-
 

 
Yaran Geceleri Dualarla Başladı

Tarih: 06-02-2018 14:54 STK Muhabir: Turgut Reis  Bu Sayfa: 2924 Defa Görüntülendi


Yaran Geceleri Dualarla Başladı

2018 Yaran Geceleri Dualarla Başladı

Çankırı’mızın Oğuzlardan bu tarafa yaşatılan ve Unesco’nun Somut Olmayan Kültürel Miras olarak da literatürüne giren Çankırı Yaran Kültürü 2017-2018 sezonunu Yaran Meclisi Oğuz Boyları Ekibinin Cumartesi Günü Yaktığı İlk Ocak ile Sezonu Açtı.

Yaran Meclisi Yaran Ekibi Başağaları Ali Deneci, Hasan Çakmak, Reisleri Turgut Özkan ve Yarenağalar Muhsin Şentürk, Selçuk Ada, Dursun Kara Babuk, Cemalettin Ceyhan, Yavuz Özcan, Kamil Tuzlu, Erkan Öztürk, Hayrettin Karaoğlu, Gaffar Özer, Mustafa Karaca, Bayram Gökçe, Aykut Bulut, Osman Tunca, Ömer Fikri Çavuşoğlu, Mehmet Büyükcebeci, Recep Yılmaz, Emre Yılmaz, Ali Burak Ağaoğlu, Ertuğrul Çağırkan, Osman Faruk Özkan, İbrahim Tunahan Kara, Çavuş Mesut Deneci, Stajyer Yarenağalar; Halit Gönen, Kürşat Topçu, Ali Demirci, Mustafa Çağlar, Esat Çağlar, Sazendeler Mehmet Bayraktar ve Nazım Ege, Hoca Bilal Çendek, Aşçı Atakan Tekmen ve Kahvezende Yılmaz Kaya ile birlikte ocaklarını yakmaya başladılar.

Yaran Ekibi ilk olarak Cuma Namazını toplu halde Fatih Camisinde kıldıktan sonra Sarı Baba kabristanında meftun Astarlızade Hilmi Efendinin kabri başında Yasin-i şerif okuyup dua ettiler. Oradan hep beraber Çankırı Kalesinde metfun Çankırı Fatihi Emir Karatekin Hazretlerinin huzurunda dua edip yaran sezonunun kazasız belasız hayırlara vesile olmasını dilediler. Daha sonra Çankırı şehir meydanında Belediye önünden Atatürk heykeline kadar bayrak ve flamaları ile kortej halinde yürüyerek Atatürk anıtına çelenk koyup saygı duruşunda bulunarak hep birlikte İstiklal Marşımızı okudular.

Ocağın yakılacağı Cumartesi günü ise akşam namazından sonra toplanan Yaran Ekibi hep birlikte Yunus AVM ye giderek orada kısa bir yaran gösteri yaparak Çankırılılara güzel anlar yaşattılar. Ayrıca Cemalettin Ceyhan Yarenağanın doğum günü olması nedeniyle kızları babalarına sürpriz yaparak doğum günü pastası kestiler.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı personeli Cemalettin Ceyhan, Çankırı Belediyesi Zabıta Memuru Kamil Tuzlu, Bulut Otomotiv sahibi Aykut Bulut ve Şahane Kahve sahibi Emre Yılmaz yarenağaların yaktığı ocak selamlaşma ve dua ile başladı. Misafirlerin alınmasının ardından Afrinde ve diğer operasyonlarda şehit olan güvenlik güçlerimiz için Bilal Çendek hoca Kuran-ı Kerim okuyup dua ettikten sonra ocak yanmaya devam etti. Oğuz Boyları Yaran Ekibi ocakta çok sayıda misafir ağırladılar. Misafirler arasından Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkan Vekili İsmail Kabalakoğlu ve personeli Hasan Atak, Ahmet Tatlıpınar, Yapraklı Meslek Yüksek Okulu Sekreteri Tuğrul Alabay, Personel Daire Başkanlığı Şefi Osman Yeni, SKS personeli Kürşat Dakımcı, Halil Tuzlu, yaran çavuşu Ramazan Tuzlu, Aydın Yamuç Yarenağa ve çok sayıda misafir katıldı.

Eldivanın kirazı, mahalli oyunlar, şıkıdımın ardından oyunların başı giriş mum dibi oyunu ve topuk döverek tekerleme söyleme oyunu çıkartıldı. Ocaktaki sergilenen orta oyunları hem eğitici hem düşündürücü hemde eğlendirici olması katılan misafirlere güzel anlar yaşattı.

Sazendeler Mahalli Sanatçımız Mehmet Bayraktar ve Nazım Ege’nin müzikleri eşliğinde mahalli oyunlar oynanırken yemek ikramı öncesi Yeni Cami İmam Hatibi Bilal Çendek’in vaazı ve duası sonrasında Ali Deneci Başağa ve Hasan Çakmak Başağa misafirlere yaran hakkında açıklayıcı bilgi verdiler. Atakan ustanın yaptığı yaran takım yemeği ikramının ardından yeni şehit haberlerinin gelmesinin ardından tekrar şehitlerimiz için dua edilip kuran-ı kerim okundu ve Cezayir Marşı ile misafirler uğurlandılar.

Yaran Ekibi Ocaklarını sabah namazına kadar yakmaya devam ettiler.

YARAN GECESİ VİDEOLARI
ETLER :

Beşir Derneğinden
Beşir Derneğinden Bir Kap, Bir Kalp Projesi

Ziraat Odaları’ndan Vali Hamdi Bilge Aktaş’a ziyaret
Çankırı Ziraat Odası Yönetimi Vali Hamdi Bilge Aktaş’ı Ziyaret Ettiler

Geleneksel Seydiköy Kahvaltısı Gerçekleştirildi
Her Sene Düzenlenen Geleneksel Seydiköy Kahvaltısı Gerçekleştirildi

Ufka Yolculuk Ödül Töreni Gerçekleşti
Çankırı Ufka Yolculuk-6 Bilgi ve Kültür Yarışması Ödül Töreni Gerçekleşti

2018 Yılın Ahisi Belli Oldu
Çankırı 31. Ahilik Haftası Kutlama Programı İle İlin Ahisini Belirleme Toplantısı Yapıldı

TOBB Yönetimi Hisarcıklıoğlu’nu Ziyaret Etti
İlimiz TOBB Yönetimi Hisarcıklıoğlu’nu Ziyaret Etti

İlim Yayma Cemiyeti HİLAL’İN İKİ MUHAFIZI Konferansı
İlim Yayma Cemiyeti HİLAL’İN MUHAFIZI İKİ II. ABDÜLHAMİD-R. TAYYİP ERDOĞAN Konferansı

SERGENÇ İzcileri, Çanakkale Milli Bilinç Kampında
Çanakkale Milli Bilinç Kampı’nda Dedelerinin İzinde Yürüdü

Ziraatçılar Hayırlı Olsun Ziyaretinde Bulundu
Ziraatçılar, Borsaya Hayırlı Olsun Ziyaretinde Bulundu

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BU GÜN
  • DÜN
  • BU HAFTA
  • BU AYÇankırı haberleri Yaran Geceleri Dualarla Başladı

  Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Yazar ve Haberci GİRİŞİ
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaydak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans haber18.com Sitesi © 2018
Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com