-
 

 
İrfan Dİnç ödülleri verdiÇankırı’da Masal Yarışması Sonuçları Belli Oldu


Tarih: 14-12-2017 00:18 Belediye Muhabir: AbdulhalikDemir  Bu Sayfa: 2476 Defa Görüntülendi


Çankırı’da Masal Yarışması Sonuçları Belli Oldu


Çankırı’da Yapılan Yöresel Masal Yarışması Sonuçları Belli Oldu. Dereceye Girenler Ödüllendirildi


Düzenlenen Programa Çankır Belediye Başkanı İrfan Dinç ve eşi Perihen Zeynep Dinç, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Öztürk, Milli Eğitim Müdürü yardımcıları Turgut Ünal, Seval Aktaş, Okul Müdürleri, Öğretmenler veliler ve vatandaşlar katıldılar.

Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, somut olmayan kültür mirasının korunarak yaşatılması ve konu hakkında farkındalık oluşturmak amacı ile Çocuk Meclisi bünyesinde düzenledikleri Yöresel Masal Yarışması Ödül Töreni’nde “Çankırı’yı somut olmayan kültürel mirasın başkenti yapma hedefinde emin adımlar ile ilerlediklerini kaydetti.

Çankırı Belediyesi’nin somut olmayan kültür mirasının tespiti ve yaşatılması amacı ile düzenlediği “Yöresel Masal Yarışması”nın ödül törenini gerçekleştirdi. Masalını Getir Hediyeni Götür ( Bana Bir Masal Anlat Nine, İçinde Çankırı Olsun) sloganı ile Çankırı il sınırları içerisindeki tüm merkez, ilçe ve köylere duyurulan yarışma sonucunda dereceye giren öğrenciler ödüllerini aldı. Öğrencilerin heyecanına aileleri, öğretmenleri ve okul idaresi başta olmak üzere protokol de ortak oldu.

Masal anlatıcısı Berfin Sıla Kepez’in masal anlatımı ile başlayan ödül töreninin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı İrfan Dinç, bizi kendi değerlerimize yabancılaştırarak öz kültürümüz ile aramıza setler çekenler maalesef ortaya arzu etmediğimiz bir tablo çıkardılar. Biz, kendimiz olmalıyız. Geleneksel olana, geleneklerimize dönmek geleceği kurtarmaktır.” ifadelerini kullandı.

Çankırı’yı yakın zamanda Masal Müzesi, Radyo ve İletişim Müzesi, Yöresel Oyuncaklar ve Bebekler Müzesi ile buluşturacaklarını belirten Dinç, “Çankırı’yı somut olmayan kültürel mirasın başkenti yapma hedefinde emin adımlar ile ilerliyoruz.” dedi.

Dinç, ayrıca, şehrin geleceğini yapılandırırken çocukların hayallerinden faydalandıklarını, gerçekleştirdikleri bazı projelerin anaokulu ve ilkokul öğrencileri ile görüşmelerinin sonucunda çıktığını ifade etti. Şehrin yönetiminde çocukların ciddi anlamda yol gösterici olduğunu vurgulayan Dinç, “Çankırı’da çok daha güzel şeyler olacak. Allah’ın izni ile 2018 yılı Çankırı’nın yılı olacak ve bu olumlu dalga ile Çankırı’yı 2023 hedeflerine taşıyacağız.” diye konuştu.

Çankırılı Çocukların Heybelerinden Masallar Çıktı Belediyenin Yöresel Masal Yarışmasına 24 okul ve 121 masal katıldı. Çocuklar, ninelerinden, dedelerinden ve büyüklerinden öğrendikleri yöresel masallar ile kıyasıya yarıştı. Halkbilimci Zeynep Perihan Dinç Başkanlığındaki komisyonca özellikle yöresel özellikler taşımasına ve özgün olmasına göre değerlendirilen masallarda dereceye giren öğrenciler, protokol eşliğinde ödüllerini aldı. Törende dereceye giren öğrencilerin masalları da okundu.

Yöresel Masal Yarışması’nın sonuçları şöyle:
1. Betül Bengisu Öztürk – TOBB Fen Lisesi
2. Yusuf Furkan Öztürk – Mehmetçik Ortaokulu
3.Ceylan Sediyar – Ilgaz Anadolu Lisesi Mustafa Onocak (Mansiyon) Uğur Böceği Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Satı Yeşildağ ( Mansiyon) – En Çok Masal Getiren Öğrenci – Şehit Erdem Öztürk Teknik ve Anadolu Lisesi Karatekin İlkokulu (Mansiyon) – En Çok Masal Getiren Okul
 



 

 

 

 

 


Etiketler:

İrfan Dİnç ödülleri verdi

Çankırı’da Masal Yarışması Sonuçları Belli Oldu


Ekipleri Hurda Araçları Topluyor
Emniyet ve Belediye İşbirliği İle Hurda Araçları Topluyor

Bilim ve Sanat Otobüsü Ovacık Köyünde
Belediye Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi, bilim- sanat ve zeka atölyelerini Ovacık köyü çocukları ile buluşturdu.

Engeli Vatandaşlara Girişimcilik Kursu Açıldı
Belediye Engeli Olan Vatandaşlara Girişimcilik Kursu Açtı

Esentepeli Kadınlar El Emeklerini Hediye Etti
Belediye Esentepe Kültür Merkezi kursiyerleri Huzurevini Ziyaret Ettiler

Eller Şehitler İçin Duaya Kalktı
Belediye şehitler anısına program düzenledi. Programda Afrin Şehitleri başta olmak üzere tüm şehitler için dualar edildi.

Hemşire Adaylarına İtfaiye Eğitimi Verildi
Hemşirelik Bölümü 3. sınıf öğrencilerine İtfaiye Eğitimi

Minik Öğrenciler Huzurevini Ziyaret Etti
Belediye Yaşlılara Saygı Haftası münasebeti ile yürüttüğü etkinlikler kapsamında minikler, huzurevindeki büyüklerini ziyaret etti.

Çocuk Akademisi Çanakkale Ruhunu Yaşattı
Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi Çanakkale Ruhunu Yaşattı

350 Kadın Şehir Turuna Çıktı
Çankırı'da yaşayan 350 kadın tarihi ve kültürel mekânları gezdi.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BU GÜN
  • DÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY






  Hakkımızda
Facebook Sayfamız
Yazar ve Haberci GİRİŞİ

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaydak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstereker kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Ajans haber18.com Sitesi © 2018
Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com