Yaran Eğlence ve Oyundan İbaret Değildir.


Tarih: 16-02-2018 10:59 STK Haberleri Muhabir: Turgut Reis  Bu haber: 1432 Defa Görüntülendi

Yaran Eğlence ve Oyundan İbaret Değildir.

Yaran Eğlence ve Oyundan İbaret Değildir.

Son günlerde bazı çevrelerce polemik malzemesi yapılmaya çalışılan Çankırımızın asırlık geleneği Yaran hakkında Yaran Dernekleri Başkanları, Başağalar ve Yaran ağalar bir araya gelerek tepki açıklaması yaptılar. Basın açıklamasına Yaran Meclisi Oğuz boyları Yaran Derneği Başkanı Recep Deneci, Ahi Yaran Derneği Başkanı Ahmet Absarılıoğlu, Çankırı Esnafları Yaran Kültürü Yaşatma Gençlik ve Eğitim Derneği Başkanı İbrahim Harmancı Başağalar Ali Deneci, Zülkif Akdoğan, Cevdet Demirhan, Hasan Çakmak, Zekai Çakır Reisler Turgut Özkan, Metin Ekizceli, Genç Yaran ekibi başağası ve Oğuz Boyları Yaran Ekibi Yaranağaları katıldı.

Ortak basın açıklamasını okuyan Ahi Yaran Derneği Başkanı Ahmet Absarılıoğlu; Yaran Eğlence ve Oyundan İbaret Değildir diyerek şunları söyledi. Değerli başağalar, Yarenağalar ve basınımız çok kıymetli temsilcileri davetimize icabet edip geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum. Sizlerin de malum olduğunuz üzeri son günlerde birlik ve beraberliği en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde ard arda sosyal medya üzerinden spekülatif açıklamalar yapılmaktadır. Bu da bizleri derinde üzmüştür. Akıl yoksunu vicdan fukarası bu insanların açıklamaları halkımızı kin ve düşmanlığa sevk etmekte ve halkın gözünde kültürümüzü küçük düşürmeye çalışılmaktadır. Afrin harekatı milletimizin birlik ve beraberliği, devletimiz bekası için yapılan bir harekattır. Burada kahramanca mücadele eden ordu bizim ordumuz, kanımız, canımız, bizim evlatlarımızdır. Kahraman ordumuza muzafferiyetler şehitlerimize yüce Allahtan rahmet kederli aileleri ve milletimize başsağlığı, gazilerimize acil şifalar dileriz. Aziz şehitlerimizin kanları üzerinden kimsenin de prim yapmasına müsaade etmeyeceğiz.

Yaran Kültürü ne dandik bir eğlence kültürü ne de alay edilecek bir kurumdur. Bizi biz yapan milli, manevi ve kültürel değerlerimizin bir bütünüdür. Dünya kültür mirasımız ve hepimizin yaşam biçimidir. Milletler kültürleri ile var olurlar, kültürleri ile yaşarlar. Yaşadığı ve yaşattığı sürece de ayakta kalırlar asla başkalarına benzemeye çalışmazlar. Biz devraldığımız kültür sancağını en doğru şekilde geleceğe aktarmak için söz verdik.

Yaran meclisleri ile hiç tanışmamış, ne olduğunu bilmeyen insanların yazı yazmaları, eleştirmeleri değildir. Yaran olduğunu iddia eden. Yaranı özümseyememiş, yaranı benliğinde yaşayamamış, kardeşlik duygularından yoksun insanların kendilerini olduklarından farklı göstermek suretiyle aziz şehitlerimiz üzerinden prim yapmaya çalışmaktadırlar. Bizim federasyon çatısı altındaki dernekler olarak hiç kimseyle davamız yoktur. Kimseyi karalama, küçümseme ve karalama derdinde değiliz. Tek davamız bu kültüre ihanet ve hakaret eden insanların gerçeği görmesi, kamu oyunu yanlış bilgilendirmemeleridir. Mevlananın dediği gibi “ya oldukları gibi görsünler ya da göründükleri gibi olsunlar” Çankırı da bir tabir vardır “söz bilirsen söz söyle alim sansınlar, söz bilmezsen sükut et adam sansınlar”

Herkesi sorumlulukları çerçevesinde bilinçli olmaya davet ederken bu talihsiz açıklamaları yapanları da esefle kınıyoruz.

