Çankırı da Bitki Koruma Takip Sistemi Uygulanacak


Tarih: 24-12-2017 12:18 Kurumlar Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 2052 Defa Görüntülendi


Çankırı da Bitki Koruma Takip Sistemi Uygulanacak


Tarım İl Müdürülüğü Bilgilendirdi. Bitki Koruma Ürünleri Satışında Karekod Dönem Başlıyor


Ülkemizde zirai mücadele amacıyla kullanılan bitki koruma ürünlerinin ruhsatlandırılması, kontrolü, imali, ithali ve satışı 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı Gıda ve Yem Kanunu ve buna bağlı olarak çıkarılan Mevzuat hükümlerine göre Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yürütülmektedir.

Gıda güvenilirliğinin sağlanması, bitki ve bitkisel ürünlerde, kalıntı probleminin ve tavsiye dışı kullanımının önlenmesi için, bitki koruma ürünlerinin üretim aşamasından başlamak üzere piyasaya arzı ve son kullanıcıya kadar geçen süreçlerin izlenebilmesi, bitki koruma ürünü satışının kontrol edilebilmesi önem taşımaktadır. Bu bağlamda Çankırı İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürülüğü Toplantı Salonunda ilimizde faaliyet gösteren Bitki Koruma Bayileri ve Tarım Kredi Kooperatifleri ile eğitim ve bilgilendirme toplantısı düzenlenmiştir. Yapılan toplantıda 01.01.2018 tarihinden itibaren uygulamaya başlanacak olan KAREKOD  ile ürün satışı esasına dayalı 'Bitki Koruma Ürünleri Takip Sistemi' hakkında bilgilendirme yapılmıştır.

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Müdür Vekili Halil TEKİN "Karekod uygulamasının başlamasıyla birlikte zirai mücadele ilaçlarının üretim aşamasından, çiftçilerimize ulaşıncaya kadar her aşamada takibini sağlamak açısından çok önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca  bu çerçevede bitki koruma ürünlerinin kayıt altına alınması amacıyla, bitki koruma ürünlerinde karekod sistemine geçilerek bayilerde bulunan stok ve raftaki mevcut bitki koruma ürünlerinin hangi tarihte, ne miktarda kimden alındığı, bu ürünlerin hangi tarihte, ne miktarda kime ve hangi üründe kullanılmak üzere satıldığı bilgisi takip edilebilecek. Bitki koruma makineleri de bitki koruma ürünlerinde olduğu gibi karekod sistemi ile takip edilerek ürün kimliğine tam ve hızlı ve doğru sayısal verilere ulaşıp, takibi kolaylaşacak kayıt dışı ürünlerin belirlenmesi sağlanacak" dedi


 

 


Etiketler:

Çankırı da Bitki Koruma Takip Sistemi Uygulanacak  İLÇELER Hakkımızda
Haberci Editör Girişi

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com
haber18.com Çankırı Haberleri