Çankırı Milletvekili  Muhammet Emin AkbaşoğluAkbaşoğlu Çankırı’yı Türkiye ’nin Gündemine Taşıdı


Tarih: 16-12-2017 15:08 Siyaset Haberleri Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 5473 Defa Görüntülendi

Akbaşoğlu Çankırı’yı Türkiye ’nin Gündemine Taşıdı

Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu Çankırı’yı Türkiye ’nin Gündemine Taşıdı
AK Parti Grubu Adına Çankırı Milletvekili Av. Muhammet Emin Akbaşoğlu Kültür ve Turizm Bakanlığının 2018 yılı bütçesi hakkında AK Parti Grubu adına konuşma yaptı:

Emin Akbaşoğlu:   Bilindiği üzere, Kültür ve Turizm Bakanlığı, millî, manevi, tarihî, kültürel ve turistik değerleri araştırmak, geliştirmek, korumak, yaşatmak, benimsetmek ve bu suretle millî bütünlüğün güçlenmesine katkıda bulunmak üzere yurt içinde ve dışında teşkilatlanmış bir kuruluştur. Millî kültürümüz, inancımıza, ilim ve irfana, örf ve âdetlerimize, hak ve hakikate, adalet ve merhamete velhasıl güzel ahlaka dayanmakta, Hazreti Mevlâna'nın Pergel metaforuyla millî ve yerli, aynı zamanda evrensel mahiyet arz etmektedir.

 Millî kültürümüz Hoca Ahmet Yesevi'nin, Şeyh Edebali'nin, Hacı Bektaşi Veli'nin, Ahi Evran'ın, Yunus Emre'nin yoğurduğu sağlam temeller üzerine bina edilmiştir. Din ve devletimizin, vatan ve milletimizin, millî kültür ve millî şuurla ortaya çıkardığı hakkı üstün tutan medeniyet uygulamaları, İngiliz tarihçi Toynbee'nin ifadesiyle ideal devlet sistemini ortaya çıkarmış, böylelikle tam 4 asır Bosna'da Sırpları, Hırvatları; Kudüs'teyse Hristiyanları ve Yahudileri temel hak ve özgürlükler ekseninde bir arada yaşama ve yaşatma tecrübesini tüm insanlığa en mükemmel şekilde göstermiştir.

Değerli milletvekilleri, 1071'de Malazgirt kapısından girdiğimiz Anadolu coğrafyasında, rahmet ve merhamet medeniyetinin biricik rehberi Efendimiz (AS)'ın tüm insanlık için örnek ahlakının öğrenildiği, öğretildiği, yaşatıldığı ve yayıldığı müessese olarak ilk dârülhadis Çankırı'mızda inşa edilmiş Taş Mescit'tir. Bu sebeple, ahilik ve yâran kültürünün temsilcisi olan Çankırı'mız, Anadolu'nun tadı, tuzu, mayası olduğu kadar, aynı zamanda kilit taşıdır da.

Yüzyıl önce, kuvveti üstün tutan ve bizi tarihten silmek isteyen Batılı güçler harekete geçtiklerinde, Gazi Meclisin önderliğinde, dedelerimiz, hep birlikte işgale karşı durarak birinci istiklal mücadelesini verdiler. Bu mücadelede İnebolu, Kastamonu, Ilgaz, Çankırı, Ankara hattı, Bakanlığımızın tesciliyle "istiklal yolu" olarak tarihe geçti. Ne büyük tevafuktur ki yüzyıl sonra 15 Temmuz uluslararası darbe ve işgal girişiminde Sayın Cumhurbaşkanımızın "Haydi meydanlara!" çağrısıyla Sayın Başbakanımız da aynı yolu takip ederek Ilgaz, Çankırı, Ankara hattından Gazi Meclisimize intikal ederek bu emperyalist girişimin aziz milletimiz tarafından püskürtüldüğünü tüm dünyaya ilan etti. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

Bunu hazmedemeyen kurulu müfsit dünya sistemi, Birinci Dünya Savaşı'nın ikinci yarısında akim kalan Sevr operasyonunu, şahsi menfaatlerini müstevlilerin emelleriyle tevhit etmek isteyen dahili ve harici bedhahların yardımıyla bir an evvel tamamlamak ve Nil'den Fırat'a büyük İsrail'i gerçekleştirmek istiyorlar. Tanrıyı kıyamete zorlama sapkın düşüncesiyle, evanjelik Hristiyanlar ile Yahudi siyonistlerin Müslüman görünümlüler arasından FETÖ ve DAİŞ gibi devşirdikleri, PKK ve PYD gibi oluşturdukları maşalarla medeniyetler çatışması ve tarihin sonu tezlerine dayanarak Kudüs'ü bu sebeple İsrail'in sözde başkenti ilan ediyorlar. ABD'nin bu yöndeki kararı uluslararası hukuka ve insanlığa karşı küresel 15 Temmuz darbe ve işgal girişimidir. Türkiye'nin liderliğinde toplanan İslam İşbirliği Teşkilatının İstanbul deklarasyonu ise bu kararı buruşturup tarihin çöp sepetine atmıştır elhamdülillah. (AK PARTİ sıralarından alkışlar)

İşte, bu ahval ve şerait içerisinde bütün dünya bilsin ki 15 Temmuzda başlattığımız ikinci istiklal yürüyüşümüz, Gazi Meclisimizin rehberliğinde "Dünya 5'ten büyüktür." diyen Cumhurbaşkanımız ve Başkumandanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde Kudüs-ü Şerif'in özgürlüğüne kavuşması, böylece adil ve merhametli yeni bir dünyanın kurulmasıyla sonuçlanacaktır. Bunun için birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Zira, girmeden tefrika bir millete düşman giremez, toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.
    
Bu çerçevede, yerel, ulusal, bölgesel ve küresel anlamda Bakanlığımızın üzerine düşen görevleri başarıyla ifa edeceğine inanıyor, bütçenin bereketli olması dileğiyle hepinize saygılarımı sunuyorum. “dedi
 
Video Görüntüleri


Etiketler:

Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu

Çankırı Milletvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu







 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com