Kendine Değer Kat Projesi


Tarih: 03-01-2018 23:36 Egitim Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 1211 Defa Görüntülendi


Kendine Değer Kat Projesi


ÖZTÜRK, kültürel değerlerimizin güçlendirilmesini ve öğrencilerde ahlaki bir topluluk bilincinin oluşturulmasını hedefliyoruz


Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, “Kendine Değer Kat projesi ile öğrencilere temel insanî değer ve erdemlerin kazandırılmasını, öğrencilerin akademik bilgi ve gerçek hayatta rehberlik edecek ahlaki değerlerle donatılmış olarak yetiştirilmesini, kültürel değerlerimizin güçlendirilmesini ve öğrencilerde ahlaki bir topluluk bilincinin oluşturulmasını hedefliyoruz.” dedi.

Bir toplumu ayakta tutan milli, manevi, kültürel, sosyal ve insani değerlere karşı toplumda, çocuklarımızda ve gençlerimizde farkındalık oluşturmak ve onların davranışa dönüştürülmesini sağlamak, toplumsal sorunlara çözüm üretebilen nesiller yetiştirmek, ahlaki ve insani değerleri toplumun her kesiminde yaygınlaştırabilmek, değerler eğitimini sadece okulların temel bir görevi olmaktan çıkarıp toplumun her kesiminden insanın katılımıyla gerçekleşen sosyal bir sorumluluk ödevi haline dönüştürmek projenin başlıca hedefleri arasında.

Proje değerler eğitiminin ruhuna uygun bir şekilde yaparak, yaşayarak ve hissederek gerçekleştirilecek etkinlik ve uygulamaları içeriyor. Tamamen öğrenci merkezli, somut, yüreğe dokunan ve davranış odaklı faaliyetlerin gerçekleştirilmesi hedefleniyor.
    
İlimizde belirlenen her okul seviyesinden 25 öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilen proje çalıştay ekibine AR-GE personeli tarafından projeden beklenilen fayda ve amaçların aktarılmasıyla projenin oluşmasındaki ilk adım gerçekleştirilmişti. Daha sonra 25 kişilik bu çalıştay ekibi mini çalıştayda ikinci defa bir araya gelerek uygulanabilir, davranışa ve faydaya dönük etkinlik ve uygulamaları belirlediler. Değerler eğitimi temalı projenin ismi de çalıştay ekibinin isim önerilerinden sonra yine demokratik bir seçimle belirlendi.
   
Proje çerçevesinde; okullarımızda, unutulan sokak oyunları ve sokakta oyun oynama ruhunu yeniden hayata döndürmek amaçlı planlanan  “ANNEM BABAM BU OYUNLARI OYNARMIŞ / ÇOCUKLUĞUM NEREDESİN?”  etkinliği, öğrencilere konuşma adabı ve hoş sohbet gibi davranışları kazandırmak amacıyla düşünülen “MUHABBET EHLİ” etkinliği, kültürel aktarımın sağlanması amacıyla düşünülen ve sandık ve depolarda kilitli kalan hatıraların sergileneceği “ATA YADİGARI” etkinliği, eski bayramlara duyulan özlemi canlandıracak olan “BAYRAM FOTOĞRAFLARI SERGİSİ “ etkinliği, geleneksel Türk tiyatrosunun yeniden hatırlatacak “MEDDAH” etkinliği gibi birçok faaliyet yürütülecektir.
   
İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK proje ile ilgili yaptığı açıklamada, “Toplumsal hayatı oluşturan, insanları birbirine bağlayan, gelişmeyi, mutluluğu ve huzuru sağlayan, risk ve tehditlerden koruyan ahlaki, insani, sosyal, manevi değerlerimizin tüm bireylere kazandırılmasında en önemli etken eğitimdir. Bu kazanımlarımızın öğrencilerimize aktarılması da değerler eğitimini oluşturmaktadır.
Bu amaçla Müdürlüğümüz tarafından 3 yıl süreyle tüm eğitim kademelerinde uygulanacak olan ‘Kendine Değer Kat’ projesi ile öğrencilere temel insanî değer ve erdemlerin kazandırılmasını, değerlere karşı duyarlılık oluşturulması ve değerlerin davranışa dönüştürülmesini, öğrencilerin akademik bilgi ve gerçek hayatta rehberlik edecek ahlaki değerlerle donatılmış olarak yetiştirilmesini, kültürel değerlerimizin güçlendirilmesini, okul ve çevresindeki sosyal yaşamın ahlaki ve etik değerlere uygun olarak şekillenmesini ve öğrencilerde ahlaki bir topluluk bilincinin oluşturulmasını hedefliyoruz.” dedi.

 

 

Etiketler:

Kendine Değer Kat Projesi


Mesleki Çalışma Programları Devam Ediyor
İlimizde İl Milli Eğitim Müdürlülüğ Haziran 2018 dönemi mesleki çalışma programı oluşturdu.

Tüm Okulları laboratuar İle Buluşturmak İstiyoruz
Laboratuvar ihtiyaçları ve mevcut laboratuvarlarındaki eksiklerin giderilmesi çalışmaları başladı

İlk Defa Karne Aldı. Çok Heyecanlandı
Karne Programına Ailece Eğitimci Olan Siyasetçi Mustafa Potukoğlu’da katıldı

Kudüse Mektup Yarışması Düzenlendi
Kudüs e Mektup Yarışmasında Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi

Güzel Sanatlara Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alınacak
Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi’ne Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alınacak

İftar Sonrası Yaş Pasta Kestiler
Minikler Aileleri İle İftar Yaptılar. Yaş Pasta Kestiler

Merkezi Sınav ve Bursluluk Sınavları Mesajı
İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk ün Merkezi Sınav ve Bursluluk Sınavları Mesajı

İlimiz Sanat Merkezi Avrupa Yolunda
Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi Avrupa Yolunda

Gazi Anadolu Lisesi TÜBİTAK 4006
Gazi Anadolu Lisesi tarafından TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı sergisi gerçekleştirildi

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BU GÜN
  • DÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY


 

Tüm Haberler

Valilik Haberleri

Belediye Haberleri

Siyasi Haberler

Genel Haberler

ÇANKIRI
Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans haber18.com Sitesi © 2018
Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com

Yazar ve Haberci GİRİŞİ