Değerli basın mensupları; kamu oyundaki konuşulan konulara gelince Ahi Yaran derneği ocaklarımız sona ermiştir. Ancak genç yaranlarımızın, Oğuz Boyları Yaran Derneğinin ve Esnaflar Yaran derneğinin ocakları devam etmektedir. Geçen hafta şehit haberleri gelince bu yakan ocaklardaki eğlence bölümü iptal edilmiş olup şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim tilaveti ve dualar yapılarak ocaklar tamamlanmıştır. Bu tür asılsız ve mesnetsiz haberlerin bir daha yaşanmaması en büyük temennimizdir. Çünkü Çankırı Yaran Meclislerinin başkentidir. Hiç kimsenin bu kültüre çamur atmasına, yalan haberlerle yozlaştırmasına müsaade etmeyeceğiz. Rabbim şehitlerimize tekrar rahmet eylesin mekânları cennet olsun. Katılımlarınızdan dolay hepinize şahsım ve diğer dernekler adına teşekkür ediyorum dedi.

Yaran Meclisi Oğuz Boyları Yaran Derneği Başkanı Recep Deneci de söz alarak şunları söyleri. Değerli başağalar, Reislerim, Yarenağalar ve çok kıymetli basın mensupları malumunuz bu akşamki basın toplantımızın amacı son günlerde Yaran kültürümüze yapılan eleştirilerden dolayı bu açıklamayı yapma gereği duydum. Sözlerime başlarken tüm şehitlerimize yüce Allahtan rahmet yakınlarına ve milletimize başsağlığı dilerim. Değerli basın mensupları halkımız şunu bilsin ki Yaran sadece oyun ve eğlenceden ibaret değildir. Yaran bir kültürdür, kültürleri olmayan milletlerde her zaman kaybetmeye mahkûmdur. Biz burada birlik ve beraberlik, dayanışma içinde olduğumuz sürece Allahın izniyle ordumu orada gerekli başarıyı gösterecektir.  Anadolu da son bir ocak dahi kalsa ne bu bayrak başkasına teslim edilir ne de bu vatan böldürülür. Yaran meclisleri talim, terbiye, disiplin ocağıdır. Yaran ağalarımıza burada gerekli eğitimler verilirken, vatan, millet, bayrak sevgiside aynı zamanda aşılanmaktadır. Bu tür haberleri yapan arkadaşları bende burda esefle kınıyorum. Bu kültürü bilmeden yazıp çizenler gelsinler ocaklarımızda neler yapılıyor görsünler. Öyle haber yapsınlar. Buradaki yaranağalar evlerini dükkanlarını bayraklarla süslediler, kuranlar okunuyor dualar ediliyor neden bunların haberleri yapılmıyor da aslı astarı olmayan haberler yapılıyor.

Allah’ın izniyle bu ocaklarımızı devam ettireceğiz. Basında çıkar haberlerde İsmail Karcı başağanın yaran ocağının şehitlerden dolayı ara verdiği yansımıştır. Kendisi ile bizzat görüştüm ancak yanlış anlaşılma olduğunu sazendelerinin umreye gittiğinden ocaklarına kuranı kerim okunarak dualar edilerek devam edeceğini beyan etti. Kendisinden bu haberi aldığım için sevindim. Zira bir ocak ara verince bütün ocakların ara vereceği intibaı verilmektedir. Sanki bu ocak yakanlar vatan sevdalısı da diğerleri vatan ihanet ediyormuş gibi algı oluşmaktadır. Hiçbir derneğin hiçbir dernekten üstünlüğü yoktur. Çünkü herkes aynı kültürü özüne uygun olarak yaşatmaya çalışmaktadır. Bu kültürü yaşatan herkesten Allah razı olsun çünkü buralar birlik beraberlik meclisi, bu birlik beraberlik olduğu sürece oradaki askerlerimizde bizlerle gurur duyacaktır. Bu yaran ocaklarında yetişmiş yaran ağalar da zamanı gelince vatanımızı en iyi şekilde koruyacaktır. Bayrağımızı indirtmeyecek ezanımızı minarelerimizden dindirtmeyecektir. Hepinize teşekkür ediyorum sağolun var olun.

