TÜRKAV Sarıkamış Şehitlerini Unutmadı


Tarih: 08-01-2018 13:59 Genel Muhabir: Turgut Reis  Bu Sayfa: 734 Defa Görüntülendi

TÜRKAV Sarıkamış Şehitlerini Unutmadı


TÜRKAV Sarıkamış Şehitlerini Unutmadı


TÜRKAV Çankırı İl Başkanlığınca 6. Organize edilen Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı Karatekin Parkında Yapıldı.

Programda TÜRKAV Çankırı İl Başkanı İsa Bölükbaşı bir konuşma yaparak şunları söyledi: Saygıyı en son damlasına kadar hak eden Sarıkamış’taki şehit düşen ecdadını unutmayıp beyaz soğuğa rağmen gelen vatansever Bey efendiler hanım efendiler, sevgili gençler, kıymetli kıymetli mensupları.

TÜRKAV olarak bu sene altıncısını düzenlediğimiz geleneksel Sarıkamış Şehitlerini anma etkinliğine hoş geldiniz.

Rusların istila ettiği Ardahan’ı, Kars’ı, Sarıkamış’ı kurtarmak için 22 Aralık 1914-15 Ocak 1915 tarihleri arasında Büyük Sarıkamış Çevirme ve Kuşatma Harekâtı yapılmıştır.

Üçüncü Ordunun 9, 10, 11. Kolorduları, 24 Aralık 1914 günü şiddetli soğuğa rağmen Büyük Sarıkamış Çevirme ve Kuşatma Harekâtına başlamış. Ayrıca, gerilla harbi yapan yarı resmi Türk çeteleri de, Ardahan’a hareket etmişti. Üçüncü Ordudan bazı kıtalar, 24-25 Aralık gecesi, Sarıkamış’a ulaşmayı başarmış. Ancak, Allahu Ekber Dağlarını aşarken çetin zorluklar ve kış şartları sebebiyle gerek miktar, gerekse mevcut silahları yönünden çok zayiat ve kayıp vermişlerdi. Allahu Ekber Dağlarını aşan Mehmetçiklerden bir kol da, Sarıkamış’ın doğusundaki Selim İstasyonuna vararak demiryolunu tahrip edince, Sarıkamış’taki Rus kolorduları paniğe uğramıştı. Gayriresmî Türk çeteleri de, 1915 yılı başında Ardahan’a girmişti. Rus Kafkas Ordusu Başkumandanı, Üçüncü Ordunun ilerleyişi üzerine; 2-3 Ocak 1915 günlerinde telsiz-telgraf ile müttefikleri Fransa ve İngiltere’ye, günde birkaç defa yalvarırcasına başvurarak: “Telefon konuşmalarını durduran soğuk ve kış, Türk ordusunu engelleyemiyor. İkinci bir cephe açmazsak; Türk ordularının ilerlemesi durdurulamaz…” haberini gönderiyordu.

Kış, 3-4 Ocak 1915 gecesi daha da şiddetlendi. Fırtına ile yağan kar, yolları tıkayıp, çadırları yıktı. Arkasından da dondurucu soğuklar bastırınca, 150 000 kişilik ordunun 90.000’i donarak şehit düşmüşlerdir. Aynı zamanda Ruslarda otuz iki bin askerini kaybetmiştir.

 Bu olayı en veciz biçimde Rus Kafkas Ordusu Kurmay Başkanının anılarında buluyoruz:

” İlk sırada diz çökmüş 9 kahraman. Mavzerleriyle nişan almışlar, tetiğe asılmak üzereler ama asılamamışlar… İkinci sırada cephane taşıyanlar var, sandıkları bir avuçlamışlar ki, kainattan hırslarını almak istiyor gibiler. Öylesine kaskatı kesilmişler… Ve sağ başta Binbaşı Nihat. Dimdik ayakta, başı açık, saçları beyaza boyanmış, gözleri karşıda… Allahu ekber dağlarındaki son Türk müfrezesini teslim alamadım. Çünkü onlar bizden çok evvel, Allah’larına teslim olmuşlardı.” Sarıkamış kuşatma harekâtı aşırı soğuk ve açlık yüzünden, hedef ele geçirilemeden sona erdi.

