TÜRKAV’da Şehitlere Mevlit Okundu


Tarih: 02-02-2018 11:08 STK Haberleri Muhabir: Turgut Reis  Bu haber: 1143 Defa Görüntülendi


TÜRKAV’da Şehitlere Mevlit Okundu


TÜRKAV’da Şehitlere Mevlit Okundu


TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığının her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği ve geleneksel hale gelen Salı sohbetlerinin bu haftaki konuğu Çankırı İl Müftü Vekili Hasan Limon oldu.

TÜRKAV toplantı salonunda gerçekleştirilen programa; İl Müftü Vekili Hasan Limon,  Çankırı Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Yüksel Teke ve üyeleri, TEMAD Başkanı İsmail Emir, Türk Sağlık-Sen Başkanı Serhat Gökçe, Çankırı Türk Ocakları yönetim kurulu üyesi Salih Yalçın, Türk Diyanet Vakıf-Sen Başkanı Satılmış Akyol, Şeyh İsmail Rumi Camii İmam Hatibi Bekir Kara, Alaca mescit Camii İmam Hatibi Bahri Demirel ve TÜRKAV üyeleri katılmışlardır.

Türk Diyanet Vakıf-Sen Başkanı Satılmış Akyol, Şeyh İsmail Rumi Camii İmam Hatibi Bekir Kara, Alacamescit Camii İmam Hatibi Bahri Demirel tarafından okunan Mevlidi Şerif’ten sonra TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı; katılımcılara hoş geldiniz diyerek şunları kaydetti.

 Değerli misafirler; bildiğiniz üzere Mehmetçiğin Ülke güvenliğini sağlamak ve bu bölgede zulüm altında ezilen masum sivil halkı kurtarmak üzere, kısacası o bölgeye Barış ve huzur getirmek adına başlattıkları sınır ötesine yapılan ve Afrin’den başlayan Zeytin Dalı Harekâtını Desteklemek; orada mücadele eden askeriyle, polisiyle, sivil vatandaşıyla bu güzelim vatan bölünmesin, ezan susmasın, bayrak inmesin diye mücadele ederken şehit olan aziz şehitlerimizin ruhuna indirilen hatim duasını yapmak ve tek gayeleri güzelim ülkemizi bölmek olan Siyonistlerin, Emperyalistlerin ve onların yerli işbirlikçilerinin oyunu bozmak için şu an cephede savaşan, mücadele eden kahraman ordumuza destek olmak ve gazilerimizin acilen sağlığına kavuşmaları için dua etmek üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Çankırı TÜRKAV olarak yapmış olduğumuz programlara katılım sağlayarak bizlere destek verdiğiniz için hepinize teşekkür eder hepinize hoş geldiniz diyorum diyerek sözü sayın müftümüz Hasan Limon hocamıza bırakıyorum dedi.

Öncelikle beni buraya davet ettiğiniz için TÜRKAV Başkanı İsa Bölükbaşı Bey olmak üzere TÜRKAV camiasına çok teşekkür ederim. Böyle güzel ortamda bulunmaktan çok memnun oldum diyerek konuşmasına başlayan Müftü Hasan Limon hoca şöyle devam etti.

Değerli misafirler; bildiğiniz üzere Çankırı’mıza çok yakın zaman da bir şehit geldi onun için hemen hemen her gün dualar edilip Yasinler okundu, hatimler indi. Her kes bu şehidimizi bağrına basıp ailesinin acısını yüreklerinde hissettiler bunun için bu akşam bende sizlere şehitlik üzere sohbet edeceğim dedi.

Müftü Hasan hoca; İlayı kelimetullah Allah’ın adı en yüce olsun demek. Ecdadımızın kullandığı bu terim aslında peygamber efendimizin hadisinde de geçiyor. İslam’daki şehitlik,  gazilik, İslam yolunda, ilayı kelimetullah yolunda mücadele etmeyi ecdadımız şu dünyadaki var oluş sebebimiz, gayemiz bu demişler ve bunu da gerçekten hayatlarında uygulamışlar.  Cenabı Allah bu Ümmete, bu ecdadımıza bunu kendisine hedef koydukları için bizim ecdadımızı Allah yücelttikçe yüceltmiş. Şimdi biz hep beraber gördük Resulullahın (s.a.v.) doğumu okunurken, anlatırken hep beraber ona saygıdan ayağa kalktık. Bizim dışımızda İslam ülkelerinde Resulullaha (s.a.v.) olan bu sevgi ve saygı yok sadece bizde var, Anadolu’da var. Allah’ta ecdadımıza demiş ki siz misiniz beni ve Resulullahı (s.a.v.)  bu kadar çok seviyorsunuz işte size dünyanın hâkimiyeti demiş Altı yüz sene dünyaya hükmetmişiz. Altmış küsur devlet bizden çıkmış.

