Muammer Öztürk Çankırı Mlli Eğitim MüdürüOkul Servis Araçlarında Yeni Dönem Başlıyor


Tarih: 14-12-2017 14:00 Egitim Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu haber: 3288 Defa Görüntülendi


Okul Servis Araçlarında Yeni Dönem Başlıyor


Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, Öğrencilerimizin güvenliği ve sağlığı, bizim en büyük önceliğimizdir


Çankırı İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, “Servis aracı kullanan çocuklarımızın okullarına güvenli bir şekilde gidip gelmeleri konusunda her türlü tedbiri almak zorundayız. Öğrencilerimizin güvenliği ve sağlığı, bizim en büyük önceliğimizdir.” dedi.

İçişleri Bakanlığınca, Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle, okul servis araçlarındaki standartlar yeniden belirlendi. Ülke gündeminde, son dönemlerde yaşanan ve ne yazık ki üzücü kayıplarla gündeme gelen okul servis araçları üzerindeki belirsizlik ve tartışmalar, yönetmelikte yapılan değişikliklerle tamamen giderildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamalara göre, bundan böyle; servis hizmetlerinde kullanılacak araçların arkasında, "OKUL TAŞITI" yazısını kapsayan numunesine uygun renk, ebat ve şekilde reflektif bir kuşak bulunacak. Okul servis aracının arkasında, öğrenci ve çocukların iniş ve binişleri sırasında yakılmak üzere en az 30 cm çapında kırmızı ışık veren bir lamba bulunup bu lambanın yakılması halinde üzerinde siyah renkte büyük harflerle "DUR" yazısı okunacak şekilde tesis edilecek. Taşıtlar temiz, bakımlı ve güvenli durumda bulundurulacak ve altı ayda bir bakım ve onarımları yaptırılmakla birlikte; taşıtların cinsine göre Karayolları Trafik Yönetmeliğinin öngördüğü periyodik muayeneleri de yaptırılmış olacak. Okul servis aracı olarak kullanılacak taşıtların yaşları on iki yaşından büyük olmayacak.

30 gün süreyle kayıt yapma özelliğine sahip araç takip sistemi bulunduracak olan araçlarda, 03.09.2018 tarihinden itibaren her öğrenci için üç nokta emniyet kemeri, her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistemler ile araç iç ve dış kamera sistemi zorunlu hale gelecek.

Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrencilerini taşıyan servis araçlarında rehber personel bulundurmak zorunlu olacak. Üzerinde büyük harfler “REHBER” yazan sarı renkte ve reklektif kuşaklar bulunan yelek giyecek olan rehber personelin 22 yaşından büyük ve en az lise mezunu olması gerekecek. Araçlarda görevli tüm şoför ve rehber personelin her yıl ilgili sağlık kuruluşundan bu göreve uygun olduğuna dair rapor alması ile şoförlerin her 5 yılda bir ilgili kuruluşlardan psikoteknik rapor alması şart koşulacak. Servis hizmetlerinde çalışan tüm personelden adli sicil kaydı ile arşiv kaydı istenecek.

Yönetmelikte istenilen belgelerle okul yönetimine başvuracak olan araç sahipleri, ancak mülki idare amiri tarafından verilen izin belgesi ile okul servis işletmeciliği yapacaklardır.

Denetimlerinin Milli Eğitim, Belediye, Emniyet, Jandarma ve ihtiyaç halinde diğer kurum temsilcilerinin de bulunduğu bir komisyon tarafından yapılacak olan okul servis araçlarında, Milli Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve diğer ilgili kuruluşlar da her türlü denetimi yapabilecekler. Mülki İdare amiri tarafından Belediyeye yapılan bildirim üzerine, özel İzin Belgesi iptal edilen araçlara, aynı eğitim öğretim yılında yeniden izin belgesi düzenlenmeyecek.

İl Milli Eğitim Müdürü Muammer ÖZTÜRK, yaptığı açıklamada, “ Müdürlüğümüzce yapılan hazırlıklar tamamlanmak üzeredir. Araç sahipleri tarafından, istenilen belgeler okul yönetimlerine teslim edilmeye başlanmış, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra şartları uygun görülen araçlara izin belgesi düzenlenecektir. Servis aracı kullanan çocuklarımızın okullarına güvenli bir şekilde gidip gelmeleri konusunda her türlü tedbiri almak zorundayız. Öğrencilerimizin güvenliği ve sağlığı, bizim en büyük önceliğimizdir.” dedi.


 


Etiketler:

Muammer Öztürk Çankırı Mlli Eğitim Müdürü

Okul Servis Araçlarında Yeni Dönem Başlıyor


Mesleki Çalışma Programları Devam Ediyor
İlimizde İl Milli Eğitim Müdürlülüğ Haziran 2018 dönemi mesleki çalışma programı oluşturdu.

Tüm Okulları laboratuar İle Buluşturmak İstiyoruz
Laboratuvar ihtiyaçları ve mevcut laboratuvarlarındaki eksiklerin giderilmesi çalışmaları başladı

İlk Defa Karne Aldı. Çok Heyecanlandı
Karne Programına Ailece Eğitimci Olan Siyasetçi Mustafa Potukoğlu’da katıldı

Kudüse Mektup Yarışması Düzenlendi
Kudüs e Mektup Yarışmasında Dereceye Giren Öğrenciler Ödüllendirildi

Güzel Sanatlara Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alınacak
Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi’ne Yetenek Sınavı İle Öğrenci Alınacak

İftar Sonrası Yaş Pasta Kestiler
Minikler Aileleri İle İftar Yaptılar. Yaş Pasta Kestiler

Merkezi Sınav ve Bursluluk Sınavları Mesajı
İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk ün Merkezi Sınav ve Bursluluk Sınavları Mesajı

İlimiz Sanat Merkezi Avrupa Yolunda
Ahmet Mecbur Efendi Bilim ve Sanat Merkezi Avrupa Yolunda

Gazi Anadolu Lisesi TÜBİTAK 4006
Gazi Anadolu Lisesi tarafından TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı sergisi gerçekleştirildi

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BU GÜN
  • DÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY


 

Tüm Haberler

Valilik Haberleri

Belediye Haberleri

Siyasi Haberler

Genel Haberler

ÇANKIRI
Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Haberci Editör Girişi

haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans haber18.com Sitesi © 2018
Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com

Yazar ve Haberci GİRİŞİ