Bizim millet olarak şöyle bir hasletimiz var biz zaferlerimizi anar ve kutlarız; fakat hiçbir zaman üzüntülerimizi ve felaketlerimizi gündeme pek getirmeyiz eğer üzüntülerimizi, felaketlerimizi gündeme getirmezsek orada yaşananları unutursunuz eğer unutursak benzer acı olayları tekrar yaşamak zorunda kalabiliriz onun için unutmamalı ve hatırlamalıyız.

 İşte yasını tutmamız hatırlamamız gereken en acı olaylardan, dramlardan biriside Sarıkamış’tır. Sarıkamış; seksen bin, doksan bin canla yazılmış destandır.

Sarıkamış bu milletin evlatlarının milletin bağımsızlı için vatan topraklarına düşman ayağı değmemesi için, milletin geleceği için nelere katlanabileceğinin, fedakârlık sınırının neresi olabileceğini gösteren bir destandır, bir dramdır. Fakat bu dram bizim şerefimizdir. Çünkü atalarımızın şehit kanıyla sulanmış ve sınırları şehitlerimizin kanıyla çizilmiş bu vatan topraklarını korumak için ölümü göz alarak, Niğde Ulukışla’ya trenle, Samsun’a deniz yoluyla gelerek kilometrelerce yaya olarak Erzurum’a kadar yürüyerek, oradan eksi 39 derece soğuk ve tipiye rağmen öleceğini bilerek, donacağını hiç düşünmeden cepheye yürümüşler doksan bin vatan evladı tek kurşun atmadan şehit olmuşlardır.

Geçmişimizi iyi bilmeliyiz Ecdadımız bu toprakları hangi şartlarda kanlarını dökerek canlarını vererek çeşitli uzuvlarını kaybederek çocuklarımızın emaneti bu güzelim vatan toprağını bizlere vatan olarak bıraktı. Vatanı olmayan hür ve bağımsız olmayan bir milletin dini ve namusu ayaklar altında kalacağını bildikleri için Sarıkamış’ta, Allahuekber dağlarında, Allaha kavuştular. Ruhları şad olsun.

Üzerlerinde yazlık elbiselere rağmen aç susuz kilometrelerce eksi 39 derece soğukta yürüyerek zaman zaman dondurucu soğuk ve tipi ile mücadele ederek, donarak, düşmanla çarpışarak şehit olmuşlardır.   Gazilerimizi anmak, şehitlerimizi yad etmek, bir nebze de olsa onların yaşadıklarını yaşamak ve onların hasret kaldıkları sıcacık bir tas çorbayı içip, elhamdülillah deyip; ruhlarına bir Fatiha göndererek şükranlarımızı sunmak TÜRKAV olarak niyetimizdi.

Ey donarak şehit düşen şehidim seni, içimiz sızlayarak; ay-yıldızlı bayrağımız dalgalandıkça, ezanımız semaları süsledikçe, istiklal marşımız coşkuyla söylendikçe unutmayacağız. Unutturmayacağız. Huzur içinde uyu. Senin bizlere miras bıraktığın çocuklarımızın emaneti bu toprakları gözümüz gibi korumak bizim için en kutsal görevdir. Bizi bölmek isteyen Emperyalistlerin, Siyonistlerin ve onların yerli işbirlikçilerinin oyunlarına gelmeyeceğiz ve onların oyunlarını bozmak bizim birinci vazifemizdir. Bizi parçalayıp yok etmek isteyen şer odakların oyunlarını bozmak için mücadele etmezsek bu vatan için, ilay-ı kelimatullah davası Allah davası için kısacası Türk-İslam davası için şehit olan aziz şehitlerimizin gazilerimizin iki eli iki dünyada yakamızda olacaktır.

Burada sözlerime son verirken Aziz şehitlerimizi gazilerimizi minnetle şükranla anıyor katılımlarınızdan sizlere, katkılarından dolayı 15 Temmuz Şehitleri Anadolu Lisesi personeline TÜRKAV yönetim kurulu adına çok teşekkür ediyorum.