Çankırı Esnafları Yaran Kültürü Yaşatma Gençlik ve Eğitim Derneği Başkanı İbrahim Harmancı da yaptığı konuşma da başkanlarımız ve başağalarımız durumu özetledi hepsine teşekkür ediyorum. Ancak şunun belirtmek istiyorum. Biz Türk Milletinde ocak oldum olası kutsaldır. Asker Ocağı, Ana Ocağı ve Yaran Ocağı bu ocak kültürü yaran kültürü bu kapsamda kutsaldır. Bu ocaklardan ne vatan haini çıkar nede başla lüzumsuz adam çıkar. Maddi ve manevi hiç beklentisi olmasan bu kültürü yaşatmaya çalışan insanlardan meydana gelmektedir. Bu insanlar Çankırı Yaran Kültürünün elçiliğini yapmaktadır. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi terör saldırıları ve operasyonlar bizim normal yaşantımızı devam ettirmememiz için bir gerekçe değildir. Eğer onlar için bunu yaparsak onlara hizmet etmiş oluruz. Bizlerde bu meyanda normal yaşantımıza devam etmekteyiz. Çankırı Esnafları Yaran ekibi olarak değerli sazendemiz Metin Gül Umre ziyaretine gittiği için ara vermiş bulunmaktayız. Her hangi bir olumsuzluktan dolayı ara vermiş değiliz. Hepinize teşekkür ediyorum dedi.

Yaran Meclisi Oğuz Boyları Yaran Ekibi Başağası Ali Deneci’de söz alarak şunları söyledi:  değerli hazurun katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim. Biz burada egolarımızı tatmin etmek için bulunmuyoruz, yaran yemiyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde kendi parası ile ailesinden özel hayatında özveri göstererek ve tura ile dayak yeyip sağol başağam, sağol reisim, sağol çavuşum diyen millet yoktur. Zaten sayın başkanlarım gerekli açıklamayı yapmıştır. Yaran ocaklarımızda devam ediyor. Sosyal medyadan yarana saldıran arkadaşları da davet ediyorum yaranı ocağında gelsin adam gibi nasıl yaşatıldığını görsünler hepiniz sağolun var olun. dedi

Ahi Yaran Derneği Başağası Cevdet Demirhan’da söz alarak öncelikle vatanımızın bekası için sınır ötesinde operasyonda olan Mehmetçiğimize rabbimden muzafferiyetler diliyorum. Türklük Gurur ve İslam Ahlak ve faizileti ile çarpan yaran yüreklerimizin askerlerimizle beraber attığını buradan bir kez daha beyan ediyorum. Bizler ocaklarımızı tamamladıktan bir hafta sonra operasyonlar başladı. Ailelerimiz için yaktığımız ocağımızda da şehitlerimiz için kuranı kerim okutup Belediye Başkanımızında katıldı ocakta dualar ettik. Şunu beyan etmek istiyorum buralar birer Türk ocağıdır, buralar bir Kuvayi Milliye ocağıdır. Biz yaranlar her zaman Türk milletinin ordusuyuz Kuvayi Milliyeyiz. Bizler her zaman cepheye gitmeye hazırız. Allah milletimizin yar ve yardımcısı olsun teşekkür ediyorum. dedi.

Daha sonra tekrar söz alan Ahmet Absarılıoğlu AFRİN e askerlerimize moral desteği için yaranların gideceklerini söyledi. Yeni Cami İmam Hatibi Bilal Çendek hocanın yaptığı duanın ardından basın açıklaması sona erdi.

Bu bağlamda Yaranların birlik beraberliği de Yaran Ocaklarının yanması Çankırı’mız için ne kadar önemli olduğu görüldü.

Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com