
İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk ün Merkezi Sınav ve Bursluluk Sınavları Mesajı

İlimiz Sanat Merkezi Avrupa Yolunda
Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi Avrupa Yolunda

Gazi Anadolu Lisesi TÜBİTAK 4006
Gazi Anadolu Lisesi tarafından TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı sergisi gerçekleştirildi

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BU GÜN
  • DÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY


 

Tüm Haberler

Valilik Haberleri

Belediye Haberleri

Siyasi Haberler

Genel Haberler

ÇANKIRI
Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans haber18.com Sitesi © 2018
Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com

Yazar ve Haberci GİRİŞİ