Üniversite Senatosu Kudüs İçin Toplandı


Tarih: 08-12-2017 08:39 Gundem Haberleri Muhabir: Turgut Reis  Bu haber: 753 Defa Görüntülendi

Üniversite Senatosu Kudüs İçin Toplandı

Çankırı Karatekin Üniversitesi Senatosu Kudüs İçin Toplandı

Amerika Birleşik Devletleri’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı yönünde yapmış olduğu açıklamanın ardından Çankırı Karatekin Üniversitesi Senatosu, 07.12.2017 tarihli ve 11/1 sayılı almış olduğu kararda “Üniversite Rektörlüğü ve Senatosu olarak bilimin, aklın vicdanın merkezi olmak sıfatıyla Kudüs’ün, Amerika Birleşik Devletleri tarafından İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesini tanımıyoruz. Dünya üzerindeki bütün Müslümanları, mazlum milletleri ve vicdan sahibi herkesi derinden yaralayan bu ayıbın hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini yineliyoruz.”  ifadelerine yer verildi.

Senato sonunda, üniversitede bulunan yabancı uyruklu Müslüman öğrencilerle birlikte bir basın açıklaması yapan ÇAKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Ayrancı, senatoda alınan kararı paylaşarak Amerika Birleşik Devletleri’nin almış olduğu bu sorumsuzca karar ile ilgili görüşlerini dile getirdi.

Kendi nefsimiz için istediğimizi diğer Müslüman kardeşlerimiz için de istemeliyiz diyen Ayrancı, sözlerine şu şekilde devam etti:

“İsrail’in çocuklara, gençlere ve kadınlara yapmış olduğu bu zulmü, yıllardır takip ediyoruz. Amerika Birleşik Devletleri, kendini medeni bir devlet olarak tanımladığı halde, buna engel olmak yerine İsrail’in bu gayri meşru tutumunu destekler mahiyette bir açıklama yapmıştır. Biz Kudüs’ün İsrail’in başkenti kabul edilmesini, İsrail’in gayrimeşru insanlık dışı davranışlarını desteklemek olarak da görüyoruz. Bu açıklamayla birlikte Amerika Birleşik Devletleri’nin bu tutumunu lanetliyoruz.”

Sudanlı ve Cibutili öğrenciler ise tüm Müslüman Âlemi gibi kendilerinin de İsrail’in Kudüs’ü başkent ilan etmesini ve ABD’nin bunu tanımasını kınadıklarını ifade ettiler.

.................Etiketler: 

HABERLER

Hakkımızda

Facebook Sayfamız

Haberci Editör Girişi

Çankırı haberleri - haber18.com

Yasal uyarı:Web sitemizdeki görseller kaynak gösterilse dahi, (Resmi Kurumlar hariç onlar kaynak göstererek kullana bilirler) izinsiz kullanılmaz.
Çankırı Haber ve Reklam Ajansı haber18.com Sitesi © 2018 Tel - Whatsapp: 0532 375 37 45 - EPosta: mavikent@hotmail.com