Çankırı Yumurta Tatlısı Tescillendi


Tarih: 04-01-2018 12:54 Belediye Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 5453 Defa Görüntülendi


Çankırı Yumurta Tatlısı Tescillendi


İlimizin en önemli yöresel tatlılarından biri olan Yumurta Tatlısı, Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret ile tescillendi


Çankırı, ilk coğrafi işareti yöresel tatlılarından biri olan yumurta tatlısı ile kazandı. Tescil için itiraz süreci de göz önünde bulundurularak Eylül 15’inde ilana çıkan yöresel tatlı, Aralık 15’inde ilandan indirilerek tescil edildi. Bundan sonraki süreçte Yumurta Tatlısı, Türkiye’nin her yerinde Çankırı ile anılarak pazarlaması daha kolay hale getirilmiş olacak.

Belediye Başkanı İrfan Dinç, yöresel bir tatlının tescillenmesi ve diğer yöresel ürünler ile ilgili sürecin Çankırı’nın marka şehir olma yolunda attığı önemli adımlardan biri olduğunu vurguladı. Dinç, Yumurta Tatlısı’na ait tescil belgesinin Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından önümüzdeki günlerde teslim edileceğini söyleyerek konu ile ilgili tanıtım toplantısı da gerçekleştireceklerini bildirdi.

Ayrıca, Çankırı Yoka (İnce) Ekmek Muskası, Çankırı Sarımsaklı Et, Çankırı Kaya Tuzu, Çankırı Küpecik Peyniri ürünlerinde de coğrafi işaret başvurusu Çankırı Belediyesi tarafından yapıldı. Başvuruların inceleme süresi devam ediyor.

Çankırı Mutfağı'ndan Yumurta Tatlısı
12 adet yumurta
1,5 su bardağı un
1 yemek kaşığı tereyağı
ŞERBETİ İÇİN
6 su bardağı şeker
6 su bardağı su
Yumurtaların sarısı bir kaba beyazı bir kaba ayrılır. Yumurtanın beyazı 10 dk boyunca ara vermeden çırpılır. Tatlının şerbeti önceden hazırlanır. Cam fırın kabı yağlanır. Yumurtanın sarısı tahta kaşıkla çırpılır. Sarısı ve beyazı karıştırılır. Un elenerek konur. Yağlanmış fırın kabına kek harcı dökülür. 185 derecelik fırında 30 dk pişirilir. Piştikten sonra 1 saat fırında bekletildikten sonra şerbeti dökülür.


Etiketler:

Çankırı Yumurta Tatlısı Tescillendi  İLÇELER Hakkımızda
Haberci Editör Girişi

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com