Abiler ve Kardeşler Buluştu


Tarih: 11-12-2017 17:20 Gundem Haberleri Muhabir: Turgut Reis  Bu haber: 2447 Defa Görüntülendi

Abiler ve Kardeşler Buluştu

Abiler ve Kardeşler Buluştu
Çankırı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Çocuk Evleri Koodinasyon Merkezi Müdürlüğü tarafından hazırlanan " Abiler Kardeşleriyle Buluşuyor Yurt Kardeşliği Buluşması 1" etkinliği Hafta Sonu Hacı Ali Dinlenme Tesisleri Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Etkinliğe Ankara İl Müftü Yardımcısı Ali Gülden, Çankırı Karatekin Üniversitesi Mali idari ve Mali İşler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Hüseyin Durmaz, Çankırı Karatekin Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Sekreteri Turgut Özkan, Çankırı Karatekin Üniversitesi İktisadi-İşletme Şube Müdürü İbrahim Akdaş, Ankara DSİ Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Şaban Kaymak, Ankara Polatlı Devlet Hastanesi Müdürü Kemal Ünal, Çankırı Yapraklı İlçe Tapu Müdürü Selman Gökçe, YURT Kardeşleri Yardımlaşma Sandığı Başkanı Hüseyin Battal, Hayat Sende Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği memuru Mustafa Dikyar ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım, kurum yetkilileri, çocuk evlerinde kalan misafirler ile davetliler katıldı. Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Tahsin Yıldırım, böyle bir etkinliğe katılmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyledi.

İl Müdürü Yıldırım, çocuk evi sakinlerine her zaman destek olduklarını aktararak, "Elbette ki üniversite okumak her şey değil. İyi insan olmak, güzel bir insan olmak çok daha önemli. Ama eğitimsiz de bu işin olmadığına inanıyoruz. Bakış açımızı değiştireceğiz. Bunun kader çizgimiz olduğuna inanacağız kendimizle barışık olacağız. Siz bugün kendi üzerinize düşeni yapacaksınız. Biz bugün çocuklarımızın çocuklarına bakıyoruz. Biz bunu istemiyoruz. Çocuklarımızın çocuklarına anne babalar olarak sizlerin bakmasını, sizlerin eğitmesini istiyoruz. O da nasıl olacak, bugün vereceğiniz kararla olacak. 'Ben yaparım' diyeceksiniz. 'Ben bu işi başarırım' diyeceksiniz. Bizler de ne yapmamız gerekiyorsa söz veriyorum sonuna kadar yapacağız. Ama sizlerde üzerinize düşeni yapacaksınız" dedi.

Toplantıda konuşan Ankara İl Müftü Yardımcısı Ali Gülden, 1983- 1988 yılları arasında Çankırı 100. Yıl Yetiştirme Yurdu'nda kaldığını ifade etti. Gülden, kendi dönemleri ile şu an kurumlarda büyük değişikliklerin olduğunu vurgulayarak, "Şu anda mevcut durumlarla o zaman ki durum çok farklı. Sevgi evleri devletin sunduğu imkânların en iyisi. Her şey fiziki imkânla sınırlı değil tabi. Sevgi boyutu, ilgi alaka boyutu da çok önemli. Hayata anne baba sevgi açısından eksik başladığınızı düşünebilirsiniz. Annesi babası ile beraber kalıp da mutsuz olan çocuklarda var. Sizin sahip olamadığınız imkânlara ulaşmayı arzu eden çok insan var. Dünya da özellikle İslam coğrafyasında sürekli yetimler, mağduriyetler, imkânsız insanlar hayatın içine dâhil ediliyor. Sizler bu zorluklar altında devlet imkânlarıyla devletin şemsiyesi altına girdiniz. Bizlerde 83 yılında elde etmiştik bu imkânı" açıklamasında bulundu.