Vatanımız sabah aydınlığını görsün bütün geceler bizim olsun

Ne mutlu Türk’üm diyene dedi

Emekli eğitimci Ali Kesik hocamız tarafından Aziz Şehitlerimiz için indirilen hatmin duasını Türk Diyanet Vakıf-Sen Şube Başkanı Satılmış Akyol hoca yaptı. Duanın ardından katılımcılara tarhana çorbası ikramında bulunuldu.

Çankırı TÜRKAV’ın geleneksel hale getirdiği ve 6 yıldır düzenlediği bu etkinliğe çok sayıda siyasi parti başkanı ve sivil toplum örgütü başkan ve üyeleri katıldı. Takdir toplayan bu anma programını bazı kamu kurumları da örnek alarak düzenlemeye başlamıştır.

TÜRKAV İl Başkanı İsa Bölükbaşı ve ekibinin yıllardır yaptığı dini ve milli günlere has etkinlikleri Çankırılılar tarafından takdirle karşılanırken bazı sivil toplum örgütlerinin bulunmaması dikkatlerden kaçmadı.Etiketler:
TÜRKAV Sarıkamış Şehitlerini Unutmadı

Ana Sayfa


Şehidimiz Var Çankırı - Çankırı Haberleri - Çankırı Şehit - Çankırılı Şehit Var Şehidimiz Var Çankırı
Çankırılı Hemşehrimiz Jandarma Uzman Çavuşl Yüksel Kapdan Şehit Oldu

Haydar ve Ecir Ailelerinin Mutlu Günü - Çankırı Haberleri - - Haydar ve Ecir Ailelerinin Mutlu Günü
Haydar ve Ecir Ailelerinin Mutlu Günü

Yeni Hastane Binasının Yeri Konusunda İstişare Yaptılar - Çankırı Haberleri - hamdi bilge aktaş - muhammet emin akbaşoğlu -hüseyin filiz - yeni çankırı devlet hastanesi hüseyin keskin doktor Yeni Hastane Binasının Yeri Konusunda İstişare Yaptılar
Çankırı Bürokratları Yeni Hastane Binasının Yeri Konusunda İstişare Yaptılar

Yapraklılı Genç İş Adamı Hayatını Kaybetti - Çankırı Haberleri - - Yapraklılı Genç İş Adamı Hayatını Kaybetti
Yapraklılı Genç İş Adamı Hayatını Kaybetti

Arkadaşlarını Anmak İçin Ilgaz Dağı’na Tırmandılar - Çankırı Haberleri - - Arkadaşlarını Anmak İçin Ilgaz Dağı’na Tırmandılar
Arkadaşlarını Anmak İçin Ilgaz Dağı’na Tırmandılar

Göçmenler Fotoğraf Sergisi ve Müze’yi Gezdi - Çankırı Haberleri - - Göçmenler Fotoğraf Sergisi ve Müze’yi Gezdi
Göçmenler Fotoğraf Sergisi ve Müze’yi Gezdi

Çankırı Lastik Fabrikasının yeni Ceo’su Masatsugu Nishino - Çankırı Haberleri - Masatsugu Nishino - Masatsugu-Nishino-cankiri-lastik-fabrikasi-ceosu Çankırı Lastik Fabrikasının yeni Ceo’su Masatsugu Nishino
Japon Devinim Çankırı’daki yeni Ceo’su Masatsugu Nishino Oldu

Mübaşirler GİH Sınıfına Geçirilmelidir - Çankırı Haberleri - - Mübaşirler GİH Sınıfına Geçirilmelidir
Memiş : Mübaşirler GİH Sınıfına Geçirilmelidir

Rektör Ayrancı’dan Ankara Çıkarması - Çankırı Haberleri - - Rektör Ayrancı’dan Ankara Çıkarması
Rektör Ayrancı’dan Ankara Çıkarması

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

 • BU GÜN
 • DÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY


regent cruises
regent cruises
rssc - RSSC

  regent cruises - rssc

 

regent cruises - rssc
rssc - RSSC


.