Tapu İşlemleri İnternet Üzerinden Yapılabilecek


Tarih: 11-01-2018 12:32 Kurumlar Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 1804 Defa Görüntülendi


Tapu İşlemleri İnternet Üzerinden Yapılabilecek


Çankırı Tapu ve Kadastro Müdürlüğü konuyla alakalı açıklama yaptı


Çankırı Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada:

Tapu İşlemleri bundan sonra Tapu Müdürlüğüne gelmeden yapılacak ve Tapuda yapılan işlemlerin hangi aşamada olduğu internet aracılığı ile takip edilebilecek. Ayrıca e-devlet üzerinden taşınmazlarla ilgili tüm bilgilere harç ödenmeden ulaşabilecektir.
Web Tapu İşlemleri
E-Devlet üzerinden tapu kaydı ve taşınmaz yetki işlemleri


 TAPU VE KADASTRO GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN BİLGİLENDİRME
“Başvuruların elektronik ortamda alınması” konulu, 29/03/2017 tarihli ve 725578 sayılı Bakanlık Oluru ile “Başvuruların elektronik ortamda alınması” konulu, 11/11/2016 tarihli ve 2447188 sayılı Genel Müdürlük Makam Oluru uyarınca yapılan çalışmalar neticesinde web-tapu sistemi oluşturulmuştur.
Web-tapu sistemine giriş E-devlet kimlik doğrulama sistemi kullanılarak yapılmakta ve sistem TKGM-TAKBİS alt yapısı güvencesi altındadır.
1- Web-tapu ile getirilen yenilikler:
• Tapu maliki kendi taşınmazının bilgilerini görebilir.
• Tapu maliki kendi taşınmazına ait bilgilerin başkası tarafından incelenmesi için yetki verebilir.
• “Taşınmazınızı evinizden yönetin.” Vatandaş tapu müdürlüğüne gitmeden internetten işlem başvurusunu yapabilir ve gerekli belgeleri internetten tapu müdürlüğüne gönderebilir. Böylece vatandaş tapu müdürlüğüne gitmeden işlemler  başlatılarak, son aşamaya getirilmiş olur.
• Web-tapu kullanılarak malik, emlakçılara güvenli bir şekilde tapu bilgisi görüntüleme ve tapu müdürlüğüne başvuru yapma yetkisi verebilir veya verdiği yetkiyi kaldırabilir.
• Web-tapu sisteminde, tüm aşamalardan vatandaşlarımız SMS ile bilgilendirilmektedir.
• Tapu müdürlüklerince web-tapudan gelen başvurular ilgili memura havale edilir.
• Memur tarafından gerekli aşamalar tamamlandıktan sonra ilgilisine tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli ve işlemin tamamlanması için imza tarihi ve saati SMS ile gönderilir.
• Vatandaş, gerekli ödemelerini elektronik ortamda yaparak, belirlenen saatte tapu müdürlüğüne giderek işlemi tamamlar.
• Ayrıca web-tapu ile vatandaşlar, bizzat gelmeden taşınmazlarına işlem yapılmamasına yönelik beyan tesis eder veya kaldırabilir. Böylece sahtecilik girişimlerine karşı önemli bir tedbir alınmıştır.
2- Sonuç:
Bu proje ile vatandaşlarımızın tapu müdürlüğüne gitmeden, elektronik ortamda taşınmazlarını yönetebilecekleri bir sistem hayata geçirilmiştir.
Web-tapu ile vatandaşlarımızın ve emlakçıların;
• Tapu maliki ile yetki verilen kişilerin, tapu bilgilerini inceleyebildiği,
• Tapu malikinin bizzat tapu müdürlüğüne gelmeden vekaleten işlem yapılmamasına yönelik beyan tesisi ile terkinini yapabildiği,
• Elektronik ortamda belgelerini göndererek başvuru yaptığı,
• Eksiklikleri ve tüm bilgileri sms ile alabildiği,
• Başvurusunun hangi aşamada olduğunu işlem sorgulama aracılığıyla öğrenebildiği,
• Harç ve döner sermaye bedelini elektronik ortamda ödeyebileceği, sistem hayata geçirilmiştir.
Böylece işlem sahipleri tapu müdürlüklerine bizzat gelmeden tapu işlemleri son aşamaya kadar getirilmektedir. Sistem vatandaş için tüm Türkiye genelinde, emlakçılar için ise kademeli olarak hayata geçirilecektir.
E Devlet Şifresi Nasıl Alınır ?
Herhangi bir PTT veznedarına gittiğinizde ve E-Devlet şifresi talebinde bulunduğunuzda ilk olarak sizden T.C. Nüfus Cüzdanınız ya da daha öncenden T.C. vatandaşı olduğunu kanıtlayan bir Mavi Kart istenecektir. Bu iki belgeden biriyle kendi doğrulamanızı sağladıktan sonra size bir kullanım sözleşmesi sunulacaktır. Sözleşmeyi okuyup onaylayabilirsiniz. Sonrasında zarf içerisinde e-Devlet şifresi size verilecektir ve sizin haricinizde kimse şifreye sahip olamayacaktır.


Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi
Çankırı - haberleri - Haber
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com
haber18.com Çankırı Haberleri

Bu Gün: 19-08-2018 22:57 - Çankırı haberleri