Okul Servis Araçlarında Yeni Dönem Başlıyor


Tarih: 14-12-2017 14:00 Egitim Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu Sayfa: 3047 Defa Görüntülendi


Okul Servis Araçlarında Yeni Dönem Başlıyor

Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, Öğrencilerimizin güvenliği ve sağlığı, bizim en büyük önceliğimizdir


Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, “Servis aracı kullanan çocuklarımızın okullarına güvenli bir şekilde gidip gelmeleri konusunda her türlü tedbiri almak zorundayız. Öğrencilerimizin güvenliği ve sağlığı, bizim en büyük önceliğimizdir.” dedi.

İçişleri Bakanlığınca, Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle, okul servis araçlarındaki standartlar yeniden belirlendi. Ülke gündeminde, son dönemlerde yaşanan ve ne yazık ki üzücü kayıplarla gündeme gelen okul servis araçları üzerindeki belirsizlik ve tartışmalar, yönetmelikte yapılan değişikliklerle tamamen giderildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamalara göre, bundan böyle; servis hizmetlerinde kullanılacak araçların arkasında, "OKUL TAŞITI" yazısını kapsayan numunesine uygun renk, ebat ve şekilde reflektif bir kuşak bulunacak. Okul servis aracının arkasında, öğrenci ve çocukların iniş ve binişleri sırasında yakılmak üzere en az 30 cm çapında kırmızı ışık veren bir lamba bulunup bu lambanın yakılması halinde üzerinde siyah renkte büyük harflerle "DUR" yazısı okunacak şekilde tesis edilecek. Taşıtlar temiz, bakımlı ve güvenli durumda bulundurulacak ve altı ayda bir bakım ve onarımları yaptırılmakla birlikte; taşıtların cinsine göre Karayolları Trafik Yönetmeliğinin öngördüğü periyodik muayeneleri de yaptırılmış olacak. Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtların yaşları on iki yaşından büyük olmayacak.

30 gün süreyle kayıt yapma özelliğine sahip araç takip sistemi bulunduracak olan araçlarda, 03.09.2018 tarihinden itibaren her öğrenci için üç nokta emniyet kemeri, her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistemler ile araç iç ve dış kamera sistemi zorunlu hale gelecek.

Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerini taşıyan servis araçlarında rehber personel bulundurmak zorunlu olacak. Üzerinde büyük harfler “REHBER” yazan sarı renkte ve reklektif kuşaklar bulunan yelek giyecek olan rehber personelin 22 yaşından büyük ve en az lise mezunu olması gerekecek. Araçlarda görevli tüm şoför ve rehber personelin her yıl ilgili sağlık kuruluşundan bu göreve uygun olduğuna dair rapor alması ile şoförlerin her 5 yılda bir ilgili kuruluşlardan psikoteknik rapor alması şart koşulacak. Servis hizmetlerinde çalışan tüm personelden adli sicil kaydı ile arşiv kaydı istenecek.

Yönetmelikte istenilen belgelerle okul yönetimine başvuracak olan araç sahipleri, ancak mülki idare amiri tarafından verilen izin belgesi ile okul servis işletmeciliği yapacaklardır.

Denetimlerinin Milli Eğitim, Belediye, Emniyet, Jandarma ve ihtiyaç halinde diğer kurum temsilcilerinin de bulunduğu bir komisyon tarafından yapılacak olan okul servis araçlarında, Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve diğer ilgili kuruluşlar da her türlü denetimi yapabilecekler. Mülki İdare amiri tarafından Belediyeye yapılan bildirim üzerine, özel İzin Belgesi iptal edilen araçlara, aynı eğitim öğretim yılında yeniden izin belgesi düzenlenmeyecek.

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, yaptığı açıklamada, “ Müdürlüğümüzce yapılan hazırlıklar tamamlanmak üzeredir. Araç sahipleri tarafından, istenilen belgeler okul yönetimlerine teslim edilmeye başlanmış, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra şartları uygun görülen araçlara izin belgesi düzenlenecektir. Servis aracı kullanan çocuklarımızın okullarına güvenli bir şekilde gidip gelmeleri konusunda her türlü tedbiri almak zorundayız. Öğrencilerimizin güvenliği ve sağlığı, bizim en büyük önceliğimizdir.” dedi.


 


Etiketler:

Muammer Öztürk Çankırı Mlli Eğitim Müdürü

Okul Servis Araçlarında Yeni Dönem Başlıyor

Ana Sayfa


Miniklerin Çanakkale Menüsü İkramı - - Miniklerin Çanakkale Menüsü İkramı
Çankırı’da Anaokulu Öğrencilerinden Büyüklerine Çanakkale Menüsü İkramı

Gizem Gökmen Türkiye Şampiyonu Oldu - - Gizem Gökmen Türkiye Şampiyonu Oldu
Türkiye Okullar Arası Yıldız Kızlar Atıcılık Türkiye Şampiyonu Gizem Gökmen Oldu

Eğitiminde Biz Oyundayız Projesi - - Eğitiminde Biz Oyundayız Projesi
Çankırı Eğitiminde Biz Oyundayız Projesi

15 farklı noktada okuma yazma kursu - - 15 farklı noktada okuma yazma kursu
Okuma Yazma Seferberliği Kapsamında Kurslar Başladı

İlkokulda Mehmetçik İçin Kermes Düzenlendi - - İlkokulda Mehmetçik İçin Kermes Düzenlendi
TOKİ İlkokulu Mehmetçik İçin Kermes Düzenlendi

Evi Sınıf Yaptık - - Evi Sınıf Yaptık
Çankırı’da Engelleri Aştık, Evi Sınıf Yaptık Projesi Etkinliklerle Devam Ediyor

İmam Hatipliler Değerlerine Sahip Çıkıyor - - İmam Hatipliler Değerlerine Sahip Çıkıyor
İmam Hatipli Öğrenciler Değerlerine Sahip Çıkıyor

Hayaller Hayat Buluyor - - Hayaller Hayat Buluyor
Çankırı Eğitiminde Yenilikçi Yaklaşımlar. Hayaller Hayat Buluyor, Bir Çizgi De Sen At

Çankırı’nın Öğretmeni Ankara’da Sunum Yaptı - - Çankırı’nın Öğretmeni Ankara’da Sunum Yaptı
Ulusal Eğitim Araştırmaları Öğretmenler Sempozyumu Ankara’da Yapıldı

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BU GÜN
 • DÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY


içeler
  ÇANKIRI resim
.

>
Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaydak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstereker kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans Haber 18 Sitesi © 2018