Çankırı TarımÇankırı‘da Buzağı Ölmesin Toplantısı


Tarih: 29-01-2018 19:17 Kurumlar Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 1298 Defa Görüntülendi


Çankırı‘da Buzağı Ölmesin Toplantısı


Çankırı''da Buzağı Kayıplarının Önlenmesi Kapsamında Değerlendirme Toplantısı Yapıldı.


Çankırı Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdürlüğünce buzağı kayıplarının önlenmesine ilişkin İl ve İlçe Müdürlüklerinde görev yapan Resmi Veteriner Hekimler ile alınacak tedbirler ve yapılacak çalışmalar hakkında bir değerlendirme toplantısı yapıldı.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman ÇAKIR, İl Müdür Yardımcısı Nuri USTAOĞLU, Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Kaan ÇETİNKAYA ile birlikte Çankırı Merkez ve İlçe Müdürlüklerinde görev yapan Resmi Veteriner Hekimlerimiz katılmışlardır.

Açılış konuşmasında Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman ÇAKIR daha önce defalarca Sayın Bakanımız Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA beyfendinin de açıkladığı gibi 2018 yılının hayvan hastalıkları ile mücadele ve buzağı kayıplarının önlenmesi yılı ilan edilmiştir.

İlimiz ve Ülkemiz ekonomisinde hayvancılığın büyük önemi vardır. Hayvan hastalıkları ile mücadele konusunda ve buzağı kayıplarının önlenmesi noktasında Veteriner Hekimlerimize büyük sorumluluklar ve görevler düşmektedir. Her yıl çeşitli sebeplere bağlı olarak buzağı ölümleri gerçekleşmektedir. Bunu önlemek için doğru bakım ve besleme ile yeterli temizlik koşullarının sağlanması, hayvan barınaklarının temizlik ve hijyeni konusunda hassas olunması büyük oranda sorunu azaltacaktır. Bu hususta Kamu ve Özel Veteriner Hekimler olarak hep birlikte özverili bir şekilde çalışma yapmamız gerekmektedir.

Sizlerle birlikte İlimizde gerek hayvan hastalıkları gerekse buzağı kayıpları gibi doğrudan hayvan sayımızı ve hayvansal üretimimizi etkileyen çalışmaları birlikte yürüteceğiz.

Bakanlığımızın, 2018 yılını Buzağı kayıplarını önleme yılı olarak ilan etmesi münasebetiyle, 2018 yılında ilimizde Buzağı kayıplarının önlenebilmesi adına tüm köylerimizde bu yönde çalışmalar yapmalıyız. İlk aşamada yaygın olarak yapılması planlanan eğitim yayım çalışmalarının yanı-sıra, buzağı hastalıkları ile mücadele, aşılama (E.Coli, Rotavirüs, Corona Virus) planlamaları da gerek Bakanlığımız gerekse yerel olarak İl Müdürlüklerimiz tarafından planlanmaktadır.

Hayvan Sağlığı ve Hayvan Hastalıkları ile mücadele çalışmalarında, siz Veteriner Hekimlerimiz olarak buzağı kayıplarının önlenmesi adına, yapılacak ilk işlerden biri, damızlık dişi hayvan kesiminin önüne geçilmesi ve bilinçli hayvancılığın tesisi için yetiştiricilerimizin eğitimidir. Sağlıklı buzağı iyi bakım ve beslemesi yapılmış anneden doğar. Buzağı bakım-beslemede doğru bilgilerin yetiştiricilerimize ulaştırılması, ahır ve çevrenin temizlik ve hijyeninin sağlanmasıdır. Sonraki aşama ise direkt olarak buzağı ishalleri gibi yüksek oranda kayıplara sebep olan hastalıklar ile mücadele çalışmalarıdır ki, sizler burada sahadaki en büyük yardımcımız olmaktasınız. Ülkemiz ve ilimiz hayvancılığının gelişmesi adına işbirliği ve koordineli olarak çalışacağımıza hiç şüphem yoktur. dedi. Ardından Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Veteriner Hekim Kaan ÇETİNKAYA tarafından Buzağı kayıplarına ilişkin bir sunum yapılarak alınması gereken tedbirler ve yapılması gerekenler hatırlatıldı.

Ayrıca 2018 yılında uygulamaya konulan, Veteriner Tıbbi Ürünlerin elektronik ortamda reçetelendirilmesi, uygulanması ve satışı ve kalıntı izleme gibi birçok yenilikleri içeren E-Reçete uygulaması ve sistemi için de Resmi Veteriner Hekimlere sunum yapılmıştır.


 

 

 

 


Etiketler:

Çankırı Tarım

Çankırı Tarım 

HABERLER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi
Çankırı - haberleri - Haber
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com
haber18.com Çankırı Haberleri

Bu Gün: 19-08-2018 22:54 - Çankırı haberleri