-
 

 
Rektör hasan AyrancıAFRİN Harekatı ile Alakalı 4 Dilde Mektubu Yazdı


Tarih: 21-01-2018 15:48 universite Muhabir: Turgut Reis  Bu Sayfa: 1703 Defa Görüntülendi


AFRİN Harekatı ile Alakalı 4 Dilde Mektubu Yazdı


Çankırı Karatekin Üniversite Rektörü Hasan Ayrancı AFRİN Harekatı ile Alakalı 4 Dilde Bilgilendirme Mektubu Yazdı


Cumartesi günü 17:00 sularında Türk Silahlı Kuvvetleri Özgür Suriye Ordusu ile birlikte Afrin’e bir harekat düzenledi. Top atışları ile başlayan harekat, Hava Kuvvetlerinin hava desteğiyle devam etti. Kara kuvvetlerinin bölgeye müdahalesi için zemin hazırlanmış oldu. Nihayet, Pazar günü itibariyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin kara birlikleri ÖSO ile birlikte Afrin’e doğru ilerlemeye başladı.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bekasını sağlamak, vatandaşlarının selametini temin etmek, sınır güvenliğini sağlamlaştırmak, dış güçlerin hain planlarını bozmak, bölge halkının insanca yaşamasını mümkün kılmak gibi sebeplerle başlattığı harekat üzerine ülke içinden ve dışından Türkün bağımsızlığına karşı tavır almış güruhlar, bazı karalama kampanyaları başlatmış durumda.

Türkiye Cumhuriyetinin haklı, uluslararası hukuka uygun, meşru müdafaa esasına dayalı ve kendi sınırlarını güvenceye almak, Suriye’nin toprak bütünlüğünü devam ettirmek, insan onuruna uygun yaşama imkanı verilmeyen kişilere yardım maksatlı bu harekatın ulusal ve uluslararası camiada yetkin şekilde anlatılması gerekmektedir.

Bu nedenlerle, Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan AYRANCI, Afrin’e ilişkin “Zeytin Dalı Harekatı” hakkında uluslararası kamuoyunu bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak maksadıyla Türkçe, İngilizce, Fransızca ve Arapça dillerinde bir mektup yazdı. Dört dilde yazılan bu mektuplar başta ilgili ve dünyanın dört bir yanında üniversite rektörlerine, Avrupa Birliğinin tüm yetkililerine, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere diğer üniversitelere ve Birleşmiş Milletler yetkililerine ulaştırıldı.

Söz konusu mektupta terörün hain yüzü anlatılarak, terörün ülkemizde, Asya ülkelerinde, Afrika ülkelerinde, Avrupa’da bir silah olarak kullanılması konu edildi. Ayrancı, mektubunda: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti uzun yıllardır bir çok farklı terör örgütünün saldırısı altındadır. Bu örgütlerden DAEŞ, PKK, PYD-YPG terör örgütleri ülkemizde yürüttükleri terör faaliyetleri sonucunda, güvenlik güçleri dışında binlerce sivil vatandaşın ölümüne sebebiyet vermiştir” dedi.

Ayrancı, yabancı ülkelere gönderdiği mektubunda Türkiye’nin sınırında bir terör devleti kurulmak istendiğini ifade ederken “PKK terör örgütü Suriye ve Irak’ta farklı isimler altında örgütlenerek sınırımızda terörist devletler oluşturmak üzere bölgesel ve uluslararası alanda faaliyet göstermektedir” dedi.

Ayrancı, dünyanın gözü önünde yaşanan bu girişimlere rağmen ülkenin içinde ve dışında Türkiye’nin sesini boğmak isteyen güruhların bulunduğunu ifa ederken, “Bu gerçekler karşısında, Afrin Harekatı üzerinden Türkiye Cumhuriyeti Devletinin terörizm ile yapmakta olduğu mücadele üzerinde kara propaganda yapılmasına izin verilmemeli ve bu açık insani faaliyet desteklenmelidir” dedi. Zira, Türk Silahlı Kuvvetleri aynı zamanda bölgede yaşanan insanlık dramlarını da sona erdirmek istemektedir. Herkesin kendi doğduğu, büyüdüğü ve çocuklarını yetiştirdiği yerde gelecek kuşaklara kendi kültür ve değerlerini aktarması hakkı bulunmaktadır. Harekatın yapılmaması halinde ise daha önce gözlemlendiği gibi milyonlarca kişinin sığınması olması, bu yolda çocukların dahil büyük hayat kayıplarına maruz kalmaları yakıcı bir acı olarak gözler önünde gerçekleşmiştir” dedi.  


Etiketler:

Öğretim Üyesi ve Ekibine İki Ödül Birden
Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Ekibine İki Ödül Birden

İlimizde İki Buluş Gerçekleştirildi
ÇAKÜ Öğretim Görevlisi İki Buluş Gerçekleşti

Teknolojide dışa bağımlılığı azaltacak
İlimizdeTeknokent, teknolojik açıdan dışa bağımlılığı azaltacak

Rektör Hasan Ayrancı, En İyi Yemekler Ülkemizde
Rektör Hasan Ayrancı, En iyiler ülkemizde. Osmanlı Eniyileri Ülkemize Getirdi

Rektör Hasan Ayrancı’ya Kupalı Ziyaret
Şampiyon Badmintonculardan Rektör Ayrancı’ya Kupalı Ziyaret

ÇAKÜ Afrin Sergisi Açtı
Çankırı Karatekin Üniversitesi Tarafından Afrin Sergisi Açıldı

ÇAKÜ Öğretim Üyelerinden Anlamlı Ziyaret
Çankırı Karatekin Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Anlamlı Ziyaret

Üniversitemiz Cimnastik Takımından Büyük Başarı
Üniversitemiz Cimnastik Takımından Büyük Başarı

İlimiz Üniversitesinden Mezun Oldular
Üniversitemiz 2017-2018 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BU GÜN
  • DÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
  Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Yazar ve Haberci GİRİŞİ
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaydak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans haber18.com Sitesi © 2018
Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com