Çankırı’da Liseliler  Yaran Ocaklarında


Tarih: 18-12-2017 22:44 Egitim Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 1845 Defa Görüntülendi


Çankırı’da Liseliler Yaran Ocaklarında


Hacı Muradı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi Pansiyonunda kalan öğrenciler Yaran Ocağına Katıldılar


Hacı Muradı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi Pansiyonunda kalan öğrencilerin pansiyon içi düzenledikleri etkinlikler kapsamında Yaran gösterisi programı  “Yaran Meclisi Oğuz Boyları Kültür ve Yaşatma Derneği” ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Program Kuran-Kerim tilavetiyle başladı. Hacı Muradı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi pansiyonu müdür yardımcısı Üzeyir Çelik açılış konuşmasına bu geceyi beraber tertipledikleri Yaran Meclisi Oğuz Boyları Kültür ve Yaşatma Derneği başkanı Recep Deneci ve yönetimine teşekkür ederek başladı. Çelik, bu gecenin gençlerimizin hayatlarında unutamayacakları izler bırakacağını belirtti.   Hepimiz öğrenci olduk. Öğrencilik yıllarına dair birçok şeyi unuttuk. Pansiyonda yaptığımız sosyal kültürel faaliyetlerle öğrencilerimize unutamayacağı izler bırakmak zihinlerine ve gönüllerine dokunuşlar yapmak istiyoruz. Eminim ki öğrencilerimiz bu günü unutmayacaklar sevdikleriyle paylaşacaklardır. Programın gerçekleşmesinde emeği geçen pansiyon nöbetçi öğretmenlerimize, personelimize ve öğrencilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Pansiyonda gerçekleştirilen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödüllendirildiği gecede okul idarecileri selamlama konuşması yaptılar. Hacı Muradı Veli Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Ortaokulu Müdürleri Mürsel Eroğlu ve Ali Yüzdemir öğrencilere hediye takdim ettiler.

‘Gençlerimizin eğitiminin bir parçası, örf-adetlerimizin, kültürümüzün yaşatıldığı, kaliteli esnafın yetiştirildiği yaran ocakları, gençlerimize bir meclise girme, selamlama, oturma, kalkma adabının hatırlatıldığı yerler olduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk: Sizlerden burada öğrendiklerinizi; okulda, pansiyonda, evlerinizde uygulamanızı, yaşamanızı istiyorum. Yaran ocaklarının her şeyin birlikte beraberce bir disiplin içinde yapılması gerektiğini bizlere hatırlattığını, bu değerlerin başarı için çok önemli hususlar olduğunu ifade eden Muammer Öztürk programda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Yaran Büyük Başağası Ali Denecinin misafirleri selamlama konuşmasının ardından Küçük Başağa Hasan Çakmak misafirlere Yaran Kültürünün tarihsel süreci, yaranda bulunanların görev ve sorumlulukları, yaran kültürüyle topluma sağladıkları katkıları anlatan güzel bir sunum yaptı.

Eğlenirken öğreten, öğretirken düşündüren birçok yaran oyununun sergilenmesinden sonra yemek ikramıyla program gençlerin gönlünde unutulmaz bir anı olarak yer almak üzere sona erdi. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Etiketler:

Çankırı’da Liseliler Yaran Ocaklarında  İLÇELER Hakkımızda
Haberci Editör Girişi

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com