Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar


Tarih: 19-02-2018 18:03 Egitim Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu Sayfa: 1320 Defa Görüntülendi


Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar

İl Milli Eğitim Müdürü, Velilerin Evinde Kitap Okudu


İlimiz Org. İsmail Hakkı Karadayı İlkokulu idareci ve öğretmenleri tarafından “Kitap okumak boş zamanı değerlendirerek değil, zaman ayırarak yapılmalıdır.” sloganıyla öğrencilere, öğretmenlere ve velilere kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için bir proje hazırlandı.
“Her Ev Bir Kütüphane” projesinin amacı ülkemizde ve Çankırı ilinde değişik mesleklerde çalışan, ev hanımı, öğrenci vb. gruplara dâhil olan insanların kitap okuma alışkanlıklarını geliştirmek, öğrencilerimize  “Haydi kitap oku!” demek yerine “Haydi kitap okuyalım!” demektir. Öğrencilerin kendilerini ifade etmelerini, iletişim ve sosyal becerilerinin gelişmesini desteklemektir. Öğrencilere ve velilerine kitap okuma alışkanlığı kazandırılarak toplumsal duyarlılık ile yorumlama bilgi ve becerisi kazandırmak amaçlanmaktadır. Bu yolla öğrencilerin algılama gücü yüksek, yorum yapabilen, sorgulayan, tartışan, doğruların tek noktadan değil çeşitli bakış açılarıyla ortaya çıkacağını kavramış, milli ve manevi değerlere sahip yüksek karakterli bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlamak amaçlanmaktadır.
Özetle; öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığını kazandırmak için kendi özel ortamlarında ailelerinin, öğretmenlerinin ve okul idarecilerinin de içinde bulunduğu ve onların model olacağı bir kitap okuma etkinliğiyle farkındalık oluşturmak hedeflenmiştir.

Proje kapsamında sınıf öğretmenlerinin seçeceği ve istekli olan öğrenciler ve ailelerinin evlerine ziyaret edilerek “Kitap Okuma Alışkanlıkları” konulu ön anket çalışması yapılacak, ardından öğretmenlerimiz öğrenciyle ve ailesiyle 30 dakikalık sürede kitap okuyacaktır. Bu süreçte aynı zamanda öğrencinin ev ortamındaki durumu, davranışları, ailenin çocuklarına karşı davranışları da öğretmenler tarafından gözlemlenecek, öneri ve tavsiyelerde bulunulacaktır. Kitap okuma saatinin sonunda aileye ve öğrencimize mini bir kütüphane ve bu kütüphaneye konulacak ilk kitap seti öğretmenleri tarafından hediye edilecektir. Proje sonunda projeye katılım gösteren ailelere etkinlikten sonra çocuklarında ve kendilerinde kitap okuma alışkanlığı konusunda ne gibi değişiklikler olduğunu tespit etmek için etkinlik sonu anket çalışması düzenlenecektir.

Proje sonuçlandığında okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine, çocuk ve ailelerin kitapla buluşmasına katkı sağlanmış olunacaktır. Öğrencilerin öğrenme anlama yetenekleri artacak. Hayatın her safhasında ve değişik ortamlarda kitap okuma alışkanlığı yerleştirilecek ve kitap okuma alışkanlığının sürekli canlı tutulması sağlanacak.

Proje yürütme kurulundan öğretmenimiz Çiler Özge YILDIZ ise “Öncelikle anasınıfı öğrencilerimiz ve ailelerinden başlanarak bütün öğrenci ve velilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyoruz. Evlerdeki kitap okuma faaliyetlerinde çok güzel ortamlar oluşuyor. Aynı anda dede, baba ve çocuk kitap okuyor. Ayrıca her gittiğimiz eve bir kitaplık hediye ederek ilk kitap setlerini de biz veriyoruz.” dedi.  

Proje hakkında Org. İsmail Hakkı Karadayı İlkokulu Okul Müdürü Resul AYHAN, “Kitap okumak; öğrenciler, veliler, öğretmenler ve herkes için bir geçerliliktir. Bizler de öncelikle öğrencilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için böyle bir proje hazırladık. Fakat evlerde ebeveynler kitap okumazsa öğrencilerimizde kitap okumuyor, bu gerçeği de biliyoruz. Bunun önüne geçmek için evlere ziyaretlerde bulunup bütün aile ile kitap okuma saatleri düzenliyoruz. Hem okul aile işbirliğini sağlıyoruz hem de öğrenci ve velilerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırıyoruz. Bizlerle evlere gelip kitap okuma nezaketi gösteren Sayın Muammer ÖZTÜRK başta olmak üzere yardımları için İl Millî Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına teşekkür ediyorum.” dedi.


 

 

 

 

 


Etiketler:

Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar

Ana Sayfa


Özel Çocuklar Kafeteryada Çalıştı - - Özel Çocuklar Kafeteryada Çalıştı
Down Sendromu Farkındalık Gününde Özel Çocuklar Kafeteryada Çalıştı

Yatılı Öğrenciler İlimizin Değerlini Tanıyor - - Yatılı Öğrenciler İlimizin Değerlini Tanıyor
Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar Doğduğun Yer Değil, Okuduğun Yer Projesi

Miniklerin Çanakkale Menüsü İkramı - - Miniklerin Çanakkale Menüsü İkramı
Çankırı’da Anaokulu Öğrencilerinden Büyüklerine Çanakkale Menüsü İkramı

Gizem Gökmen Türkiye Şampiyonu Oldu - - Gizem Gökmen Türkiye Şampiyonu Oldu
Türkiye Okullar Arası Yıldız Kızlar Atıcılık Türkiye Şampiyonu Gizem Gökmen Oldu

Eğitiminde Biz Oyundayız Projesi - - Eğitiminde Biz Oyundayız Projesi
Çankırı Eğitiminde Biz Oyundayız Projesi

15 farklı noktada okuma yazma kursu - - 15 farklı noktada okuma yazma kursu
Okuma Yazma Seferberliği Kapsamında Kurslar Başladı

İlkokulda Mehmetçik İçin Kermes Düzenlendi - - İlkokulda Mehmetçik İçin Kermes Düzenlendi
TOKİ İlkokulu Mehmetçik İçin Kermes Düzenlendi

Evi Sınıf Yaptık - - Evi Sınıf Yaptık
Çankırı’da Engelleri Aştık, Evi Sınıf Yaptık Projesi Etkinliklerle Devam Ediyor

İmam Hatipliler Değerlerine Sahip Çıkıyor - - İmam Hatipliler Değerlerine Sahip Çıkıyor
İmam Hatipli Öğrenciler Değerlerine Sahip Çıkıyor

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BU GÜN
 • DÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY  ÇANKIRI resim
.

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaydak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstereker kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans Haber 18 Sitesi © 2018