Ankara DSİ Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Şaban Kaymak da yurt dönemini zor şartlar altında geçirdiğini ifade ederek, "Şu anda sizleri görünce eski günler aklıma geldi. O zamanın şartlarıyla bugünün şartlarını karşılaştırdığımız zaman şu an çok güzel ve nezih ortamlarda yaşamınızı sürdürüyorsunuz. Biz geçmiş dönemlerde yurtlarda tek kişilik yataklarda iki kişi yatardık. Bizim yurtta kaldığımız dönemlerde bazı arkadaşlarımız yurtta kaldığını söylemeye utanırdı, ben hiçbir zaman yurtta kaldığımı hiç kimseden saklamadım ve halada bununla övünüyorum. Sizler kaldığınız evlerden çıktığınız zaman elbette devlet size iş verecek fakat okuyup daha iyi yerlere gelebilirsiniz" şeklinde konuştu.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Enstitü Sekreteri Turgut Özkan Türkiyenin en büyük ailesi kardeşlerim hoş bulduk sefalar bulduk sizlerle birlikte olmaktan son derece mutluyum bulunduğunuz ortamın kıymetini bilin. "Yurt hayatımı hep anlatırım, hiç unutmam. O dönemki arkadaşlarımızla hala birlikteyiz. İlk baştaki amacımız okumaktı. Devlet bize sahip çıktı okuduk ve kamuda işe başladık. Yurt ortamındaki arkadaşlarımızdan kopmadık. O yüzden sizlerde bu ortamın kıymetini bilin. Devletin koruması dışında kalanların durumları daha zor olabiliyor. Devlet korumasına girmeseydik belki bugün burada olmayım birilerinin kandırması ile farklı ortamlarda olabilirdir. Benim kız istemem de bile yurt hocalarım merhum Baba İsmail ve Ali Hasekioğlu kefil oldular. Bizler Çankırı 100. Yıl Yetiştirme Yurdunda kalan kardeşlerimizin hep yanlarında olduk eşlerimiz ve çocuklarımız ile yılsonu etkinlikleri, doğum günü partileri düzenlenerek her zaman onlardan birisi olduğumuzu hissettirdik” ifadelerini kullandı. Turgut Özkan Merhum Sosyal Hizmetler İl Müdürü İsmail Özdemir için 2004 yılında vefatının ardından yazmış olduğu şiiri okuyarak salonda duygulu anların yaşamasına vesile oldu.

Çankırı Karatekin Üniversitesi İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı Şube Müdürü Hüseyin Durmaz’a hangi şartlara yurda geldiğini neden erken okulunu bitirmeden ayrıldığını anlatarak bulundukları ortamın kıymetinin bilinmesini kendilerinin de her zaman olduğu gibi her türlü destek ve yardıma hazır olduklarını ifade etti.

Karatekin Üniversitesi İktisadi-İşletme Şube Müdürü İbrahim Akdaş da kardeşlerine lise hayatından sonra üniversite hayatına atılırken yönlendirme ve tercihler de yardımcı olmak istediğinin bütün kardeşlerinin üniversite mezunu bireyler olmasını arzu ettiğini söyledi.

Ankara Polatlı Devlet Hastanesi Müdürü Kemal Ünal; Yurt benim hayatımı tamamı ile değiştirdi. Yoksulluk içinde beni okutmaya çalışan babamın çabaları ile yerleştim. Ailemin ve devletimin yüzünü kara çıkartmayarak okullarımı tek tek bitirerek bu seviyeye geldim. Sizlere her zaman destek için aranızdayım. Abi kardeş ilişkilerimizi her zaman sürdürelim. Yolunuz bahtınız açık olsun. dedi

YURT Kardeşleri Yardımlaşma Sandığı Başkanı Hüseyin Battal da bizler 80 li yıllar devletin himayesinde kalarak kardeşlerimizle buralara geldik ve hala hep birlikte çeşitli faaliyet ve etkinlikler yapmaktayız. Sandık kurup birbirimize destek olmaktayız. Sizlerde hep birbirinize destek olun asla bağlarınızı kopartmayın. Bize düşen ne olursa her zaman yanınızdayım dedi.

Hayat Sende Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği memuru Mustafa Dikyar da Dernek olarak kardeşlerimize her türlü desteği vermek için Ankara merkezli olarak faaliyet göstermekteyiz. Beni böyle güzel bir buluşmaya davet ettiğiniz için hepinize teşekkür ederim dedi.

Yapraklı İlçe Tapu Müdürü Selman Gökçe de burada en genç olan benim abilerim benim bütün duygularıma tercüman oldular. Tarafıma ne görev düşürse yurt kardeşliği adına her zaman emrinizdeyim hepinize katılımızın dan dolay teşekkür ederim dedi.

Söyleşinin ardından konuşmacılara teşekkür belgeleri takdim edildikten sonra günün anısına fotoğraf çekinildikten sonra Çocuk evleri ziyaret edilerek abiler kardeşlerinin yaşadıkları yerleri gördüler. Çeşitli şakalaşmalara vesile olan ziyarette kader arkadaşı abi ve kardeşlerin çok çabuk kaynaştıkları görüldü.Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com