Kıymetli Arkadaşlar;

Biz savaşçı bir milletiz. Türkler İslam’dan öncede savaşçı bir milletti. İslam’ı kabul ettikten sonrada savaşçı idi. İslam geldi Peygamber efendimiz (s.a.v) ben savaş peygamberiyim dedi. Fakat bu savaşların tamamı Allah yolunda İlayı Kelimetullah yolunda olmuştur. Bu savaşlarda mazlumun yanında zalimlere karşı olmuştur.

Dünyada bir gerçek var dünya kuruldu kurulalı yaşıyoruz gözümüzü kapatırsak kör oluruz o gerçekte şudur ne zaman gayret eder Allah yolunda cihat eder, Allah yolunda savaşmayı, İlayı Kelimetullah için gayret etmeyi kendimize hedef ediniriz o zaman yücelmeye başlarız. Ne zaman geri dururuz, ne zaman nemelazım deriz düşman bir gün gelir bizim kapımızı da çalar. Ya sen cihat edeceksin, Allah yolunda ya da birilerinin yalan yanlış batıl mücadelelerine alet olacaksın. Eğer bizler itilafa düşersek bir birimizin farklı yönlerini ön plana çıkarır, bir birimizle dargınlığa, düşmanlığa gidersek biteriz. Oysaki itilafta bile ahlak olmalıdır. Bir birimizin farklı yönlerimiz vardır ama biz her şeyden önce Müslüman kardeşiz. Ayeti kerimede Allah diyor ki bir birinizle çekişerek, itilafa düşerek ayrı ayrı parçalara bölünmeyin sonra gücünüz zayıflar, rüzgârınız elinizden gider. Biz itilaflarımızı küçültmeye, ortak noktalarımızı büyütmeye çalışmalıyız. Önümüzde Resulullah (s.a.v) gibi bir örneğimiz var. Ecdat gibi tarihte kur-an’a, sünnete İslam’a hizmete adeta kendisini adamış büyüklerimiz var rehberimiz var. Ne kadar çok dinimize, İslam’a kitabımız kurana sarılırsak Allah bizi o kadar yüceltecektir. Ayeti kerimede eğer siz Allah’a yardım ederseniz Allah’ta size yardım eder.

Eğer Allah’ı bırakırsanız Allah’ta sizi bırakır diyor. O yüzden yücelmek istiyorsak, bu zamana kadar karşılaştığımız her türlü zorluğa rağmen hürriyetimizden asla taviz vermemişiz.

Bu millet bu zamana kadar hürriyetinden asla taviz vermedi bundan sonrada Allah’ın izniyle vermeyecektir de. Bunun için değerlerimize sıkı sarılıp, iyi sahip çıkmalıyız. Ecdadımızı yapmış olduğu bütün savaşlarda her zaman her bakımdan düşmanda azınlıkta olmuşuz fakat hep galip gelmişizdir. Neden çünkü bizim bir hedefimiz var. Ne diyoruz ölürsek şehit oluruz, kalırsak ta gazi oluruz. İki güzellikte birisi bizim olacaktır. Bu yüzden bu ülkede yaşayan insanlarımız şehitten dolayı hiçbir zaman isyan etmedi. Avrupa da Türklükle Müslümanlık o kadar birleşmiş cem olmuş ki Müslümanlar geliyor demiyorlar Türkler geliyor diyorlar. Yani İslam’la öyle kaynaşmışız ki ecdat bize bizim ait olduğumuz kimliği İslam’la öyle güzel sunmuş ki herkes Türküm demekten onur duyuyor diyerek sözlerime son veriyorum dedi.

Daha sonra soru cevap şeklinde gecenin geç saatlerine kadar devam eden söyleşiden sonra TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı katılımlarından dolayı İlimiz Müftü Vekili Hasan Limon hocaya ve Mevlid-i şerif okuyan hocalarımıza teşekkür ederek günün anısına Teşekkür Belgesi takdim ettiler. 


Etiketler:

TÜRKAV’da Şehitlere Mevlit Okundu  İLÇELER Hakkımızda
Haberci Editör Girişi

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com